Statybos inspekcija ketvirtadienį taip pat kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu apginti viešąjį interesą ir kreiptis į teismą, siekiant pripažinti negaliojančiais Misionierių vienuolyno statinių ansamblio nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialųjį planą ir jo pagrindu Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduotą statybos leidimą daugiabučių namų statybai. Šis sprendimas priimtas remiantis Valstybinės kultūros paveldo komisijos, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos ir Kultūros paveldo departamento laikinosios komisijos išvadomis bei kitais VTPSI turimais duomenimis.
Statybos vyksta statytojui nepriklausančiame sklype
Atlikus planinį patikrinimą buvo nustatyta, kad statytojas vykdė statybos darbus ir pastatė ypatingojo statinio dalį tam neturėdamas nei leidimo, nei valdydamas žemės sklypą.
Pasak laikinai Statybos inspekcijos Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėjo pareigas einančios Linos Staškevičienės, atliekant planinį šio objekto statybos patikrinimą, buvo nustatyti esminiai pažeidimai, dėl kurių ruošiamasi statytoją patraukti atsakomybėn.
„Statybos įstatymas numato, kad statyba galima esant dviem privalomoms sąlygoms – turint statybą leidžiantį dokumentą ir valdant žemės sklypą nuosavybės ar kita teise. Atlikus planinį patikrinimą buvo nustatyta, kad statytojas vykdė statybos darbus ir pastatė ypatingojo statinio dalį tam neturėdamas nei leidimo, nei valdydamas žemės sklypą“, – sako L.Staškevičienė.
Sausio mėnesį bendrovei „Misionierių namai“ išduotas daugiabučių namų statybos leidimas suteikė teisę daugiabučius statyti tik konkrečiame bendrovei priklausančiame sklype.
VTPSI taip pat nustatė, kad šio objekto statybos darbai vykdomi ne pagal patvirtintą projektą: esminiai darbo projekto sprendiniai neatitinka techninio projekto, pagal kurį buvo išduotas statybos leidimas, sprendinių.
Pažeidimai, dėl kurių VTPSI artimiausiu metu statytojui surašys savavališkos statybos aktą, buvo nustatyti planinio patikrinimo metu. Anksčiau inspekcijos Vilniaus skyriaus vykdyto patikrinimo metu, kuris buvo atliktas reaguojant į gyventojų skundus, šie pažeidimai nebuvo nustatyti, dėl to inspekcijoje inicijuotas tarnybinis patikrinimas.
„Misionierių namai“: investuotojas kreipsis į teismą
Advokatų kontoros „Sorainen“ partnerė, atstovaujanti bendrovei „Misionierių namai“ ir jos akcininko interesams, advokatė Aušra Mudėnaitė atsiųstame komentare teigia, kad bendrovė laikosi ir laikysis visų teisės aktų reikalavimų, projektas yra vykdomas pagal oficialiai patvirtintus dokumentus, turint visus reikiamus leidimus.
„Savo teises „Misionierių namai“ ketina ginti teismuose, ne tik prašydami panaikinti nepagrįstus administracinius aktus, bet ir reikalaudami atlyginti nuostolius, kuriuos sukels statybų stabdymas ir tyčinis statytojo šmeižimas“, – rašoma pranešime.
„Misionierių namų“ atstovų teigimu, Statybos inspekcija sprendimą priėmė, argumentuodama, kad dalis statinio kyla statytojui nepriklausančiame sklype, tačiau Inspekcija neatsižvelgė, kad gretimame sklype yra tik laikini kasimo darbų metu apkrovas laikantys inkarai, kurie yra įrengti turint to sklypo savininko – Vilniaus arkivyskupijos kurijos – oficialų sutikimą. Bendrovės atstovų nuomone, taip Inspekcija pačiu radikaliausiu būdu imasi ginti Arkivyskupijos interesus, nors Arkivyskupija statytojui jokių pretenzijų neturi.
Anot „Misionierių namų“ atstovų, Statybos inspekcija atliko patikrinimą šių metų balandžio 26 dieną ir tuomet pažeidimų nerado, tačiau gegužės 18 dieną atliktas naujas patikrinimas statybvietėje. Bendrovės nuomone, Inspekcija nebendrauja su statytoju ir dėl viešų pareiškimų kenkia jų reputacijai ir sukelia nuostolius.
„Gruzijos investuotojo statybų stabdymas simboliškai sutampa su Gruzijos nepriklausomybės diena, su kuria šiandien pasveikino Gruzijos ambasadorę Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas. „Misionierių namų“ investuotoją stebina, kad Europos Sąjungos valstybėje viešosios institucijos kovoja su investiciniais projektais, užuot padėjusios verslininkams įveikti biurokratines kliūtis. Investuotojas tiki, kad jokio pagrindo neturintys kaltinimai greitai baigsis, o Vilnių vietoj apgriuvusios sovietinės ligoninės puoš naujas, į aplinką darniai įsiliejantis pastatas, ir sutvarkyta viešoji erdvė, skirta visiems miestiečiams ir svečiams“, – komentare cituojama A.Mudėnaitė.
Pasak jos, gruzinų verslininkas Romanas Pipia tokius Statybos inspekcijos veiksmus traktuoja kaip šališkus, pataikaujančius keleto asmenų, pasiskelbusių bendruomene, įnoriams ir interesams, o savo teises ketina ginti ne tik Lietuvos Respublikos teismuose, bet ir Tarptautiniame investicinių ginčų sprendimų centre (ICSID), kaip yra numatyta 2005 m. pasirašytame Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Gruzijos Vyriausybės susitarime dėl investicijų skatinimo ir apsaugos.
Bendrovė „Misionierių namai“ 2007 metais savivaldybės rengtame aukcione išsinuomojo 1 ha ploto teritoriją Subačiaus gatvėje už 16 mln. eurų. Ant Išganytojo kalvos planuota pastatyti penkis dviaukščius namus, kuriuose būtų įrengta apie 100-as butų.
Statybas planuota baigti 2019 metų gruodį, o bendros investicijos į projektą turėtų siekti apie 40 mln. eurų.
Statybas vykdo bendrovė „Misionierių namai“, kurios pagrindinis akcininkas – Kipre registruota įmonė „HJKM Holdings Limited“, o pastarąją valdo gruzinų verslininkas Romanas Pipia.