Rūpestis dėl „Kablio“: ar išnyks viena pagrindinių kultūrinių erdvių Vilniuje?

Sostinės gyventojai susirūpino pamatę, kad įmonė „Žibosa“ planuoja keisti klubo „Kablys“ paskirtį iš kultūrinės į administracinę. Taip pat ketinama atlikti pastato remontą. Dalis pamanė, kad daugelio pamėgta vieta virs biurais, tačiau aiškėja, kad tokių žingsnių savininkus verčia imtis Nacionalinė žemės tarnyba.
„Kalėdų Pop Up“ sostinės klube „Kablys“ momentas
Sostinės klubas „Kablys“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybėje paskelbti projektiniai pasiūlymai, kuriuos „Žibosa“ užsakymu parengė R.Mažeikaitės IĮ „Mažasis atriumas“. Registrų centro duomenimis, „Žibosos“ akcininkė yra „HBH“ savininkė Rada Matulevičienė. 15min žiniomis, pastato savininkė šiuo metu išvykusi į užsienį, todėl su ja susisiekti nepavyko.

Dokumentuose skelbiama, kad bus keičiama kultūros rūmų Kauno gatvėje paskirtis į administracinę, taip pat atliekamas pastato remontas. Tiesa, nurodoma, kad pastato konstrukcijos, nei laikančios, nei nelaikančios, nebus keičiamos.

„Esamos patalpos pritaikomos pagal paskirtį: pagrindinė salė po remonto – konferencijų salė, mažesnės salės – kabinetai ir pan. Bendrųjų patalpų – koridorių, fojė, sanitarinių mazgų ir kt. – paskirtis nekeičiama“, – rašoma projektiniuose pasiūlymuose.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Kalėdų Pop Up“ sostinės klube „Kablys“ momentas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Kalėdų Pop Up“ sostinės klube „Kablys“ momentas

Pastato plotas po remonto neturėtų kisti.

„Patalpų paskirtis nekeičiama arba keičiama neženkliai. Nekeičiamas bendras, pagrindinis bei pagalbinis plotai. Pirmo aukšto planinę struktūrą sudaro vestibiulis, fojė, konferencijų salė, kabinetai, sanitariniai mazgai, pagalbinės patalpos. Antro aukšto – kabinetai, poilsio, pagalbinės ir sanitarinės patalpos“, – dėsto architektai.

„Kablio“ statybos pabaigos metai – 1957-ieji.

Tačiau tokiais planais pasipiktino vilniečiai, kurie įtaria, kad bus naikinama svarbi kultūrinė erdvė ir vietoje jos atsiras biurai. Šiuo metu „Kablyje“ vyksta nemaža dalis sostinės nekomercinės muzikos renginių, čia įrengtas viešbutis bei kavinė.

Pradėjus domėtis istorija, Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis feisbuke paaiškino situaciją. Anot jo, savininkai privalo keisti paskirtį, nes juos taip elgtis įpareigoja sutartis su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT).

„2. Jie tiesiog neturi kito varianto, nes kitaip bus nutraukta žemės nuomos sutartis.

3. Pastato paskirties keitimas nekeis jo naudojimo paskirties – toliau vyks koncertai ir t.t.

4. Patį kablį paliks taip pat.

Žinoma, tai jokiais būdais neapsaugo nuo to, kad taip viskas ir liks amžinai, nes pastatas yra privatus ir gali keistis jo panaudojimas“, – feisbuke rašė P.Poderkis.

Projekto vadovė architektė Rita Mažeikaitė-Petraitienė 15min patvirtino šią informaciją. Be to, anot jos, nors pats pastatas nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, šiuo metu užsakytas pastato vertingųjų savybių vertinimas.

Registrų centro duomenimis, sklypas Kauno gatvėje priklauso valstybei. Statinio paskirtis – komercinė, todėl, regis, savininkams ir reikia keisti pastato paskirtį. „Žibosa“ kultūros barą įsigijo 2005 metų pabaigoje.

Pats statinys nėra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, tačiau yra nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje (jų apsaugos zonoje).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis