Vyšnių medžius, kurie augs sode, pasirinko patys sostinės gyventojai. „Omberg group“ pakvietė balsuoti, kokios – lietuviškos ar japoniškos – vyšnios žydės naujai kuriamoje žaliojoje zonoje. Nors japoniškosios sakuros Lietuvoje šiuo metu – itin madingos ir žydėjimo metu sulaukia minių smalsuolių, vilniečių simpatijas vis dėlto pelnė mūsų šalyje jau ne vieną dešimtmetį saldžias uogas nokinantys medžiai.
Socialiniuose tinkluose rugsėjį surengtame balsavime dalyvavo 3460 vilniečių, 1990 iš jų norėjo Pilaitėje matyti augančias lietuviškas vyšnias, 1470 – japoniškas.
„Prisipažinsiu, kad ir pati balsą atidaviau lietuviškiems medžiams. Priešingai nei sakuros, Lietuvoje įprastos vyšnių rūšys krauna saldžius vaisius, todėl „Vyšnių“ gyvenvietėje įsikursiančias šeimas bei kitus Pilaitės gyventojus džiugins ne tik pavasarį, bet ir vasarą“, – sako „Omberg group“ vadovė Dalia Andrulionienė.
Vyšnių sodas bus įkurdintas šalia mažaaukščių A++ energinės klasės namų, tačiau tai – ne vienintelė nauja žalioji zona, atsiversianti Pilaitės gyventojams. „Vyšnių“ gyvenvietę iš trijų pusių supa įspūdingas šilas. NT plėtotojai užsibrėžė šią teritoriją sutvarkyti ir pritaikyti maloniam laisvalaikiui natūralioje gamtoje.
„Esame įpratę gyventi žaliame mieste ir labai saugome jo gamtą. Tačiau svarbu nepamiršti, kad, gyventojų skaičiui nuolat augant bei infrastruktūrai plečiantis, privalome ne tik puoselėti esamas, bet ir kurti naujas žaliąsias erdves, tvariai pritaikyti jas gyventojų poreikiams. Laikome tai viena iš savo veiklos misijų“, – teigia D.Andrulionienė.
Jos teigimu, sutvarkyti bei žmonėms atverti šį parką būtina ir todėl, kad „Vyšnių“ gyvenvietė yra itin pritaikyta šeimoms. Čia, kaip ir visoje Pilaitėje, augs daugybė vaikų, todėl gyventi šalia žaliųjų erdvių – itin svarbu.
Žaliosios erdvės mieste – emocinės sveikatos šaltinis
Žaliųjų erdvių nauda miestams – neabejotina ne tik dėl jų užtikrinamo švaresnio oro bei žemesnės vidutinės temperatūros. Daugkartiniais tyrimais įrodyta, kad galimybė gyventi šalia žaliųjų erdvių, reguliariai jas matyti ir jose leisti laiką reikšmingai prisideda sprendžiant emocinės sveikatos problemas.
„Tai tampa ypatingai svarbu šių dienų pasaulyje. Didėjantis nerimas ir neužtikrintumas dėl ateities reikalauja didesnio dėmesio emocinei sveikatai ir naujų žaliųjų erdvių kūrimas – efektyvus būdas, kuriuo gali prisidėti NT plėtotojai“, – įsitikinusi D.Andrulionienė.
Šiemet didžiausioje pasaulio mokslinių medicinos darbų platformoje „National Library of Medicine“ paskelbtas kaimyninės Lenkijos Poznanės mieste atliktas išsamus tyrimas atskleidė, kad pasaulinės pandemijos ir dėl jos paskelbto karantino metu vidutinis miesto gyventojų nerimo lygis ženkliai viršijo vidutinę ribą, o efektyviausiais būdais valdyti įtampą tapo galimybė būti gamtos apsuptyje (94,70 proc. respondentų) bei galimybė matyti žaliąsias erdves (92,16 proc.). Šie rodikliai aplenkė net galimybę būti su artimaisiais (85 proc.).
Tuo tarpu Ispanijos Barselonos mieste, kuriame vos kas penktas žmogus gyvena Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas atitinkančioje erdvėje ir šalia namų turi žaliųjų zonų, imamasi kategoriškų sprendimų siekiant spręsti gyventojų emocinės sveikatos iššūkius.
Šiemet Barselonos pasaulinės sveikatos instituto atlikta analizė parodė, kad bent trečdalio miesto gatvių apsodinimas medžiais ir pavertimas „žaliaisiais koridoriais“ 13 proc. sumažinti vaistų nuo depresijos vartojimą bei vizitų pas psichinės sveikatos specialistus. Naujos žaliosios erdvės taip pat padėtų 8 proc. sumažinti raminamųjų vaistų vartojimą ir leistų kasmet sutaupyti 45 milijonų eurų gydymo išlaidų.
„Vyšnios“ – gyvenvietė, sukurta pagal vilniečių poreikius
Ne tik būsimasis Vyšnių sodas, bet ir visa „Vyšnių“ gyvenvietė yra kuriama itin atidžiai gilinantis į šiuolaikinių vilniečių poreikius.
Mažaaukščiai namai yra suprojektuoti taip, kad užtikrintų itin patogų gyvenimą šeimoms. Lankstus erdvių išplanavimas leis ilgam susikurti patogius namus. 3-4 aukštų pastatuose įrengti liftai leis lengvai patekti į namus su vaiko vežimėliu ar nešant pirkinius, o požeminės stovėjimo aikštelės užtikrins gyvenimą be rūpesčių visus metus. Kiemai projekte suplanuoti taip, kad juose saugiai galėtų žaisti vaikai, o suaugusieji – mėgautis ramybe bei gamtos prieglobsčiu.
„Šioje rinkoje dirbame jau 10 metų, todėl gerai pažįstame savo klientus. Esame pasiruošę žengti ne vieną papildomą žingsnį tam, kad gyvenimas mūsų sukurtuose namuose juos džiugintų ilgus metus“, – sako D.Andrulionienė.