Vyriausybė lapkričio pabaigoje nutarė, kad nuo kitų metų vidurio pagal verslo liudijimą negalės dirbti asmenys, kurie atlieka apdailos darbus, įrengia vandentiekio, šildymo ir oro kondicionavimo sistemas. Taip pat įrengia elektros sistemas pastatuose, montuoja elektros įtaisus ir juos remontuoja.
Tačiau šiame sąraše liko pastatų valymo po statybų darbai bei specialieji statybos darbai (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas), išskyrus pastatų ir kitų statinių apdailos ir remonto darbus.
LSA nuomone pokyčių kryptis yra labai teisinga ir sveikintina.
„Verslo liudijimai yra smulkaus verslo forma, tačiau dėl neteisingo reguliavimo statybos veikla yra masiškai vykdoma pagal verslo liudijimus, nors didžioji dalis nėra joks smulkus verslas. Tokiu būdu nemokami valstybei mokesčiai bei nesąžiningai konkuruojama su kitais, didesnę mokestinę ir administracinę naštą patiriančiais, rangovais“, – rašoma 15min atsiųstame komentare teigia LSA teisininkas Andrius Raščius.
Tačiau A.Raščiaus teigimu, šie sąrašo taisymai nėra iki galo teisingi, nes iš jo yra išbraukti smulkiausi statybos darbai (apdailos, remonto), tačiau palikta stambiausių statybos darbų grupė (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, mūrijimo, betonavimo, hidroizoliaciniai darbai, pastolių ir darbo platformų statymas ir ardymas, dūmtraukių įrengimas).
„Tokiu būdu pakeitimai iškraipo statybos darbų esmę ir smulkaus verslo reguliavimo logiką, kadangi pati smulkiausia statybos veikla išbraukiama iš smulkaus verslo sąrašo, o pati stambiausia šiame sąraše – paliekama, nors turėtų būti atvirkščiai“, – konstatuoja A.Raščius.
Jo nuomone, fiziniam asmeniui su verslo liudijimu galėtų būti leidžiama atlikti tik elementarius statybos darbus, kurių atlikimas yra paprastas ir sąlyginai saugus (pvz., apdailos darbus: dažymas, plytelių klijavimas ir pan.), kas atitinka vieno žmogaus galimybes, individualios veiklos ir smulkaus verslo esmę.
Vyriausybė taip pat panaikino verslo liudijimus būsto nuomai, kai nuomojama daugiau nei vienas vienetas. Nuo šiol verslo liudijimą teks mokėti už vieną nuomojamą būstą.
PLAČIAU SKAITYKITE: Valdžia ruošia staigmeną nuomojantiems būstą su verslo liudijimu: du butai – du liudijimai
Verslo liudijimai panaikinti ir auklėms bei autoservisų paslaugoms.
PLAČIAU SKAITYKITE: Valdžia nusprendė paauklėti aukles – nori atimti verslo liudijimus
Finansų ministerijos teigimu, pakeitimai nutarime susiję su Šešėlio struktūrinę reformą įgyvendinančiais Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (GPMĮ) pakeitimais, kurie leidžia iš pajamų atskaityti sumas už atliktas pastatų, lengvųjų automobilių remonto ir vaikų priežiūros paslaugas.
„Atitinkamai „veidrodiniu“ principu buvo peržiūrėtas veiklų sąrašas ir parengtas nutarimas. Atsižvelgiant į tai, nesiūlyta iš veiklų sąrašo braukti tų veiklų, kurių naudai patirtos išlaidos negalės būti atskaitomos iš gyventojų pajamų“, – aiškino Finansų ministerija.
Anot jos, GPMĮ pakeitimai numato galimybę gyventojams nuo 2019 m. patirtomis išlaidomis už įsigytas automobilių, pastatų remonto ir vaikų priežiūros paslaugas susimažinti savo apmokestinamąsias pajamas.
„Tokie GPMĮ pakeitimai buvo parengti, siekiant sudaryti paskatas perkant paslaugas srityse, kuriose, mokesčių administratoriaus duomenimis, yra nustatyta didžiausia šešėlio rizika, prašyti apskaitos dokumentų ir kartu taip sudaryti prielaidas geresniam gyventojų pajamų mokesčio surinkimui.
Atsižvelgiant į tai, nutarimu siekiama užtikrinti, kad gyventojų pajamos, gautos vykdant pastatų, automobilių remonto ir vaikų priežiūros veiklas, būtų apmokestinamos, taikant bendrąsias apmokestinimo taisykles, kai mokestis mokamas nuo veiklos rezultato, o ne fiksuoto dydžio pajamų mokesčiu“, – 15min atsiųstame komentare teigia Finansų ministerija.