„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė

Manėte, kad naujas namas – negriūnantis? Klystate. 2015 metais naujos statybos namą įsigijusi šeima pasakoja, kad susidūrė su didžiuliu iššūkiu ir grėsme, iškilusia jų nekilnojamajam turtui (NT). Ieškodami priežasties, kaip išspręsti skilinėti pradėjusio pamato bėdą, jie sužinojo net kelias priežastis, kodėl kurių jų būstui taip galėjo nutikti. Jie taip pat kreipėsi į specialistus, kurie šią bėdą sugebėjo išspręsti be pamatų griovimo ar ardymo darbų.
sergeizjuganovIMG_0500
Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė
Temos: 2 Statybos Remontas

Pirko namą, o gavo didelę bėdą

„Pirmus dvejus metus viskas buvo gerai, tačiau vėliau pastebėjome pokyčius namo apdailoje. Pradėjo skylinėti sienos, atsirado įtrūkimai, pradėjo byrėti dažai ir netgi tinkas. Dar po pusmečio, kaip mes tada manėme, išsivaikščiojo“ grindys, todėl tarp grindų ir grindjuostės susiformavo tarpai. Vieningai nusprendėme: tai – apdailą atlikusių meistrų „brokas“, todėl reikia daryti remontą. Pasisamdėme profesionalius apdailininkus, kurie keitė viską nuo sienų iki grindų. Manėme, pagaliau, mažiausiai dešimtmetį ramiai gyvensime.
Deja, po maždaug trijų–keturių mėnesių ir vėl pasirodė skilinėjimai. Atidžiau apsidairę, įtrūkimus radome netgi ir išorės apdailoje – namo pamate.

Aplinkiniai pradėjo gąsdinti: matyt, netvirtai pastatytas pamatas arba, dar blogiau, namas stovi ant pelkės ir pamažu smunka žemyn. Būtent šiame etape pradėjome rinkti informaciją, domėtis, tartis su specialistais“, – šeima atskleidžia savo namo istoriją, kuri jiems kainavo ir daug išlaidų, ir nervų.

Pasak Alvydo, sutikusio pasidalinti savo istorija, jis netrukus sužinojo apie „Uretek“ įmonę, kuri sprendžia su pastatų bei inžinierinių statinių nusėdimu susijusias problemas, ir kreipėsi, kad specialistai, atvykę įvertinti, kas nutiko jo namui, atsakytų į kurį laiką kamuojančius klausimus.

Vyriškis nusprendė išklausyti specialistų nuomonę, dar ir dėl to, kad „Uretek“ įvertina ir konsultuoja nemokamai.

Partnerio nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė
Partnerio nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė

Specialistai pataria: negalima laukti

„Uretek“ pardavimų vadovas Lietuvoje Kęstutis Jurėnas sako, kad ši istorija yra bene standartinė ir pasitaikanti daug dažniau negu daugeliui gali pasirodyti. Jis patvirtina, kad Alvydo sprendimas kreiptis į specialistus, buvo teisingas, nes bet kokie plyšiai sienose ar grindyse yra ženklas, kad konstrukcija pasislinko.

Na, o pastebėjus pakitimus pastate, būtina nedelsiant kreiptis į geotechninius darbus atliekančius profesionalus, nes pavėlavus gali laukti kelis kartus didesnės išlaidos ir nepatogumai.

„Prieš 40 metų Suomijoje veiklą pradėjusi „Uretek“ įmonė padeda išspręsti su pastatų ir inžinierinių statinių nusėdimu susijusias problemas. Šiuo metu jau daugiau nei 50 pasaulio šalių gyventojams ir verslininkams siūlomas sprendimas – pakelti nusėdusius pastatus ir stabilizuoti dirvožemį, naudojant geopolimerines injekcijas.

Tokiu būdu buvo sustabdyti nusėdimai šimtui tūkstančių pastatų (nuo gyvenamųjų iki pramoninių, bažnyčių, fermų ir t. t.), ir net pirmieji objektai, kuriems įmonė taikė šią technologiją, išlieka stabilūs ir dabar, po keturių dešimtmečių“, – sako specialistas.

Kuo ši technologija pranašesnė už įprastus būdus, skirtus likviduoti sėstančio pamato bėdą? Pagal tradicinę metodiką nusėdusios nuosavo namo grindys išardomos ir klojamos iš naujo, t. y., darbų vykdymo laikotarpiu gyventojams tenka susirasti naują laikiną būstą ir perkelti ten visus baldus.

Pagal „Uretek“ technologiją, nusėdimas sustabdomas greitai ir nepastebimai. Toks sprendimas ne tik patogesnis, bet ir tvaresnis. Pagal tradicinę metodiką įklojus dar ir mišinio sluoksnį, nusėdimo problema nedings. Atvirkščiai, rindys taps dar sunkesnės nei ankščiau, todėl nusėdimas gali suintensyvėti. Tuo tarpu geopolimerinė technologija užtikrina mažiausiai šimtmečiui išspręstą problemą.

URETEK nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė
URETEK nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė

Kaip atpažinti sėdimą?

„Pagrindiniai indikatoriai, kad pastatas greičiausiai yra nusėdęs – sienose arba grindyse atsiradę plyšiai. Jei kalbame apie sienas, tokie įskilimai gali atsirasti tiek pastato išorėje, tiek viduje. Paprastai jie formuojasi įstrižai iš viršaus į apačią. Kalbant apie grindis – atsiranda tarpeliai, įtrūkimai plytelėse, paviršiaus nelygumai ir pan.“, – požymius vardija K.Jurėnas.

Pasak specialisto, būna atvejų, kad pastatas krypsta taip tolygiai, jog sunku pastebėti plika akimi, tačiau paprastai gyventojai labai nesunkiai identifikuoja, kad su tuo namu kažkas yra negerai.

Dar vienas požymis, kuris rodo, kad namas galbūt turi sėdimo bėdą – vaikštant girdimas dundesys. „Pavyzdžiui, einate ir girdite, kaip indaujoje dunda keramika. Tai nebūtinai yra sėdimas, tačiau požymis, kad gruntas yra silpnesnis, todėl vertėtų įsivertinti jo būklę ir, jei reikia, pasitelkus specialistus, užtvirtinti grunto stabilumą“, – pataria „Uretek“ atstovas.

VIDEO: Uretek Baltic

Neretai dėl sėdimo kaltos nekokybiškos, greitos statybos

Priežastys, kodėl namas pradėjo sėsti, gali būti įvairios. Pavyzdžiui, silpnas gruntas, mažas jo tankumas, neįrengtas arba įtrūkęs gruntinių vandenų drenažo vamzdis. Tokiais atvejais po pastatu prasisunkiantis vanduo gali išplauti gruntą.

Kartais grunto nusėdimas atsiranda statybininkams paskubėjus arba tinkamai neatlikus grunto bandymų.

„Tiesa, iki 2019 metų nebuvo privalomas inžinerinis geologinis grunto tyrimas, tuomet pasitaikydavo, kad, neįvertinus grunto, namai buvo statomi „iš akies“. Kalbant apie naujos statybos namus, kartais neįvertinama apkrova, kurią gauna gruntas, namas būna labai sunkus (pavyzdžiui: čerpinis stogas, blokai ir t. t.), o pamatai – per silpni. Geologiniai tyrimai nuo šios klaidos apsaugo, nes leidžia tinkamai įvertinti visus faktorius“, – tvirtina K.Jurėnas.

Pasak specialisto, daug problemų kilo dėl vadinamojo „statybų bumo“ 2007–2008 metais, kai namai buvo „lipdomi“ paskubomis. Dažnai į įmonę kreipiasi ir 2015–2016 metais statytų namų savininkai.

Partnerio nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė
Partnerio nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė

Priežastis – ir renovacijoje, ir kaimynystėje

K.Jurėnas sako, kad priežasčių, kodėl tiek Alvydo, tiek kitų jų klientų namai pradeda skilinėti, trūkinėti, atsiranda plika akimi matomi tarpai sienose ar tarpas tarp grindų ir grindjuostės, gali būti ne viena, kartais tai – net kompleksinė bėda.

„Kalbant apie grindyse atsiradusias sėdimo problemas, dažniausia priežastis, kodėl taip nutinka – blogai sutankintas, paruoštas gruntas. Taigi, labai svarbu, koks gruntas po namu, ar jis buvo gerai paruoštas, kokiame gylyje yra poliai ir t. t. Naujakuriams, dar tik dėliojantiems savo namo planus, patariu nesivadovauti gana dažna logika: kokia žemė, gruntas pas kaimyną – tokia bus ir pas mane. Tai, neretai, tiesiog nepasitvirtina“, – patarimus dalina specialistas.

Pasirodo, neretai dėl namo sėdimo atsiradimo gali būti kalti ir patys savininkai. Dažnas pavyzdys – tam tikros rekonstrukcijos.

„Jei sugalvojote prie pastato pristatyti papildomą statinį, pavyzdžiui, verandą, garažą, priestatą, taip išplečiant namo plotą, gali būti, kad nebūsite įvertinę to priestato pamatų gylio. Jis nebus toks pat kaip jau susistovėjusio namo. Esant nevienodam grunto gyliui, pločiui, svoriui arba jei pagrindinis pastatas turi rūsį, o naujasis – ne, tas statinys pradeda sėsti“, – apie gan dažną priežastį, kurią klientams identifikuoja, pasakoja geopolimerinės technologijos specialistas.

Sėdimo priežastimi gali būti ir pokyčiai, kuriems jūs neturite įtakos, tačiau jie vyksta aplink jūsų nekilnojamąjį turtą. „Uretek“ pardavimų vadovas rekomenduoja įvertinti ir tai, kas vyksta kaimynystėje, mat ne vienas ir ne du atvejai jo praktikoje įvyko tada, kai dėl namo sėdimo kaltos buvo aplinkui skleidžiamos vibracijos.

„Turėjome objektą greta kurio nuolat važinėja sunkiasvoriai automobiliai. Gyventojai, norėdami juos pristabdyti, pastatė „gulintį policininką“. Deja, tai situaciją dar pablogino: jis greitai lekiančių automobilių ne tik kad nepristabdė, tačiau ir sukėlė „pašokimo“ efektą. Tad mūsų kliento name, esančiame visai netoli to „gulinčio policininko“, atsirado įtrūkimai, tam tikri skilimai. Kodėl taip nutinka? Per gruntą pereina vibracijos ir jos turi įtakos pažeidimų atsiradimams“, – klientų patirtimi dalinasi K.Jurėnas.

Pasak jo, būna ir taip, kad štai namas ramiai sau stovėjo 40 metų, ir staiga atsirado trūkimai, skilimai. Dėl to tikrai gali būti kaltos greta vykstančios statybos (ypač, jeigu nuolat važiuoja daug sunkiasvorės technikos, vyksta gręžinių darbai), taip pat – greta asfaltuojamas kelias, tiesiamas geležinkelis ir t. t.

„Uretek“, konsultuodami savo klientus, visada pasidomi ir dar viena indikacija – ar neseniai nebuvo keistos komunikacijos (pavyzdžiui, nuotekų ar vandentiekio vamzdynai).

„Turėjome net kelis klientus, kai buvo keičiami vamzdžiai, per daug atkasti pamatai, jie susilpnėjo, o tai tiesiogiai turėjo įtakos sėdimo problemos atsiradimui“, – pasakoja specialistas.

URETEK nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė
URETEK nuotr./Staiga pradėjo skilti namo pamatas: tai gali būti ir statytojų, ir kaimynystės, ir jūsų pačių kaltė

„Uretek“ problemą išsprendžia greitai ir patogiai

Namo sėdimo problemą galima spręsti vienu iš tradicinių būdų, reikalaujančių griovimo, ardymo darbų bei gyventojų laikino išsikraustymo. Galima rinktis ir „Uretek“ sprendimus, kurie namo gyventojams sukelia minimalius nepatogumus.

„Mes dirbame tik su gruntu ir būtent toje vietoje, kurioje atsiranda nusėdimas. Toks pamatų atstatymas į pradinę būklę nereikalauja nei gyventojų išsikraustymo, nei baldų stumdymo, perstatymo, nereikia gręžti, griauti, klientas neprivalo tam specialiai ruoštis. Dažnu atveju visus darbus atliekame tik iš lauko pusės“, – patikina K.Jurėnas ir sako, kad net ir šiuo, karantininiu, laikotarpiu, efektyviai konsultuoja klientus.

Daugiau informacijos galite rasti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų