Vilniaus vyriausiasis architektas: atkurtos Gedimino pilies vaizdas yra Disneilendo lygio

Internete pasirodžiusi atkurtos Vilniaus Aukštutinės pilies (Gedimino pilies) vizualizacija sukėlė diskusijų. Architektai, sumanę atstatyti pilį, tiki, kad jų idėja įgyvendinama, ir tai sustiprintų visuomenės savivertę. Tačiau Lietuvos Naconalinio muziejaus tyrėjai kritiški – jų nuomone, atkūrus Aukštutinę pilį, nebeliktų objekto vertės bei autentikos.
Mindaugas Pakalnis
Mindaugas Pakalnis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Architekto Luko Naručio vadovaujamos kūrybinės grupės sukurta virtuali Vilniaus Aukštutinė pilis pirmąkart pasirodė prieš 4 metus jubiliejiniame grupės „Antis“ koncerte. Grupės lyderis architektas Algirdas Kaušpėdas pasakoja, kad laikui bėgant svarbiausia tapo ne daina, kuriai sukurta vizualizacija, bet pilies atstatymas.

„Tai reikalinga ir mums, kaip lietuviams, mūsų savivertei pakelti. Mums reikia ir Vilniaus miestovaizdį sutvarkyti, nes dabar pilis, kai yra nuvalytas nuo medžių kalnas, atrodo labai apgailėtinai“, – mano A.Kaušpėdas.

Tačiau Nacionalinio muziejaus atstovai norą atkurti pilį mato kaip paveldo naikinimą.

„Turiu pavyzdį – Škotijos abatijos, kurios gotikiniai griuvėsiai yra palikti. Pastatai sugriuvo labai seniai dėl tarpusavio karų ir niekas jų ten neatstatinėja. Visuomenė saugo paveldą tokį, kokį paveldėjo ir nedaro iš jo Disneilendo. Nes autentiško fragmento vertė, autentiško mūro vertė yra daug didesnė negu iš šiuolaikinių plytų atstatyto mūro“, – teigia LNM Vilniaus tyrinėjimų grupės vadovė doc. dr. Birutė Vitkauskienė.

Vilniaus vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio teigimu, ėmus atstatyti pilį, kiltų grėsmė, kad Vilniaus pilių teritorija būtų išbraukta iš Pasaulio paveldo objektų sąrašo.

„Jeigu kalbėtume apie tą tikrąjį daiktą, tikrosios istorinės pilies liekanas, kurias mes turime, tai mes jas neabejotinai sunaikintume. Aš manyčiau, kad, jeigu iš tikro būtų nuspręsta tai padaryti, tai tikrai būtų kvestionuojamas Vilniaus pilių teritorijos buvimas Pasaulio paveldo objektų sąraše“, – sako M.Pakalnis.

A.Kaušpėdas, atsakydamas į tokius argumentus pateikia Trakų pilies bei Valdovų rūmų pavyzdį. Esą šie pastatai atkurti ir gyventojai tuo džiaugiasi.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Kaušpėdas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Kaušpėdas

„Problema yra ne pats atstatymas, problema yra mūsų galvose – ar mes ją leistume sau atstatyti, ar ne. Tai yra, ar mums jos reikia, ar ne“, – mano A.Kaušpėdas.

Vilniaus vyriausiojo architekto nuomone, Trakų pilies pavyzdys nėra tinkamas.

„Visgi Trakų pilis netapo pasaulio paveldo objektu, nepaisant to, kaip mes visi ją mylėtumėm, nes tai nėra tikra istorinė pilis. Ta dalis, kuri yra atkurta, yra Disneilendo objekto lygio“, – teigia M.Pakalnis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų