Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Renovacijos darbus perėmus kitam rangovui kompensacija išlieka

Ar renovaciją atliekantis rangovas gali bankrutuoti? Jei taip, kas perima jo darbus ir ar už renovacijos darbus skiriama numatyta valstybės kompensacija?
Renovacijos darbus perėmus kitam rangovui kompensacija išlieka
Renovacijos darbus perėmus kitam rangovui kompensacija išlieka / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas pastebi, kad renovacijos konkursuose rangos darbams atlikti dalyvauja atestuotos įmonės, kurios atitinka nustatytus kvalifikacinius reikalavimus, tačiau tai negali garantuoti, kad rangovas ateityje nepatirs finansinių sunkumų.

„Statybos rangos darbai perkami tik konkurso būdu, per Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO) katalogą, Centrinį viešųjų pirkimų portalą (CVPI) arba per Aplinkos ministro patvirtintą pirkimų tvarkos aprašą. Taigi statybų įmonės yra atrenkamos, pasirašant preliminarias sutartis su rangovais patikrinama jų kvalifikacija. Buvo keli atvejai, kad rangovai subankrutavo – tai yra gyvenimas, nuo tokių įvykių niekas negali apdrausti“, – sako pašnekovas.

Subankrutavus daugiabučio renovaciją atliekančiai įmonei yra išrenkamas naujas rangovas, o darbai tęsiami už likusius pinigus.

„Jei taip nutinka, kad rangovas subankrutuoja, o modernizavimo darbai sustoja, užsakovo sudarytai komisijai reikia įvertinti esamą situaciją, ją užfiksuoti: kas padaryta, kiek darbų likę. Užfiksavus darbų likutį organizuojamas naujas konkursas. Svarbiausia, kad bankrutavusiam rangovui nebūtų permokėta, ir atsiskaityta tik už faktiškai kokybiškai atliktus darbus. Didelė atsakomybė čia tenka statybos techniniam prižiūrėtojui, kurio tiesioginė pareiga yra patikrinti atliktų darbų mastą bei kokybę“, – teigia E. Petrauskas.

Baimė dėl paramos išsisklaidė

Situacija, kai bankrutuoja rangovas, gerai pažįstama daugiabučius Klaipėdoje, Kretingos g. 11 ir 15 administruojančios įmonės direktoriaus pavaduotojai Rimai Rimaitei. Moteris prisimena, kad šiuos namus renovavusi įmonė susidūrė su finansiniais sunkumais vos įpusėjusi darbus.

„Kai tą sužinojome, skambinome visais varpais į Būsto energijos taupymo agentūrą (BETA), Aplinkos ministeriją, patys gilinomės į teisės aktus, dokumentus. Iš BETA gavome leidimą nutraukti sutartį su rangovu ir paskelbėme naują konkursą likusiems darbams atlikti. Bankrutavęs rangovas gavo pinigus už atliktus darbus, o nusisamdę naują įmonę sėkmingai baigiame renovuoti pastatus“, – tvirtina R. Rimaitė.

Pašnekovė neslepia, kad apie rangovų bankrotą sužinoję gyventojai sunerimo. Labiausiai dėl to, kad darbai užsitęs ir kad už renovaciją nebebus suteikiama valstybės kompensacija.

„Nuraminome gyventojus, kad subankrutavus rangovui renovacijos darbų terminas yra pratęsiamas, o kompensacija bus skiriama tokia, kokia ir buvo žadėta iš pradžių. Gyventojams nėra ko bijoti, nes tie pinigai, kurie yra skirti namo renovacijai, ir yra paliekami banke šiam reikalui. Žinoma, šiek tiek užtrunka, kol suorganizuojamas naujas konkursas, gaunami leidimai, iš naujo pasirašoma sutartis su rangovu ir vėl tęsiami darbai, todėl suprantame gyventojų nepasitenkinimą ir prašome jų supratimo ir kantrybės“, – sako administruojančios įmonės direktoriaus pavaduotoja.

Pasak BETA atstovo E. Petrausko, renovaciją atliekančios įmonės bankrotas – labai retas atvejis, kuriam nutikus yra išrenkamas naujas rangovas, tęsiantis pradėtus darbus. Būgštauti nederėtų ir dėl finansinių klausimų – renovacija tęsiama iš suplanuotų lėšų, išlieka ir valstybės numatyta kompensacija.

\"Mano daugiabutis\"

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos