Geros prognozės
„Du trečdaliai Lietuvos apdirbamosios pramonės produkcijos vertės yra eksportuojama, tad akivaizdu, kad mūsų pramonės pagrindas yra užsienio rinkos, nes Lietuvos vidaus rinka yra labai nedidelė“, – apie eksporto svarbą šaliai sako SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas.
Anot jo, užtenka pažiūrėti į didžiausius Lietuvoje darbo ir pelno mokesčių mokėtojus, kurių sąrašuose pirmauja eksportuojančios bendrovės. „Pridėkime dar tai, kad Lietuva eksportuoja ir paslaugas – transporto, statybų, finansinių paslaugų, nuomos – tad eksporto veikla turi nemažą įtaką ir paslaugų sektoriuje“, – sako jis ir priduria, kad šiais metais sustiprėjo lietuviškų prekių eksportas į JAV ir pietryčių Azijos šalis.
Nors per pirmuosius dešimt šių metų mėnesių, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, lietuviškos kilmės prekių eksportas smuko 2,7 proc., eliminavus naftos produktų ir trąšų kainų pokyčius, realus eksporto pokytis buvo teigiamas, nors ir gana silpnas. Tačiau kitąmet ekspertas prognozuoja 4 proc. augimą ir sako, kad tikėtina, jog teigiamą pokytį rodys maisto produktų, trąšų, medienos, elektronikos įrengimų, mašinų, metalo dirbinių eksportas.
„Svarbiausiomis rinkomis išliks Europos Sąjungos šalys. Tačiau jausis pastarųjų metų įdirbis, kuris duos vaisių eksportuojant į JAV, Artimuosius Rytus, Pietryčių Aziją, Turkiją, Izraelį, Kaukazo šalis“, – apie 2017 m. laukiančias eksporto rinkų tendencijas sako SEB banko vyriausiasis analitikas.
Lengviau eksportuoti
Eksportuojančioms Lietuvos įmonėms, o tokių yra dauguma, parduoti gaminius užsienio šalyse padeda jų sertifikavimas. Jis geriausiai patvirtina tiek paties produkto, tiek gamyklos, kurioje yra gaminamas, kokybę ir užsienio pirkėjams yra savotiškas garantas, kad jų perkamas gaminys atitinka visus jam keliamus reikalavimus.
Kad sertifikatas padeda parduoti įsitikino ne vienas gamintojas, tarp kurių ir UAB „Altas komercinis transportas“ – įmonės iš „Mercedes-Benz Sprinter“ krovininio furgono pagamintas turistinis autobusas šiandien sėkmingai realizuojamas Suomijoje, Švedijoje ir Vokietijoje.
„Norint užregistruoti automobilį ar autobusą Europos Sąjungos šalyse, kur veikia vieninga transporto priemonių gamybą ir registravimą reglamentuojanti sistema, reikia gauti europinio tipo patvirtinimo sertifikatą. Jį turėdami galime registruoti visus tokio tipo autobusus bet kurioje šalyje be papildomų ekspertizių ar kitokių gaminio atitikimo įrodymų, o jam gauti reikalingi bandymai parodo ne tik gaminio kokybę, bet ir aukštą technologinį lygį“, – sako bendrovės generalinis direktorius Edvardas Radzevičius.
Sertifikatas – ne paprastas popierėlis „dėl vaizdo“, kurį būtų lengva gauti. 19 –os sėdimų vietų ir penkias su puse tonos sveriantis „Mercedes-Benz Sprinter“ turistinis autobusas turėjo „ištverti“ daugybę bandymų, kol buvo įsitikinta jo kokybe – pavyzdžiui, norint patikrinti kėbulo stiprumą, jį net teko specialiai sudaužyti.
Autobuso sertifikavimui įmonė pasinaudojo Europos Sąjungos priemone „Expo sertifikatas LT“, kuri padėjo kompensuoti dalį tam reikalingų išlaidų. Kaip sako E. Radzevičius, bandytas autobuso tipas dėl savo kainos nėra labai populiarus, todėl be papildomos paramos investuoti į jo gamybą įmonė nebūtų pasiryžusi.
Šiandien jos vadovas skaičiuoja, kad gautas finansavimas per šiuos metus leido papildomai parduoti 30 tokių autobusų, kurių vieno kaina siekia apie 70 tūkst. eurų.
Naujas kvietimas
Prieš metus skelbta priemone „Expo sertifikatas LT“ nespėjusios pasinaudoti įmonės tai galės padaryti kitąmet, kai, planuojama, bus paskelbtas naujas kvietimas. Kaip ir pernai, ši priemonė bus skirta paskatinti labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių tarptautiškumą, teikiant paramą planuojamai eksportuoti produkcijai sertifikuoti, įtraukiant ir kaštus, reikalingus atlikti bandymus bei tyrimus.
Pasinaudojusioms priemone įmonėms padengiamos produkcijos sertifikavimo ir sertifikuojamo gaminio transportavimo išlaidos, reikalingos gaminiui sertifikuoti, taip pat sertifikavimo dokumentų vertimo kaštai, sertifikavimą atliekančio eksperto atvykimas iš užsienio ir su tuo susijusios išlaidos.
Sertifikatas patvirtina, kad įmonių teikiami produktai yra kokybiški ir atitinka aukštus tarptautinius standartus. Kartu tai leidžia kurti teigiamą šalies įmonių ir jų gaminamos produkcijos įvaizdį tarptautinėse rinkose bei lengviau realizuoti gaminius už šalies ribų.
Daugiau informacijos apie tai galite rasti www.lvpa.lt.