2016-aisiais NT plėtotojai Vilniuje pardavė beveik 4,2 tūkst. naujos statybos butų. Palyginti su 2015-aisiais ir 2014-aisiais, pardavimai kasmet auga penktadaliu. Daugiausia pernai augo vidutinės klasės būsto pardavimai (43 proc.), 22 proc. – ekonominės klasės pardavimai, o prabangaus būsto pardavimai nukrito 36 proc.
„Šį pokytį lėmė ne paklausos mažėjimas, o pasiūlos stygius dėl tokio pobūdžio projektų sudėtingumo ir plėtrai tinkamų sklypų trūkumo“, – teigia bendrovė „Eika“ Plėtros direktorius Martynas Žibūda.
Anot jo, šiais metais pirkėjai nupirko daugiau butų, nei jų buvo pasiūlyta rinkai. Nors visus metus fiksuota rekordinė plėtra, laisvų butų kiekis ne tik neišaugo, bet net nežymiai sumažėjo 5,2 proc. Didžioji dalis laisvų butų yra dar tik statomuose arba neseniai pradėtuose statyti namuose, o 14 proc. viso likučio yra užbaigtuose projektuose.
Daugiausia Vilniaus pirminėje būsto rinkoje liko vidutinės klasės butų – 46 proc., 40 proc. – ekonominės, o prestižinis būstas sudaro 14 proc. laisvų butų.
„Nėra įprasta situacija, kai brangesnio būsto siūloma daugiau nei pigesnio, tačiau tai rodo pasikeitusią pirkėjų elgseną. Vyrauja nuomonė, kad unikalesnis ir arčiau miesto centro esantis būstas bus ne toks jautrus galimiems būsto vertės pokyčiams“, – sako „Eikos“ atstovas.
Vidutinė pirminio būsto kaina Vilniuje per metus augo 8 proc. ir šiuo metu siekia 1730 eurų už kv. metrą. Didžiausią įtaką tam turėjo ekonominės klasės būsto brangimas – kainos kilo 16 proc. iki 1400 eurų už kv. metrą. Per metus prestižinės klasės būstas brango 11 proc. iki 2800 eurų už kv. m, vidutinės klasės kainos lygis nepakito ir siekė 1690 eurų už kv. metrą.
„2017 metais daugiausia NT plėtotojų dėmesio turėtų sulaukti prabangaus būsto segmentas. Paskutinius porą metų rinką papildydavo nedideli prestižiniai projektai Vilniaus senamiestyje, kurių realizacija, bent jau geriausių butų, būdavo greita. Ateinančiais metais šis rinkos segmentas sulauks keleto didesnių projektų, kurie padidins konkurenciją ir suteiks daugiau pasirinkimo galimybių pirkėjams. Didžiausią potencialą augti kitais metais turi ekonominės klasės būstas, tačiau plėtotojams jis yra mažiausiai įdomus dėl žemesnių pelno maržų ir vidutinės klasės populiarumo“ – prognozuoja M.Žibūda.