Vis dėlto pasitaiko atvejų, kai susiduriama su rimta kliūtimi – nepaisant teisinių reikalavimų ir Statybos inspekcijos teisės patikrinti vykdomus statybos darbus, kai kurie statytojai kategoriškai užkerta kelią patikrinimams, neleisdami pakliūti į objektą. Šie atvejai tampa ne tik problemine situacija statybos valstybinės priežiūros vykdymui, bet ir kelia pavojų visuomenės saugumui bei galimai atveria kelią nelegalioms praktikoms, parodo, kad yra aiškios spragos sistemoje, leidžiančios statytojams ignoruoti teisinius reikalavimus.
Vienas iš šių atvejų pasireiškė, kai statytojas KŪB „Diamona Baltic Development Polocko“ (statytojas) informavo Statybos inspekciją, kad pašalino savavališkos statybos padarinius adresais Polocko g. 25 ir 31, Vilniuje. Statybos inspekcija, 2024-02-29 atlikdama surašytų privalomųjų nurodymų pašalinti savavališkos statybos padarinius įvykdymo patikrinimą, nustatė papildomai atliktus darbus pastato Polocko g. 25, Vilnius, rūsyje, t. y. užfiksavo papildomą, projekte ir statybos leidime nenumatytą patalpą, esančią požeminiame aukšte.
Įvertinus tai, kad tiek Polocko g. 25, Vilnius, tiek Polocko g. 31, Vilniuje, adresais esančiuose pastatuose galimai yra daugiau patalpų, kurios užtvertos gipso kartono sienomis, Statybos inspekcija Statytojui surašė privalomąjį nurodymą 2024-03-19 dalyvauti patikrinime ir užtikrinti patekimą į Polocko g. 25 bei 31, Vilnius, pastatų rūsiuose bei cokoliniame aukšte esančias užvertas patalpas.
Statybos inspekcijos pareigūnai atvykę į patikrinimą buvo sutikti Statytojo įgalioto asmens (advokatų profesinės bendrijos Motieka ir Audzevičius advokato), tačiau įleisti į statybvietę nebuvo.
Atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją, Statybos inspekcijos pareigūnai teiks Statytojui pakartotinį privalomąjį nurodymą dėl patekimo į statybvietę.
Statybos inspekcija atkreipia dėmesį, kad ši ir panašios situacijos kelia didelį susirūpinimą, nes tokiu būdu užkertamas kelias Statybos inspekcijai įvertinti statybų darbų kokybę ir saugumą. Be svarbios pateisinamos priežasties nepatenkant į planuotus patikrinimus taip pat švaistomos Statybos inspekcijos, o kartu ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos, negerbiamas darbuotojų darbo laikas ir pastangos bei menkinamas Statybos inspekcijos, kaip statybų valstybinę priežiūrą vykdančios bei visuomenės interesus ginančios, institucijos įvaizdis.
Tokios situacijos, kuomet statytojas atsisako bendradarbiauti su Statybos inspekcija, neretai neapsiriboja vienu atveju. Dažnai tokie atvejai tampa netinkamu pavyzdžiu ir kitiems statytojams, todėl labai svarbu, kad visi statybos dalyviai suprastų ne tik saugumo, racionalaus valstybės išteklių naudojimo bei etinius aspektus, bet ir teisines bei kitas realias pasekmes, kurias gali turėti jų veiksmai.
Bendradarbiavimas su Statybos inspekcija ir teisės aktų laikymasis yra pagrindiniai veiksniai užtikrinant sėkmingą ir teisėtą statybos procesų vykdymą, siekiant, kad statybos darbai būtų atliekami laikantis aukštų standartų ir saugumo reikalavimų.