Visa ši istorija prasidėjo 2018 metų balandį, kada į prokuratūrą kreipėsi Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, prašydama ginti viešąjį interesą. Prokuratūra pradėjo tyrimą, siekdama išsiaiškinti, ar draustinyje nameliai pastatyti legaliai.
Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Donatas Micevičius nustatė, kad prieš daugiau nei 20 metų Telšių apskrities viršininkas priėmė įsakymą, kuriuo buvo atkurtos vienos telšiškės nuosavybės teises į beveik 12 hektarų žemės sklypą minėtame draustinyje.
Statybos vyko 20 metų
Moteris šias žemes padovanojo savo sūnui, kuriam jos priklauso ir iki šiol. Tada buvo nustatytos ir specialiosios žemės naudojimo sąlygos: vandens telkinių apsaugos zonos ir juostos, kraštovaizdžio draustinis, privatūs miškai ir pelkės.
Žemės sklypą pradėjęs valdyti naujasis savininkas jį gavo dovanų jau su poilsio nameliais, kurie buvo pastatyti anksčiau. Telšiškį susirado kai kurių namelių savininkai, teigdami, kad jau seniai naudojasi šiais nameliais ir toliau norėtų jais naudotis.
Vyras sutiko sudaryti sutartis su kiekvienu poilsio namelių savininku, suteikdamas teisę jiems naudotis žemės sklypo dalimi, ant kurios stovi statiniai. Nors esą buvo sudarytos atskiros sutartys, tačiau prokurorui tyrimo metu jos nebuvo pateiktos.
Prokuroras nustatė, kad šie statiniai nebuvo registruoti Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybinėje įmonėje.
Per 20 metų draustinyje intensyviai vyko statybų darbai – poilsio reikmėms rekonstruoti nameliai, statyti lieptai, į ežerą nutiesti takeliai. Aplinka buvo pritaikoma kiekvieno reikmėms, nors nuo 2002 metų Mažeikių rajono savivaldybės administracija nebuvo išdavusi statybą leidžiančių dokumentų statinių statybai šioje teritorijoje. Taip pat pagal Saugomų teritorijų įstatymą, gamtiniuose ir kompleksiniuose draustiniuose draudžiama statyti su draustinio steigimo tikslais nesusijusius statinius, išskyrus pastatus esamose ir buvusiose sodybose.
Namelių turi nelikti per metus
Nustatyta, kad nė vienas iš 58 statinių nebuvo įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, leidimai jiems statyti nebuvo išduoti. Keletas namelių yra pastatyti vandens apsauginėje juostoje.
Nagrinėjant bylą teisme namelių savininkų buvo prašoma išgabenti statinius iš draustinio teritorijos, tačiau nė vienas to padaryti nesutiko. Susidarius tokiai situacijai, nuspręsta, kad už tai turės atsakyti žemės savininkas.
Dėl savavališkos statybos teismas įpareigojo atsakovą (žemės savininką) per 12 mėnesių nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos savo lėšomis žemės sklype Uikių kaime, Mažeikių rajone, nugriauti 58 statinius ir sutvarkyti statybvietę; o tuo atveju, jei teismo sprendimas nustatytu terminu nebus įvykdytas – leisti Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, nugriauti 58 statinius ir sutvarkyti statybvietę atsakovo lėšomis.