Renovuojant daugiabutį – dar daugiau priemonių gyventojų patogumui didinti

Galbūt kasdieninėse kelionėse norėtumėte automobilį dažniau pakeisti dviračiu, tačiau laikyti jį savo bute nėra itin patogu arba trūksta vietos? O gal nerimaujate, kur reikėtų slėptis šalyje prasidėjus ekstremaliai situacijai? Nuo šiol gyventojai, nusprendę atnaujinti savo senus daugiabučius, gali pasinaudoti ir finansuojamomis jų patogumą bei būsto vertę didinančiomis priemonėmis, tokiomis kaip rūsio patalpų pritaikymas priedangai ar dviračių saugyklos įsirengimas.
Daugiabutis Žirmūnų g. 104, Vilniuje po renovacijos
Daugiabutis Žirmūnų g. 104, Vilniuje po renovacijos / APVA nuotr.

Be to, patrauklesnės tampa ir kitos renovacijos sąlygos – trumpėja paties proceso laikas, o dėl fiksuotų įkainių atsiranda daugiau aiškumo.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) lapkričio mėnesį paskelbė naują kvietimą teikti paraiškas dėl valstybės paramos senų daugiabučių renovacijai ir rengti investicijų planus. Pasak APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorės Gintarės Burbienės, kvietimai atnaujinti daugiabučius be pertraukų buvo skelbiami nuo 2022 m., tiesa, ne visiems gyventojams jie buvo patrauklūs.

Dėl šios priežasties, dabartinis kvietimas buvo itin laukiamas, kadangi jis apima visas kategorijas.

„Ne visi namai galėjo teikti paraiškas dėl skydinės renovacijos arba siekti A energinio naudingumo klasę. Dėl šios priežasties, dabartinis kvietimas buvo itin laukiamas, kadangi jis apima visas kategorijas: galima siekti tiek B, tiek A klasės, naudoti skydinės arba tradicinės renovacijos priemones, todėl tikimės, kad gyventojai aktyviai jame dalyvaus“, – sako G. Burbienė.

Renovacija pradėta po trijų bandymų, bet rezultatai nenuvylė

1967 m. statyto daugiabučio, esančio Žirmūnų g. 104, Vilniuje, gyventojai net du kartus bandė pradėti namo modernizaciją, tačiau nesėkmingai, nes nesusidarė norinčiųjų dauguma. Visgi trečiasis kartas pralaužė ledus ir 2021 m. rugsėjį buvo pradėtas šiek tiek ilgiau nei trejus metus trukęs renovacijos projektas.

„Proceso metu buvo atnaujinta namo šildymo sistema, pakeisti vamzdynai, sutvarkyta natūrali vėdinimo sistema, įrengtos orlaidės, apšiltintas stogas ir pakeista jo danga. Taip pat buvo įrengti saulės fotovoltiniai moduliai, gaminantys elektrą bendro naudojimo reikmėms“, – vardina projektą administravęs Vytenis Navagreckas.

Atnaujinimo darbai apėmė ir cokolio šiltinimą, nuogrindos sutvarkymą, balkonų įstiklinimą, lauko durų, butų bei kitų patalpų langų pakeitimą. Išorinės daugiabučio sienos buvo apšiltintos, o apdailai nuspręsta fasadą tinkuoti.

APVA nuotr. /Daugiabutis Žirmūnų g. 104, Vilniuje po renovacijos
APVA nuotr. /Daugiabutis Žirmūnų g. 104, Vilniuje po renovacijos

„Gyventojams pasirinkus šią apdailos rūšį, rangovas turėjo atsakingai planuoti darbus, kad šio daugiabučio, kurio plotas apie 6000 kv. m, fasado darbus spėtų atlikti per 5 mėn., kadangi jie galėjo vykti tik šiltuoju metų laiku“, – apie vieną iš renovacijos metu kilusių iššūkių pasakoja V. Navagreckas.

Kitas sunkumas buvo susijęs su pakitusia geopolitine situacija – dėl prasidėjusio karo Ukrainoje kilo medžiagų kainos, strigo jų logistika ir atsirado kitų trukdžių. Visgi daugiabučio renovacija buvo įgyvendinta neviršijant valstybės nustatytų terminų ir nekeliant projekto kainos, nes sprendinius pavyko optimizuoti.

„Po namo modernizavimo buvo pasiekta C pastato energinio naudingumo klasė iš prieš tai buvusios F klasės. Po atliktų darbų pastato šilumos suvartojimas sumažėjo net 47,12 proc., lyginant su prieš tai buvusiu suvartojimu, todėl gyventojai džiaugiasi ne tik gražiu namu, bet ir pigia šiluma“, – akcentuoja V. Navagreckas.

Naujovės leis per trumpesnį laiką atnaujinti daugiau namų

Dabartiniam kvietimui Europos investicijų bankas (EIB) iš Modernizavimo fondo skyrė 165 mln. eurų, skaičiuojama, kad šios sumos užteks atnaujinti 450–600 daugiabučių namų visoje Lietuvoje, o procesas bus greitesnis dėl priimtų naujovių. Kvietimu pasinaudoti norintiems gyventojams svarbu žinoti, jog jo būtina sąlyga – po modernizacijos pasiekti ne mažesnę kaip B energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti bent 40 proc.

Modernizacijos procesą gerokai paspartins šiame kvietime įteisinta nauja valstybės paramos renovacijai apmokėjimo tvarka.

„Modernizacijos procesą gerokai paspartins šiame kvietime įteisinta nauja valstybės paramos renovacijai apmokėjimo tvarka – fiksuotojo projekto išlaidų vieneto įkainis. Atsisakyta dalies biurokratinių procedūrų, todėl sumažės dokumentacijos, bus paprasčiau administruoti projektus. Tai reiškia, kad per trumpesnį laiką bus galima renovuoti daugiau daugiabučių namų“, – pažymi G. Burbienė.

Pavyzdžiui, anksčiau per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį administratorius turėdavo pateikti apie 40 mokėjimo prašymų. Dabartiniam kvietimui taikomas fiksuotas įkainis leidžia pateikti 3–4 mokėjimo prašymus. Dar vienas privalumas – aiškumas. Pagal šį kvietimą gyventojai gali gauti labai tikslų atsakymą, kiek paramos gali gauti

G. Burbienės teigimu, šis kvietimas yra tęstinis, ilgo laikotarpio ir ne konkursinis. Pateikus paraišką, ji iš karto gali būti vertinama, greičiau prasideda pirkimo, projektavimo procesai ir artėjama prie renovacijos darbų.

Administruojant projektą ir atliekant statybos techninę priežiūrą, siekiant B energinio efektyvumo klasės, įkainis būtų 89 eurai už 1 m² namams, kurių plotas siekia nuo 1000 iki 1500 m² o namams nuo 1500 iki 3000 m² – 54 eurai ir panašiai.

Fiksuotų išlaidų įkainis energinį efektyvumą gerinančioms priemonėms siekti B energinio efektyvumo klasei yra 120 eurų už 1 m² namams, kurių plotas nuo 1000 iki 1500 m², o namams nuo 1500 iki 3000 m² – 115 eurų.

APVA nuotr. /Daugiabutis Žirmūnų g. 104, Vilniuje po renovacijos
APVA nuotr. /Daugiabutis Žirmūnų g. 104, Vilniuje po renovacijos

Kokias papildomas priemones galės rinktis gyventojai?

Finansavimas bus skiriamas ir daugiabučių namų architektūrinę kokybę bei dizainą, namų patrauklumą ir vertę didinančioms priemonėms.

G. Burbienė atkreipia dėmesį, kad gyventojai galės gauti finansavimą rūsio patalpų pritaikymui priedangai, kurioje galėtų greitai pasislėpti kilus karinei atakai ar kitai ekstremaliai situacijai. Taip pat kompensacija suteikiama įsirengiant dviračių saugyklas, taip skatinant rinktis gamtai draugiškas transporto priemones.

Be to, gyventojai turės galimybė padidinti langų bei balkonų durų angas, praplėsti ar net įrengti naujus balkonus. Taip pat bendrojo naudojimo laiptinių remontas apims ne tik perdažymą, turėklų atnaujinimą, bet ir nudilusių laiptų pakopų sutvarkymą jas išklijuojant akmens masės neslidžiomis plytelėmis.

Nebus taikoma konkursinė atranka

Naudinga žinoti, kad teikiamos paraiškos bus priimamos, kol bus išnaudotos kvietimo lėšos arba kol pasibaigs kvietimo laikas – 2025 m. spalio 1 d. Tad gyventojams tikrai yra pakankamai laiko gerai pasverti visas renovacijos naudas ir privalumus, padiskutuoti, pasikonsultuoti su ekspertais ir apsispręsti renovuoti savo nebe pirmos jaunystės būstą. Jei kvietimas bus stabdomas anksčiau dėl viršytos pateiktų paraiškų prašomos valstybės paramos sumos, pateiktos paraiškos gali būti įtrauktos į rezervinį sąrašą.

Paraiškos bus priimamos, kol bus išnaudotos kvietimo lėšos arba kol pasibaigs kvietimo laikas – 2025 m. spalio 1 d.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą ir naujojo kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.

Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

APVA logo LT-01
LT_FundedbytheEU_RGB_POS

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai