Tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ praėjusių metų rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje apklausė daugiau kaip 200 smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) vadovų bei pasiteiravo jų, kokius didžiausius barjerus jie mato 2021 metais.
Verslo nuomonės tyrimą inicijavusio Medicinos banko komercijos departamento direktorius Julius Ivaška sako, kad koronavirusas nukonkuravo viską.
Tačiau praėję metai nepanašūs į jokius kitus buvusius metus, kadangi didžiausią galvos skausmą įmonėms kelia COVID-19.
„Paprastai metų pabaigoje verslininkai, atsižvelgdami į susiklosčiusią ekonominę situaciją, įsivertina žaliavų kainą, žmogiškuosius išteklius, finansinę padėtį ir kaip realu, kad keisis mokestinė aplinka.
Pokyčiai įstatymų leidžiamojoje, o vėliau ir vykdomojoje valdžioje paprastai prikausto dėmesį dėl galimų mokestinių pokyčių – nestabilumui šiuo klausimu verslas yra labai jautrus. Tačiau praėję metai nepanašūs į jokius kitus buvusius metus, kadangi didžiausią galvos skausmą įmonėms kelia COVID-19“, – sako Medicinos banko atstovas.
COVID-19 labiausiai „skauda“... visiems
Labiausiai neužtikrinti dėl pandemijos jaučiasi mažiausiai, arba 1-9 darbuotojus turintys verslai. 76 proc. jų koronavirusą įvardijo kaip galimą didžiausią plėtros kliūtį. 65 proc. įmonių, įkūrusių 10-49 darbo vietas, tikėtinu barjeru taip pat nurodo pandemiją. 50-249 darbo vietas įkūrusios įmonės jaučiasi truputį stabiliau – iš jų dėl pandemijos nerimauja 62 procentai.
„Tokie rezultatai nestebina, nes mažai darbuotojų ir mažesnes erdves turinčios mažos įmonės pavasarį per karantiną nukentėjo ypač skaudžiai. Be to, jų veikla kur kas dažniau paremta kontaktu, asmeniniu santykiu, todėl natūralu, kad neužtikrintumo šioje grupėje daugiausiai. Tačiau pandemijai keičiant visų mūsų gyvenimo bei vartojimo įpročius, apsaugotas nesijaučia niekas“, – pastebi J.Ivaška.
Tačiau pandemijai keičiant visų mūsų gyvenimo bei vartojimo įpročius, apsaugotas nesijaučia niekas.
Gamyba, prekyba užsiimančios bei fizines paslaugas teikiančios bendrovės yra didesnėje rizikos zonoje, nes dažniausiai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu arba jos yra ribotos, todėl infekcijos plitimas jose yra labiau tikėtinas nei intelektualias paslaugas teikiančiose bendrovėse. Vis dėlto, būtent pastarosios koronaviruso neapibrėžtumo baiminasi labiausiai.
Apklausos duomenimis, 53 proc. gamybininkų, po 73 proc. prekybininkų ir fizinių paslaugų teikėjų COVID-19 įvardijo kaip didžiausią kliūtį 2021-aisiais. Tarp intelektualines paslaugas teikiančio SVV tokių bendrovių buvo net 78 procentai.
Mokesčiai jaudina kas trečią įmonę
Bendra Lietuvos SVV vadovų nuomone, darbo jėgos mokesčiai atsidūrė antroje tikėtinų verslo barjerų vietoje – juos paminėjo 26 proc. respondentų. Kartu su 7 proc. užsiminusių apie kapitalo mokesčius, mokestinės bazės pakeitimus įvardijo 33 proc. verslininkų.
Trečioje verslo kliūčių vietoje yra apyvartos lėšų trūkumas (25 proc.), ketvirtoje – žaliavų kainų augimas (23 proc.), o penktoje – kvalifikuotų specialistų trūkumas (20 proc.). Kartu su nekvalifikuotų darbuotojų trūkumu (5 proc.), iš viso kas ketvirta įmonė numato, kad šiemet gali turėti iššūkių su žmogiškaisiais ištekliais.
„Tai yra netipiški metai. Įprastai verslas jaudinasi, kaip pasikeitus valdžiai Seime, keisis pagrindinė šalies politikos kryptis, ką nauji valdantieji galvoja apie mokesčių bazę ir jos pakeitimus. Tačiau visa tai dabar yra antrame plane, nes koronaviruso pandemijos suvaldymas šiuo metu yra svarbiausias klausimas, nulemsiantis, kaip greitai ir kaip plačiai galėsime grįžti prie savo įprasto gyvenimo, o kartu ir verslo“, – teigia Medicinos banko komercijos departamento direktorius.
Apklausos metu SVV vadovai galėjo rinktis keletą atsakymų variantų, todėl jų suma viršija 100 procentų.
„Spinter tyrimai“ 203 smulkaus ir vidutinio verslo įmonių vadovus apklausė praėjusių metų rugsėjo 21-spalio 9 dienomis.