Artėja audra: svarbiausi būdai apsisaugoti nuo gresiančio pavojaus

Ši vasara Lietuvoje jau pasižymėjo gausiomis liūtimis ir stipriais vėjais. Dėl pasikeitusių oro sąlygų ir stichijų kyla rizika, kad gedimų gali atsirasti ir skirstomajame elektros tinkle. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius Saulius Vaičekauskas primena gyventojams, kokių svarbiausių taisyklių reikia laikytis gamtos stichijų metu.
Artėja audra: svarbiausi būdai apsisaugoti nuo gresiančio pavojaus
Artėja audra: svarbiausi būdai apsisaugoti nuo gresiančio pavojaus / Projekto partnerio nuotr.

Saugiausia vieta audros metu – namai. Todėl, vos tik prasidėjus audrai patartina likti namuose, uždaryti visus langus ir duris, taip apsisaugant nuo galimų kamuolinių žaibų. Taip pat atokiau laikykitės nuo elektros įrenginių.

„Jeigu žaibas trenkia į elektros liniją, yra nedidelė tikimybė, kad jis pasieks namuose esančius elektros įrenginius, tačiau jeigu taip atsitiktų – į elektros lizdą įkišti įrenginiai nuo per didelės įtampos gali sudegti“, – tikina S.Vaičekauskas.

Sužinojus apie artėjančią audrą ar škvalą, nerekomenduojama užsiimti ir lauko darbais, kuriems naudojami elektriniai prietaisai. Artėjant stichijai reikėtų vengti darbo su žoliapjove, elektriniu pjūklu ar vandens siurbliu. Užklupus audrai ir stipriam lietui, darbas su elektriniais prietaisais lauke gali sukelti pavojų gyvybei.

Projekto partnerio nuotr./Nutrūkę elektros laidai
Projekto partnerio nuotr./Nutrūkę elektros laidai

Didžiausias pavojus

Didžiausias pavojus žmogų gali užklupti prie dėl stichijos nutrūkusių elektros laidų. Tokiu atveju, nuo laido reikia laikytis bent 8 metrų atstumu ir kuo greičiau apie jį pranešti ESO trumpuoju numeriu 1802.

„Ant elektros laidus laikančio stulpo yra užrašytas jo numeris. Jeigu yra galimybė ir galima pamatyti tą numerį, paskambinus ESO trumpuoju numeriu reikėtų jį pasakyti. Taip bus lengviau nustatyti elektros laido vietą ir greičiau jį sutvarkyti“, – pataria tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius.

Vis dėlto, jei nutrauktų elektros linijų laidų matome ant šlapios žolės, artintis jokiu būdu nereikėtų. O ir nueiti tolyn iki saugaus atstumo patariama tik smulkiais žingsneliais, laikant koją prie kojos arba šokinėti ant vienos kojos – kad nebūtų galimybės susidaryti elektros grandinei.

Tinkamai išlipkite iš automobilio

Jei gamtos stichijos pradėjo siautėti esant kelyje ir elektros laidas užkrito ant jūsų automobilio, labai pavojinga iš jo išlipti. Jei nekyla kitų pavojų, saugiau likti automobilyje, kurio guminės padangos veikia kaip izoliacine priemonė, neleidžianti susidaryti elektros grandinei. Tik svarbu nepamiršti ir nesiliesti prie metalinių detalių ar elektros įrenginių.

Jeigu vis dėlto automobilyje likti nesaugu ir reikia iš jo išlipti, tai būtina daryti ne visai taip, kaip esame įpratę. Iš jo reikia iššokti iš karto suglaustomis kojomis, nesiliečiant prie paties automobilio – kad nebūtų sukurta grandinė ir nepatirtumėte smūgio.

„Audros metu tiesiog būnant automobilyje daug rizikų nekyla. Automobilio padangos yra guminės, tad rizika, kad į stovintį automobilį trenks žaibas – maža. Didesnė tikimybė, kad žaibas trenks į šalia pakelėje augantį medį ar kitą aukštesnį pastatą “, – tikina S.Vaičekauskas.

Kaip apsisaugoti liūčių ir potvynių metu?

Smarkių liūčių metu pavojus saugumui ir gyvybei kyla tuomet, kai vanduo užlieja elektros įtampą turinčius įrenginius. Tokiu atveju, patariama namuose išjungti elektros įvadinį (automatinį) jungiklį, kuris sustabdys elektros energijos tiekimą. Elektros energijos tiekimą išoriniame tinkle saugiai išjungti gali tik skirstomųjų tinklų specialistai.

Projekto partnerio nuotr./Nutrūkę elektros laidai
Projekto partnerio nuotr./Nutrūkę elektros laidai

Taip pat, ESO ragina pasirūpinti, kad elektros laidai, kištukiniai lizdai, kištukai ir patys elektros prietaisai nesudrėktų. Svarbu stebėti, kad neįvyktų kontaktas tarp įjungtų elektros prietaisų, jungiamųjų laidų, jungiklių ir vandentiekio, kanalizacijos, šildymo ar kitų sistemų metalinių vamzdžių. Taip pat pasirūpinkite, kad grindys būtų sausos ir stovėtumėte ant sauso medinio pastovo ar guminio kilimėlio.

„Pagrindinis būdas išvengti nelaimių – kuo toliau atsitraukti nuo elektros laidų, elektros įrenginių ir nestovėti po medžiais, kurie, esant smarkiam vėjui, gali prisiliesti prie elektros linijų“, – pataria S. Vaičekauskas.

Pamačius žmogų, nukentėjusį nuo elektros srovės, būtina iškviesti greitąją pagalbą. Patys prie nukentėjusiojo nesilieskite, nes laidininku esančiu prie nukentėjusiojo dar gali tekėti elektros srovė. Atitraukti žmogų nuo elektros įrenginių galima viena ranka, atsistojus ant sauso pagrindo. Ekspertai pataria išjungti įrenginius, o jei nėra galimybių tai padaryti, reikia mūvėti gumines dielektrines pirštines ir neliesti nukentėjusiojo kūno, bet tempti jį laikant už drabužių.

Visais atvejais svarbu išlikti budriais ir, pastebėjus nutrauktus elektros laidus ar apgadintą elektros transformatorinę, pranešti ESO trumpuoju numeriu 1802 arba +370 611 21802, o jei yra nukentėjusių, skambinti ir pagalbos numeriu 112.

Jeigu praūžus audrai Jūsų namuose nėra elektros, sužinoti priežastį bei kada elektra bus atstatyta galite ESO interaktyviame žemėlapyje, kuris pateikiamas čia. Žemėlapyje galima sužinoti, kurioje vietovėje atjungti elektros skirstymo tinklo įrenginiai, taip pat pranešti apie elektros energijos tiekimo sutrikimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis