Rūpi estetika ir gyvenimo kokybė
Atliktame visuomenės nuomonės tyrime iki 1993 m. statytuose daugiabučiuose gyvenantys apklaustieji buvo paprašyti nurodyti tris aspektus, kurie jiems geriausiai atspindi renovacijos teikiamą naudą. Pagražėjusią namo išvaizdą kaip svarbiausią veiksnį įžvelgė daugiausia – net 62,1 proc. apklaustųjų. Po renovacijos išaugsiančią gyvenimo kokybę nurodė kiek daugiau nei pusė – 50,2 proc. respondentų.
Šiek tiek mažiau – 44,2 proc. – žmonių buvo įsitikinę po renovacijos padidėsiančia namo energinio efektyvumo svarba. 30,3 proc. apklaustųjų svarbi atrodo padidėsianti buto vertė, o 27,5 proc. – žymiai sumažėsiančios sąskaitos už šildymą.
Rūpi ir namo ilgaamžiškumas
Šildymo išlaidos po atnaujinimo darbų mažėja maždaug perpus. Tačiau tyrimas parodė, kad žmonėms svarbesni kiti veiksniai, pavyzdžiui, gyvenimo kokybė
Kiek mažiau nei ketvirtadalis (23,4 proc.) tyrime dalyvavusių gyventojų kaip svarbų faktorių pažymėjo daugiabučio namo eksploatacijos laiko „pratęsimą“. Sąrašo pabaigoje – tokie motyvai kaip miesto estetinio vaizdo gerinimas, naujos darbo vietos, saugumo užtikrinimas. Juos kaip svarbius nurodė apie 6,6 proc. respondentų.
„Paprastai, kai svarstome apie pagrindinius renovacijos motyvus, iš karto pagalvojame apie ekonominę naudą – mažesnes šildymo sąskaitas, išaugusią būsto vertę ir panašiai. Žinoma, šie veiksniai Lietuvos gyventojams tikrai yra svarbūs.
Pavyzdžiui, šildymo išlaidos po atnaujinimo darbų mažėja maždaug perpus. Tačiau tyrimas parodė, kad žmonėms svarbesni kiti veiksniai, pavyzdžiui, gyvenimo kokybė. Tai džiugina ir rodo tam tikrą visuomenės brandą ir besikeičiantį požiūrį į gyvenamosios aplinkos svarbą, įtaką žmogui ir jo savijautai“, – atskleidė BETA direktorius Valius Serbenta.