Kinijos nekilnojamojo turto milžinė „Greenland Group“ 2010 m. pradėjo įgyvendinti projektą „State Guest Mansions“ Šenjango priemiestyje, praneša agentūra AFP. Kinijos šiaurės rytų Liaoningo provincijoje esančiame išskirtiniame projekte turėjo būti 260 europietiško stiliaus vilų, kuriose turėjo apsistoti itin turtingi miesto gyventojai.
Po dvejų metų projektas buvo nutrauktas.
Pusiau pastatytas vilas dabar užvaldė vietos ūkininkai, kurie čia aria žemę ir sodina javus. Apleisti namai stovi nebaigti statyti ir nedažyti, tarsi griūvantys antkapiniai paminklai, nusėję didžiulę dykvietę.
Mieste vaiduoklyje negyvena multimilijonieriai – jo gyventojai šiuo metu yra galvijai ir gyvuliai.
Tokių nebaigtų statyti gyvenamojo būsto plotų Kinijoje yra ir daugiau.
Nekilnojamojo turto milžinė „Evergrande“, susidūrusi su didžiule skolų krize, sustabdė daugelio savo projektų statybas.
Tai sukėlė Kinijos vyriausybės nuogąstavimų, kad bus sustabdyta didelio masto projektų. „Evergrande“ turi daugiau kaip 300 mlrd. dolerių skolų ir 2021 m. spalio mėn. buvo labiausiai įsiskolinusi bendrovė pasaulyje.
Ir ne tik dėl „Evergrande“ žlugimo kilo pavojus, kad Kinijos nekilnojamojo turto projektai gali būti niekada nepastatyti. Žmonės, įsigiję pirmuosius būstus ar kito nekilnojamojo turto Kinijoje, jau dabar lieka tik įpusėjusiuose projektuose.
Tokiose socialinės žiniasklaidos svetainėse kaip „Douyin“, Kinijos „TikTok“ versija, gausu vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuoti apleistuose daugiabučiuose gyvenantys žmonės. Kai kuriuose vaizdo įrašuose matyti, kaip žmonės į pusiau pastatytus butus perkelia savo lovų karkasus, o maistą gamina laikinose virtuvėse, neturėdami kitos išeities, kaip tik gyventi neįrengtuose būstuose.
Ekspertai pažymi, kad apleistų objektų visoje Kinijoje radosi dėl mažėjančios paklausos ir perteklinės pasiūlos.