„Į projektą atėjau vedama noro suprasti teismo darbą, pasikalbėti su teisėju. Man įdomu sužinoti, kaip, teisėjo nuomone, bus vykdomas teisingumas po šimto metų. Ar realu, kad ateityje teisė bus visiškai suskaitmeninta? Baigusi mokslus noriu prisidėti prie teisės skaitmeninimo“, – tik atėjusi į Šiaulių apylinkės teismą sakė projekto dalyvė Domantė Tamoševičiūtė. Mergina studijuoja ne tik Mykolo Romerio universitete teisę, bet ir trečius metus Vilniaus Gedimino technikos universitete multimediją ir kompiuterinį dizainą.
Šiaulių apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas Ernestas Šukys turėjo stiprių argumentų: „Dirbtinis intelektas tikrai neperims mūsų darbo. Kompiuteris nepajėgus apdoroti emocijų, patyrimų, jis negali būti jautrus ir empatiškas, todėl sprendimui priimti vis tiek reikalingas žmogus“, – sakė teisėjas. Anot jo, teismas yra tarsi organizmas – čia kiekvienas darbuotojas atlieka labai reikalingą funkciją, o šio organizmo širdis yra raštinė.
Studentė drauge su dar 60 teisės ir žurnalistikos studentų lapkričio–gruodžio mėnesiais lankosi vienuolikoje Lietuvos teismų Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Klaipėdoje ir Raseiniuose: susitinka su teisėjais, dalyvauja teismo posėdžiuose, susipažįsta su teismo darbo organizavimu.
Projektą inicijuojančios Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė pasakoja, jog šis projektas pradėtas prieš penkerius metus – startuota su grupele studentų Vilniuje. „Šiandien džiaugiamės matydami, kaip per šį laikotarpį projektas išaugo – prie jo prisijungė visi didžiausi šalies universitetai, teismuose kasmet apsilanko iki šimto dalyvių. Smalsiam ir savo karjeros kelią pradedančiam jaunimui tai išties unikali proga vienai dienai tapti teisėjo dešiniąja ranka ir įsitraukti į teismo veiklą taip, kaip tai galėtum padaryti tik būdamas teismo darbuotoju“, – sako R.Molienė.
Pasak teisėjų, jų darbas visuomenei dažnai lieka nepažinta ir šiek tiek paslaptinga veikla, o tokio pobūdžio edukaciniai projektai keičia studentų supratimą apie teismo ir teisėjo kasdienybę. „Matyti jauno, siekiančio žinių žmogaus akis ir turėti galimybę jam papasakoti apie savo darbą, kasdienius iššūkius ir atsakomybę kiekvieno teisės profesionalo būtinybė. Nors dėl posėdžių gausos teisėjams tikrai nelengva atrasti dieną, per kurią galėtų visą savo dėmesį skirti studentams, jaunų žmonių iniciatyvumas ir smalsumas įkvepia“, – sako Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininkas Marijus Kursevičius.
Skaičiuojama, kad projekte „Diena su teisėju“ per penkerių metų gyvavimo laikotarpį jau yra sudalyvavę apie 300 studentų.
Šiemet Lietuvos teismų šimtmečio proga projekto dalyviai, apsilankę teismuose, rengia video klipus tema „LIETUVOS TEISMAMS – 100!“ – geriausi darbai bus pristatyti ir specialiai šiai progai suburtos komisijos apdovanoti š. m. gruodžio 13 d. projektą vainikuosiančiame Teismų dienos minėjimo renginyje Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
Studentų parengtus pristatymus „LIETUVOS TEISMAMS – 100!“ vertins ši komisija:
-
Radijo ir televizijos laidų vedėja Eglė Daugėlaitė
-
Dainininkė Monika Liu
-
Dainininkė ir reklamos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė
-
Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininkas Marijus Kursevičius
-
Istorikė Dovilė Sagatienė
Daugiau informacijos apie projektą rasite čia.