Tokias įžvalgas pateikia įregistruotų NT sandorių dinamiką analizuojančio Registrų centro analitikai.
„Pasibaigus pavasariui galima suskaičiuoti šių metų pradžios NT rinkos rezultatus. Šiemet jie yra kuklesni nei praėjusiais metais ir tam yra akivaizdžios priežastys. Pirma, karas Ukrainoje ir besitęsiantis neapibrėžtumas sulaiko dalį pirkėjų nuo investicijų į nekilnojamąjį turtą. Antra, nors NT dažnai laikomas saugia investicija infliacijos laikotarpyje, tačiau vis dažniau girdime atvejų, kai šio saugumo NT pirkėjai ieško jau už Lietuvos ribų. Visa tai lemia, kad paskutinių kelių mėnesių NT sandorių rezultatai yra mažesni nei įprastas pastarųjų metų mėnesio vidurkis“, – sako Registrų centro duomenų analitikas Paulius Rudzkis.
Per pirmus penkis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 54,3 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių – 15 proc. mažiau nei praėjusių metų sausį-gegužę (63,7 tūkst.). Vien tik šių metų gegužę įregistruota 11,1 tūkst. NT sandorių, arba 29 proc. mažiau nei 2021 metų gegužę (15,5 tūkst.) ir 3,5 proc. mažiau nei šių metų balandį (11,5 tūkst.)
Šiemet visoje šalyje įregistruota 14,2 tūkst. butų pardavimų – 11 proc. mažiau nei 2021 metų sausį-gegužę (16 tūkst.), o vien tik per šių metų gegužės mėnesį – 2,9 tūkst., arba 25 proc. mažiau nei 2021 metų gegužę ir 1 proc. mažiau nei šių metų balandį.
Vilniuje šiemet buvo įregistruota 5,2 tūkst. butų pardavimų, arba 13 proc. mažiau nei prieš metus. Kaune butų sandorių skaičius per metus sumažėjo 18 proc. iki 1,8 tūkst., o Klaipėdoje fiksuotas taip pat 18 proc. butų sandorių sumažėjimas – iš viso įregistruota apie 1,2 tūkst. sandorių.
Šiais metais visoje Lietuvoje taip pat įregistruota 5,4 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų – 10 proc. mažiau nei 2021 metų atitinkamą laikotarpį (6 tūkst.). Vien tik per šių metų gegužę įregistruota 1,1 tūkst. gyvenamųjų namų pardavimų, arba 30 proc. mažiau nei praeitų metų gegužę ir 5 proc. mažiau nei šių metų balandį.
Visoje šalyje taip pat įregistruota 26,5 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų – 17 proc. mažiau nei 2021 metų sausį-gegužę (31,9 tūkst.), o vien tik per gegužės mėnesį – 5,4 tūkst., arba 31 proc. mažiau nei praeitų metų gegužę ir 7 proc. mažiau nei šių metų balandį.