„Prikirps“ statybas, dangstantis rekonstrukcija: negalėsite smarkiai išplėsti pastato

2022-ųjų metų pabaigoje buvo pakeistas Statybos įstatymas. Vienas iš esminių pokyčių – nuo lapkričio pasikeisianti pastato rekonstrukcijos samprata, užkirsianti kelią prisidengiant rekonstrukcija savo sklype pastatyti kur kas didesnį pastatą.
Statybvietė
Statybvietė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Nuo šių metų lapkričio, jeigu rekonstruojamo pastato tūris padidės daugiau negu 100 procentų, jam bus taikomi įstatymuose ir jų įgyvendinamuosiuose teisės aktuose, teritorijų planavimo dokumentuose nustatyti naujo statinio projektavimui ir statybai keliami reikalavimai.

„Anksčiau galiojo kita teisinė nuostata. Kai sklype stovėjo senas statinys ar jo likučiai, buvo galima inicijuoti projektą ir traktuoti tai, kaip statinio rekonstrukciją. Tai leisdavo paprasčiau gauti statybos leidimą bei galima buvo pastatyti seno statinio vietoje gerokai didesnį statinį. Taip rinkoje atsirado nemažai atvejų, kurie galimai pažeidė detaliojo plano sprendinius bei kitus urbanistinius reikalavimus“, – 15min aiškino Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Dalius Gedvilas
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Dalius Gedvilas

Advokatė Evelina Liutkutė, kontoros „ELLAW“ steigėja prideda, kad šiuo pakeitimu siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimui prisidengiant rekonstrukcija.

„Dvigubai padidėjus rekonstruojamo pastato tūriui, rekonstrukcija bus prilyginama naujo statinio statybai. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią veiksmams, kuomet, prisidengiant rekonstrukcija, iš tiesų nuo pamatų iškyla nauji pastatai“, – akcentuoja E.Liutkutė.

Į šią problemą dėmesį buvo atkreipusi į 15min besikreipusi skaitytoja Ina, gyvenanti sostinės Žvėryno rajone. Gyventojai kaip reikiant apkarto kaimynystė: dėl šalia paaukštinto namo neteko saulės šviesos. Ji nesuprato, kaip kaimynystėje atlikti remonto darbai gali būti vadinami remontu, o ne statybomis.

D.Gedvilas sakė, kad šis teisinio reguliavimo pokytis ir atliktas dėl daugybės piliečių skundų ir nesusipratimų.

M.Statulevičius: kartais plėtra įmanoma tik rekonstrukcijos būdu

Tuo metu Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius dėl sąvokos pakeitimo išreiškė abejonių.

„Tam tikrų objektų, pavyzdžiui, kultūros paveldo, pajūrio zonos, plėtra kartais įmanoma tik rekonstrukcijos būdu. Negalima nauja statyba. Kadangi toks ribojimas įvedamas, dalis objektų negalės būti rekonstruojami, teritorijos, kurios numatytos konversijai – buvę sandėliai, gamyklos – dėl šio apribojimo tiesiog negalės atsinaujinti“, – aiškino asociacijos vadovas.

Pasak M.Statulevičiaus, rekonstrukcijai taikomi tam tikri palengvinti reikalavimai statybos procese, pavyzdžiui, gaisrinių reikalavimų išpildymas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Mindaugas Statulevičius
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Mindaugas Statulevičius

„Rekonstravimo atveju galima taikyti gaisrinį modeliavimą. Tai yra daug paprastesnis gaisrinių reikalavimų modeliavimas. Statybos atveju, visai kitu būdu rengiamas projektas. Kartais neįmanoma, pavyzdžiui, Senamiestyje numatyti gaisrinių pravažiavimų ir pan.“, – 15min pateikė pavyzdį M.Statulevičius.

Pakeitimas įsigalios šių metų lapkričio 1 d.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų