Ergonomiškos virtuvės išplanavimo subtilybės

Sunku nesutikti su teiginiu, kad virtuvė yra viena svarbiausių patalpų namuose. Jei seniau namų centras, prie kurio burdavosi šeima ir artimieji, buvo židinys, šiandien tai yra būtent virtuvė. Juk čia verda gyvenimas, šurmuliuoja namiškiai ar užsukę svečiai laukia orkaitėje skrundančio pyrago. Tad nieko nuostabaus, kad kiekvienas nori turėti virtuvę, kuri būtų jauki, stilinga ir funkcionali.
Virtuvės interjeras
Virtuvės interjeras / „Shutterstock“ nuotr.
Temos: 1 Virtuvė

Prieš pradedant projektuoti virtuvę, reiktų žinoti, kad egzistuoja trys pagrindinės darbo erdvės arba zonos – tai saugojimo zona, šlapiojo zona ir maisto ruošimo zona. Pastaroji yra pati svarbiausia vieta visoje virtuvėje, nes būtent čia šeimininkės praleidžia daugiausiai laiko. Tuo tarpu, saugojimo zonoje stovi šaldytuvas ir virtuvinės spintelės, kuriose laikomas sausas ir greitai negendantis maistas. Šlapiosios zonos centras – plautuvė, indaplovė ir šiukšlinė.

Virtuvėje nuolatos judama, todėl labai svarbu, kad šios zonos būtų išdėstytos patogiai, priešingu atveju vakarienės gaminimas gali tapti tikra kančia. Patogiausios ir ergonomiškiausios – trikampio formos virtuvės. Tai reiškia, kad visas zonas sujungus linijomis, turi gautis trikampis, kurio trumpiausia kraštinė jungia plautuvę ir darbo zoną. Visgi, kartais pačios virtuvės erdvės išplanavimas neleidžia išdėstyti virtuvės baldų bei buitinės technikos taip, kaip norisi, tačiau dėl to nereiktų labai jaudintis, nes egzistuoja keletas virtuvės baldų išdėstymo galimybių.

Tiesinė virtuvė – optimaliausias pasirinkimas mažoms erdvėms

Jei virtuvėje nėra daug vietos, tiesinė arba vienos sienos virtuvė yra pati geriausia, o dažnais atvejais ir vienintelis pasirinkimas. Šis virtuvės išplanavimas patogus, nes visą buitinę techniką ir kitus rakandus galima lengvai pasiekti, nesukant „garbės ratų“ apie virtuvės baldus.

Funkcionali tiesinė virtuvė yra tokia, kurios centre montuojama šlapioji zona, nes nuo jos patogu judėti ir į vieną, ir į kitą pusę. Tarkim, jei virtuvės centre stovėtų maisto produktų laikymui skirti virtuvės baldai, tektų nuolatos vaikščioti nuo plautuvės iki viryklės ir atgal, o tai nėra labai patogu ir praktiška, nes ruošiant maistą, norisi, kad viskas būtų po ranka. Be to, negalima šaldytuvo ar šaldiklio statyti prie orkaitės, nors iš pirmo žvilgsnio toks duetas atrodo išties praktiškas, tačiau specialistai perspėja, kad šaldytuvas, nuolatos veikiamas nuo orkaitės sklindančios šilumos, eikvoja ne tik daugiau energijos, bet ir gali greičiau sugesti.

Shutterstock nuotr./Virtuvės interjeras
Shutterstock nuotr./Virtuvės interjeras

Tiesa, jei tiesinė virtuvė yra sujungta su valgomuoju ar svetaine, galima pastatyti ir nedidelę salelę, kuri gali tarnauti, kaip papildoma erdvė daiktų laikymui. Be to, ir interjeras atrodys žaismingiau.

L formos virtuvės pačios populiariausios

L formos virtuvę sudaro dvi kraštinės, savo susikirtimo vietose sudarančios statų kampą. Paprasčiau tariant, virtuvės baldai yra statomi prie dviejų, šalia viena kitos esančių, sienų. Šis virtuvės išplanavimas labai populiarus, nes sudaro visas galimybes virtuvėje suktis keliems žmonėms, kurie netrukdo vienas kitam.

Darbo zona paprastai būna įrengta per vidurį, šlapioji zona – viename kampe, arčiau darbo zonos, o šaldytuvas kitame, atokesniame kampe. Žinoma, šias zonas galima išdėstyti taip, kaip norisi arba leidžia erdvės išplanavimas. Visgi, reikia nepamiršti, kad visos zonos turėtų sudaryti trikampį. Tiesa, L formos virtuvė turi ir savų minusų, vienas jų – nugara visada būna atsukta į svečius, todėl jei yra galimybė, interjero dizaineriai siūlo projektuoti virtuvę su sala ar baru.

„Shutterstock“ nuotr./Virtuvės interjeras
„Shutterstock“ nuotr./Virtuvės interjeras

U formos virtuvė – didelei šeimai

U formos virtuvėje virtuvės baldai yra išdėstyti palei tris sienas. Šlapioji zona paprastai būna prie lango, tačiau, jei langas yra gana žemai, vandens maišytuvas gali trukdyti atidaryti langą, todėl virtuvės baldų išdėstymas priklauso būtent nuo jo. Kita vertus, jei nėra galimybių plautuvės sumontuoti prie lango, šią vietą galite išnaudoti darbo zonai, kuriai būtinas geras apšvietimas, nes prieblandoje dirbti su aštriais virtuviniais įrankiais nėra saugu. U formos virtuvė praktiška, talpi ir joje gali suktis keli žmonės. Tiesa, norint suprojektuoti tokio tipo virtuvę, reikia gana didelės erdvės, priešingu atveju bus labai nepatogu judėti, o kambarys atrodys perkrautas ir sunkus. Be to, reikia susitaikyti su mintimi, kad valgomasis turės būti perkeltas į kitą kambarį, nes stalui ir kėdėms tiesiog neliks vietos.

Shutterstock nuotr./Kvarco stalviršiai
Shutterstock nuotr./Kvarco stalviršiai

G formos virtuvė – kai nėra galimybės turėti salą

G formos virtuvė realiai yra ta pati U formos virtuvė tik turi papildomą atšaką, primenančią barą ar salą. Toks virtuvės išplanavimas puikiai tinka, jei virtuvė yra sujungta su svetaine, nes atšaka gali tarnauti kaip stalas. Tiesa, atšaka negali būti per ilga, nes tada bus sudėtinga įeiti į virtuvę. Kita vertus, per trumpa atšaka nėra funkcionali. Prie jos turi laisvai susėsti du žmonės bei tilpti buitinė technika.

Galiausiai reikia atminti, kad virtuvės baldai turi būti išdėstyti taip, kad netrukdytų judėti, laisvai atsidarytų visos spintelių durelės, o jose esantys daiktai būtų lengvai pasiekiami.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai