Nugriauta Profsąjungos rūmų slėptuvė galėjo sutalpinti 1500 žmonių: nauja bus talpesnė

Profsąjungos rūmai buvo nugriauti vos per kelias savaites 2019 metais. Po jais buvo aptikta slėptuvė, galėjusi sutalpinti 1500 žmonių. Tada nuspręsta, kad ši slėptuvė yra nereikalinga, todėl ją nugriovė kartu su rūmais. Prasidėjus karui, Vilnius pradėjo ieškoti priedangų, kur pavojaus atveju galėtų pasislėpti žmonės. Pasiteiravome, ar Nacionalinė koncertų salė, kuri iškils Profsąjungos rūmų vietoje, irgi turės priedangą.
Nugriauta Profsąjungos rūmų slėptuvė galėjo sutalpinti 1500 žmonių.
Nugriauta Profsąjungos rūmų slėptuvė galėjo sutalpinti 1500 žmonių. / Madeinvilnius.lt nuotr.

Nors 2019 metais karo grėsme atrodė nereali, po šešerių metų situacija atrodo visiškai kitaip. Galbūt, jeigu svarstymai dėl slėptuvės panaikinimo vyktų 2022 metais, ją būtų palikę. Visgi žvalgytis į praeitį neverta ir reikia galvoti apie ateitį ir žvalgytis į šiuo metu statomą Nacionalinę koncertų salę. Kadangi projektas pradėtas vykdyti tuomet, kai kaimyninėje Ukrainoje vyksta karas, slėptuvės klausimas yra kaip niekada aktualus. O tik statomas objektas puiki proga gyventojams „padovanoti” naują priedangą.

„Nacionalinės koncertų salės projekte yra numatyta galimybė dalį pastato naudoti kaip priedangą ekstremalių situacijų metu. Iš pirminio projekto vertinimo priedangai galima būtų pritaikyti požemines erdves: požeminę automobilių saugyklą, dalį šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų įrenginių patalpų, instrumentų laikymo patalpas. Iš viso preliminariai tinkamas priedangai plotas: apie 2562 m². Konkretus į priedangą telpančių žmonių skaičius bus aiškus vėlesniuose etapuose”, – sako Vilniaus vystymo kompanijos Komunikacijos vadovas Artūras Ketlerius.

Asmeninio archyvo nuotrauka/Artūras Ketlerius
Asmeninio archyvo nuotrauka/Artūras Ketlerius

Taigi taip – Nacionalinė koncertų salė turės priedangą, tačiau tai nebus atskira slėptuvė. Priedangos funkciją atliks kitos pastato patalpos, kuriose gyventojai galės pasislėpti pavojaus atveju.

Dabar Vilniuje panašios patalpos yra žymimos specialiu ženklinimu. Dažnai priedangų funkcijas atlieka darželių ar mokyklų, o net ir daugiabučių rūsys.

Po nugriautais buvusiais Profsąjungų rūmais, dar 2019 m. buvo aptikta didžiulė slėptuvė. Ji įrengta dar sovietmečiu, rengiantis galimai karo grėsmei. Tuometinės savivaldybės sprendimu, slėptuvė buvo nugriauta. Vilniaus istorijos tyrinėtojo Dariaus Pocevičiaus teigimu, buvo planuojama, kad slėptuvėje tilps 1500 žmonių. Pasak istorijos tyrinėtojo, ši slėptuvė buvo kone didžiausia Vilniuje, įrengta 1963 m. gruodį.

Koncertų salė gali būti užbaigta metais anksčiau

2024 m. buvo pradėti Nacionalinės koncertų salės statybų darbai. Planuojama darbų pabaiga – 2029 metai, tačiau statybos gali būti baigtos ir metais anksčiau.

Numatoma, kad pagrindinė Nacionalinės koncertų salės erdvė talpins iki 1600 žmonių, kartu bus įrengta ir įvairios paskirties erdvė su maždaug 800 vietų. Pastate bus ir bendroji erdvė, restoranai bei repeticijų salė.

Nacionalinė koncertų salė organizuos koncertus, spektaklius ir kitus renginius Lietuvoje ir užsienyje, rengs tiriamuosius, edukacinius, informacinius ir reklaminius leidinius, publikacijas, susijusias su įstaigos veikla, užsiims jų leidyba ir platinimu, rengs ir įgyvendins kultūrinės edukacijos projektus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai