Į ką atkreipti dėmesį renkantis kriptovaliutų keityklą?

Norėdami įsigyti kriptovaliutų turite pasirinkti keityklą, o kurioje vykdysite operacijas. Pasirinkti tinkamiausią sau keityklą bus lengviau, jei suprasite jų tipus – CEX (centralizuotą keityklą) arba DEX (decentralizuotą keityklą). Šios platformos yra pagrindiniai vartai į kriptovaliutų pasaulį, leidžiančios vartotojams pirkti, parduoti ir keisti skaitmeninį turtą.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis kriptovaliutų keityklą?
Į ką atkreipti dėmesį renkantis kriptovaliutų keityklą? / Į ką atkreipti dėmesį renkantis kriptovaliutų keityklą?

CEX ir DEX skiriasi savo veikimo principais, funkcionalumu ir saugumu, abi turi savo privalumų ir minusų.

„Norėdami pradėti prekiauti kriptovaliutomis pirmiausia turėsite pasirinkti vieną iš pagrindinių keityklų tipų – CEX arba DEX. Pasirinkimas priklauso nuo jūsų patirties kriptopasaulyje ir poreikių. Keityklos nuolat tobulėja, kasdien siūlo naujas paslaugas bei funkcijas. Pasirinkimas tarp keityklų taip pat tampa vis platesnis. Renkantis labai svarbu dėmesį atkreipti į saugumą – nepamirškite, kad tvarkote savo pinigus, todėl itin svarbu rasti saugią ir patikimą platformą”, – sako bendrovės „Fideum“ vadovė ir bendraįkūrėja Anastasija Plotnikova.

Kuo išsiskiria CEX ir DEX keityklos

Centralizuota keitykla (CEX) – tai kriptovaliutų mainų platforma, kurioje naudotojai turi registruotis, kad galėtų pirkti ir parduoti kriptovaliutas. CEX platformos dažniausiai veikia kaip tarpininkai, atliekantys pirkimo ir pardavimo užsakymus. Jos patrauklios, nes nereikia daug žinoti apie sudėtingas blokų grandinės (angl. blockchain) technologijas – pasirenkate kriptovaliutą, kurią norite įsigyti, o tarpininkas atlieka transakciją.

Decentralizuota keitykla (DEX) veikia be tarpininkų – čia mainų procesą vykdo išmaniosios sutartys, veikiančios blokų grandinėje. Kadangi naudojantis šiomis keityklomis registruotis nereikia, naudotojai gali anonimiškai keistis kriptovaliutomis tiesiogiai per savo skaitmenines pinigines.

Pasaulyje veikia šimtai kriptovaliutų keityklų. Nors šiuo metu kriptopasaulyje veikia daugiau CEX, decentralizuotųjų DEX skaičius taip pat sparčiai auga, ypač decentralizuotų finansų (DeFi) erdvėje. Geriausiai žinomos tokios CEX kaip „Binance“, „Kraken“, „Coinbase“ ar „Bitfinex“. Vienos žinomiausių DEX yra „Uniswap“, „SushiSwap“, „PancakeSwap“ ar „1inch“.

CEX – paprasčiau neįgudusiam vartotojui

Visų pirma, centralizuotos keityklos pasižymi paprastumu ir prireikus vartotojams kaip tarpininkės suteikia pagalbą, jei, pavyzdžiui, padarytumėte klaidų. Jose labai paprasta užregistruoti paskyrą ir pradėti prekybą, o mokėjimus galima atlikti per savo banko sąskaitą naudojant „top-ups“ paslaugą.

Šios platformos taip pat siūlo labai įvairias paslaugas: prekybą, stakingą (angl. staking. Procesas, kai investuotojai „užrakina“ savo kriptovaliutas, kad palaikytų tinklo saugumą ir veikimą, o už tai gauna pasyvių pajamų kriptovaliutomis), NFT ir kt.

Centralizuotos keityklos turi ir trūkumų. Vienas didžiausių – jos dažnai tampa įsilaužėlių taikiniu. Nors didžiausios ir žinomiausios keityklos nuolat deda milžiniškas pastangas užtikrinti saugumą, rizika vis dar išlieka. Be abejo, kadangi CEX veikia kaip tarpininkės, daugelis paslaugų jose yra apmokestinamos papildomais mokesčiais, kurie neretai yra didesni nei DEX.

Galiausiai, naudojantis CEX vartotojai negali visiškai kontroliuoti savo lėšų, nes jie turi jas perkelti į keityklos piniginę. Tai reiškia, kad praradus prieigą prie savo paskyros arba keičiantis keityklos finansinei būklei, gali būti sunku atgauti savo lėšas. Tad keityklą būtina rinktis atsakingai.

DEX tiks labiau patyrusiems

Pagrindinis decentralizuotų keityklų privalumas – turimų lėšų kontrolė. Kriptovaliutos visą laiką išlieka jūsų piniginėje ir pervedamos tik tuomet, kai užbaigiamas sandoris.

Tad naudotis DEX yra saugiau: lėšos nepriklauso trečiosioms šalims, o atliekant veiksmus nereikia pateikti jokios asmeninės informacijos. Decentralizacijos šalininkai, kurie itin vertina privatumą ir savo turimų finansinių aktyvų kontrolę, tai laiko didžiausiu privalumu.

Pagrindiniu DEX minusu dažniausiai įvardijamas sudėtingumas: reikia suprasti specifinius terminus, taikomus mokesčius, veikimo principus ir t.t. Tai reikalauja nemažai laiko ir žinių.

Dauguma DEX nepriima kredito ar debeto kortelių, tad pirmieji žingsniai gali būti gana sudėtingi. Be to, kai kurios mažiau populiarios DEX susiduria su mažesniu likvidumu.

Kokio tipo keityklą pasirinkti pradedančiajam?

Turbūt jau supratote, kad pradėti prekiauti kriptovaliutomis pradedantiesiems paprasčiau naudojant centralizuotą keityklą (CEX). Tokios platformos, kaip „Binance“ yra labai paprastos ir intuityvios. Užsiregistravę ir atlikę kelis veiksmus netrukus galite pradėti pirkti ir parduoti kriptovaliutas.

Jei norite turėti daugiau kontrolės ir esate pasirengę išmokti, kaip tvarkyti savo piniginę bei atlikti sandorius be tarpininkų, galite rinktis DEX. Vis dėlto šios keityklos reikalauja daugiau žinių ir savarankiškumo.

Kurias keityklas naudoti saugiau?

CEX saugumą siekia užtikrinti naudodamos įvairias apsaugos priemones. Tarp jų yra dviejų veiksnių autentifikavimas (2FA), kurį reikia atlikti norint prisijungti prie paskyros, taip pat įvairūs „šaltieji“ kriptovaliutų saugojimo būdai, kai didžioji dalis vartotojų lėšų laikomos neprieinamose saugyklose.

Vis dėlto, kadangi CEX lėšas saugo savo sistemose, išlieka įsilaužimų rizika. Tiesa, didžiosios platformos neretai savo klientams siūlo draudimo paslaugas. Tuo tarpu DEX suteikia jums visišką savo turto kontrolę, tik jūs pats valdote savo slaptažodžius, piniginių raktus ir pan.

Tai reiškia, kad jūsų kriptovaliutoms negresia joks pavojus, jei į keityklą būtų įsilaužta. Vis dėlto tai taip pat reiškia, kad visa atsakomybė už saugumą tenka patiems vartotojams.

DEX suteikia ir didesnį privatumą, dažniausiai nereikalauja asmeninės informacijos, tad nelieka duomenų nutekėjimo rizikos.

Kaip pasirinkti patikimą kriptovaliutų keityklą

Renkantis patikimą kriptovaliutų keityklą dėmesį reikėtų atkreipti į kelis labai svarbius veiksnius.

Visų pirma, patikimos keityklos laikosi šalių, kuriose veikia, teisės aktų, pavyzdžiui, pinigų plovimo prevencijos (AML) ir kliento pažinimo (KYC) reikalavimų. Jos aiškiai nurodo teisinę juridinio asmens formą ir pavadinimą.

Antra, geros reputacijos keityklos saugodamos savo vartotojų lėšas naudoja papildomas apsaugos priemones, tokias kaip dviejų faktorių autentifikavimas (2FA) ir šaltosios piniginės.

Trečia, patikimos keityklos vartotojus aiškiai informuoja apie paslaugas ir joms taikomus mokesčius. Jos taip pat gali atlikti nepriklausomus auditus ir įrodyti savo finansinį skaidrumą bei likvidumą.

Penkta, aukšto likvidumo keityklos leidžia lengvai pirkti ir parduoti. Didesnis likvidumas taip pat užtikrina greitesnį ir sklandesnį sandorių atlikimą.

Galiausiai, patikimos keityklos siūlo greitą ir efektyvų klientų aptarnavimą, kuris gali padėti išspręsti iškilusias problemas.

Asociacijos „Crypto Economy Organisation“ (CEO) inicijuota programa yra skirta didinti visuomenės finansinį raštingumą, edukuoti juos apie naujas skaitmenines technologijas jų pritaikymą, pavojus skaitmeninėje erdvėj ir būdus nuo jų apsisaugoti. Projekte dalyvauja Lietuvoje veikiančios kriptovaliutų rinkos bendrovės „Fideum“, „Binance“, „Coinpayments“, „Lemma-X“, „Wickie“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis