„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

10 patarimų: kaip pinigai gali nešti laimę

Sakoma, kad už pinigus laimės nenusipirksi. Šis priežodis gal ir teisingas, bet turbūt dauguma sutiks, kad jaučiantis finansiškai saugiam, daug lengviau siekti ir kitų gyvenimo tikslų. Tiesa, atsakingai tvarkyti savo finansus pavyksta toli gražu ne kiekvienam. Tai įgūdis, kuris išsiugdomas tik įdėjus į šį procesą pakankamai pastangų. Visgi asmeninis šeimos finansų konsultantas Grigorijus Kovalenko sako, kad taupymas neturi būti skausmingas. Viskas bus daug paprasčiau, jeigu vadovausitės šiais patarimais.
Pinigai
Pinigai / 123rf.com

1. Paskirstykite pajamas

Paskirstykite savo pajamas pagrindinėms sritims, kurioms išleidžiate savo pinigus. Tai lengviausia padaryti pinigus laikant atskirose sąskaitose. Jas reikėtų turėti bent 4: kasdienėms išlaidoms, pramogoms, ilgalaikiams tikslams ir nenumatytiems atvejams. Kiekvienas, atsižvelgdamas į savo poreikius, norus ir galimybes, turėtų pats nuspręsti, kiek procentų pajamų skirti kiekvienai sričiai. Bet pasirinkus tam tikrus procentus, tai turi tapti taisykle, kuriai nenusižengiama.

2. Būkite sąžiningi sau

Įsivaizduokite, kad įsirenginėjate butą ir šiam tikslui jau esate numatę skirti 3000 Eur. Tačiau taip pat norite nusipirkti sezoninių rūbų. Dar reikia susimokėti už komunalines paslaugas, o iki kito atlyginimo dar liko dvi savaitės. Mažo to, jūs nutarėte pasidaryti sau pramogą, kuri kainuoja 100 Eur. Tačiau sakote sau „neturiu tam pinigų“. Pasižiūrite į savo likutį, o ten 4500 Eur. Ar iš tiesų neturite pinigų? Skamba kaip melas sau. Tačiau jeigu paskirstysite pinigus į atskiras sąskaitas ir matysite, kad likutis pramogoms yra 140 Eur, reiškia drąsiai galite pramogauti. Jeigu ten nėra nė 100 Eur, reikia palaukti kito mėnesio.

3. Į finansų planavimą žiūrėkite kaip į žaidimą

Savo asmeninių finansų sritį galima paversti įdomiu žaidimu, kuriame norėtumėte dalyvauti patys. Tvarkant savo finansus reikia tik šiek tiek disciplinos. Juk žaidžiant žaidimą, kuris sekasi, norisi jį žaisti ir toliau.

4. Veskite buhalteriją

Buhalterija reikalinga tam, kad žinotumėme, kur tiksliai išleidžiate pinigus, galėtumėte atsekti, kurį mėnesį daugiau išleidote maistui arba skyrėte mokesčiams. Kai mąstysite apie tokias išlaidas, pagalvosite ir apie tai, kad, pavyzdžiui, galima sumažinti būsto šildymo išlaidas išvažiuojant atostogauti žiemą arba šaldytuvą perjungiant į kitą darbo rėžimą. Taip pat galbūt ar atkreipsite dėmesį į tai, kad perdaug išleidžiate saldumynams arba daugybę pinigų tiesiog „surūkote“.

5. Prie kasos išlikite sąmoningais

Parduotuvėje prekės yra išdėstytos atsižvelgiant ne tik į patogumą. Čia veikia ir objektyvių žmogaus elgsenos reakcijų į spalvą dėsniai. Paprasčiausias pavyzdys yra prie kasos sudėtos smulkmenos: kramtoma guma, šokoladukai, energetiniai gėrimai ir pan. Jeigu apėjote visą parduotuvę ir prie kasos sumąstėte, kad norite saldėsio, tikriausiai tapote potencialia tokio prekių išdėstymo auka.

6. Turėkite pirkinių sąrašą

Prieš eidami į parduotuvę susidarykite pirkinių sąrašą. Dažnai būna taip, kad vaikštinėdami po parduotuvę įsimetame į pirkinių krepšelį tai, ko neplanavome pirkti. Sąrašas yra labai geras įrankis, kuris mums primena, kad neimtumėme to, kas nebuvo suplanuota.

7. Pasinaudokite užsienio el.parduotuvių paslaugomis

Pirkdami užsienio el.parduotuvėse, galite ne tik kai kurias prekes įsigyti pigiau, bet ir išvengti impulsyvaus pirkimo, planuoti savo pirkinius ramiai atsisėdę prie ekrano. Nors dalis užsienio parduotuvių nepristato prekių į Lietuvą, bet jūs galite naudotis kurjeriais, kurie prekes gali atvežti iki pat jūsų durų. Lietuviams laisvai prieinamos prekės ir iš Europos Sąjungos, ir iš JAV ar net Kinijos. Žinoma, prieš perkant reikėtų pasidomėti, ar neteks papildomai sumokėti muito mokesčių.

8. (Ne)pirkite išsimokėtinai

Pirkdami išsimokėtinai vagiate pinigus iš savęs ateityje. Yra tik du atvejai, kai galima pateisinti šį veiksmą. Pirmasis: būsto pirkimas. Antrasis: daikto pirkimas, jeigu jis sutaupo jums laiko arba padeda uždirbti daugiau pinigų.

9. Vaikykitės praktiškumo, o ne mados

Reikėtų savęs paklausti, ar iš tiesų man reikalingas kažkoks naujausias įrenginys. Jeigu turite gerai veikiantį kompiuterį ar telefoną, bet labai laukiate, kada bus išleistas naujas, paklauskite savęs, kokias naujas funkcijas jis turės ir ar jums jų tikrai reikia.

10. Turėkite ne vieną pajamų šaltinį

Suma, uždirbta iš dviejų ar daugiau pajamų šaltinių visada yra geriau, negu ta pati suma uždirbta iš vieno. Vienas pajamų šaltinis nesuteiks tokio saugumo, kaip keli

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs