Išmanūs namai už 200 eurų – misija įmanoma

Vos prieš keliasdešimt metų idėja, jog jums nebūnant namuose, skalbiami drabužiai, laistomos gėlės ar tvarkomos patalpos, atrodė kaip fantastika. Tačiau jau šiandien milijonai žmonių naudojasi vienokiomis ar kitokiomis išmanių namų technologijomis. Jų yra pačių įvairiausių – nuo apsaugos iki muzikos ir šviesų įjungimo jums grįžtant iš darbo. Galimybės čia išties plačios, o įrengimas – kur kas paprastesnis, nei gali pasirodyti.
KSIX Klimato sensorius tai išmanių namų prietaisas fiksuojantis kambario temperatūrą ir drėgmę jame
KSIX Klimato sensorius tai išmanių namų prietaisas fiksuojantis kambario temperatūrą ir drėgmę jame / Projekto partnerio nuotr.

Paprastai tariant, išmanūs namai yra skirtingų sistemų sujungimas į vieną. Prie bendros sistemos gali būti prijungiamas bet kuris prietaisas, kurio veikimui reikalinga elektra. Į tokią sistemą galima sujungti namuose esantį apšvietimą, šildymo sistemą, apsaugos kameras ir dujų ar vandens nuotekius fiksuojančius daviklius, užuolaidas, garažo vartus, televizorių ar kitus buitinės technikos prietaisus. Svarbiausia yra tai, kad jų valdymui pakanka vieno prietaiso, turinčio interneto ryšį – pavyzdžiui, išmaniojo telefono.

Verta paminėti, kad tokia sistema ne tik suteikia komforto ir saugumo jausmą, tačiau gali padėti sutaupyti nemažai pinigų. Tarkime, sistema automatiškai gali nakčiai išjungti visus elektros prietaisus, palikdama tik būtiniausius. Taip žmogus per metus gali visai nemažai sutaupyti pinigų, išleidžiamų elektros energijai.

Patogu ir tai, kad ši technologija nereikalauja jokių laidų ar sudėtingų montavimo darbų. Visi prietaisai naudoja baterijas – dažniausiai standartines. Joms baigiantis, žmogus gauna pranešimą, kad netrukus reikės viename ar kitame prietaise jas pakeisti. Paprastai jos tarnauja bent trejetą metų, suteikiama ir atitinkama garantija. Daviklius reikia tiesiog priklijuoti juostelėmis, kurios būna komplektuose.

Projekto partnerio nuotr./Išmanieji namai
Projekto partnerio nuotr./Išmanieji namai

Stebėjimo sistemą visiškai įrengti galima per pusvalandį

„Smanos” stebėjimo sistema, praneša apie vandens, dujų nuotekius, gaisrą, stiklo dūžius, judesio ar įsilaužimo faktą. Visi davikliai jungiami į šią sistemą, kuri suteikia keletą galimybių: stebėti vaizdą tiesiogiai, įrašyti tam tikras jo atkarpas į Micro SD kortelę ir gauti pranešimus apie galimą pavojų. Be to, tokią sistemą galima naudoti ir vietose, kuriose nėra įvestas bevielis internetas, pavyzdžiui, vasarnamyje. Tam skirti specialūs rinkiniai su SIM kortelėmis, mobiliojo interneto palaikymui.

Pasak „ACC Distribution“ Produktų ir marketingo departamento vadovo Marijaus Miceikos, namų stebėjimo sistemos „Smanos” įrengimas puikiai supažindina su išmaniųjų namų technologija. „Šios sistemos paruošimas darbui nereikalauja jokių papildomų žinių ar specialaus domėjimosi tais įrenginiais – užtenka perskaityti instrukciją. Vaizdo stebėjimo kamerai ir davikliams įrengti turėtų pakakti pusvalandžio. Ši sistema yra prieinama kiekvienam žmogui, tačiau turi vieną apribojimą – ji nepalaiko „Z-wave“ protokolo, todėl vartotojas ateityje negalės tokios sistemos plėsti“, – sakė jis.

M.Miceikos teigimu, turint tokią sistemą nereikia kas mėnesį mokėti apsaugos įmonėms. „Visi pranešimai apie vandens, dujų nuotėkį, gaisrą ar įsilaužimą gaunami sekundės tikslumu į telefono ar kito išmaniojo įrenginio ekraną“, – kalbėjo pašnekovas.

Stebėjimo sistema geriausiai tinka patalpoms, kurių plotas (arba išdėstymas tarp daviklių) neviršija 80 m2. Didesniems butams arba gyvenamiesiems namams rekomenduojama rinktis valdymo sistemą. Naudodami ją, galėsite įsirengti stebėjimui skirtus daviklius bei kamerą, taip pat – ir daugybę kitų įrenginių.

Projekto partnerio nuotr./Išmanieji namai
Projekto partnerio nuotr./Išmanieji namai

Valdymo sistema: ne tik taupo, bet ir užtikrina komfortą

Išmanių namų stebėjimo sistema atlieka duomenų fiksavimą, o štai turint valdymo sistemą, tau galima visiškai kontroliuoti savo namus. Ši technologija gali įgyvendinti pačias kūrybiškiausias idėjas. Pagrindinė šios sistemos dalis – vadinamoji centralė. Jų būna įvairių dydžių, ir jos gali valdyti skirtingą skaičių daviklių. Žinomiausi išmanių namų valdymo sistemų gamintojai Europoje yra „Fibaro“ ir „Zipato“.

Erdvės kūrybai, pasak „ACC Distribution“ Produktų ir marketingo departamento vadovo Marijaus Miceikos, yra tikrai daug: „Pavyzdžiui, jūs norite, kad vasarą būtų automatiškai laistoma žolė. Sistema turi galimybę sekti orų prognozes, tad jūs galite nustatyti tam tikrą drėgmės lygį, pastarajai pasikeitus – automatinį laistymą. Tam reikės įstatyti specialų vožtuvą, vadinamąjį jungiklį“.

„Galimybės priklauso ir nuo daviklių. Vienas daviklis aptinka tik judesį patalpoje. Tuo tarpu kitas kartu yra ir šviesos jautrumo daviklis, kuris leidžia reguliuoti roletus, priklausomai nuo apšvietimo. Trečias turi temperatūros daviklį – tai reiškia, jog galima automatiškai susieti kambario temperatūrą su šildymo sistema ir taip taupyti pinigus, nes šildymas išsijungia, namuose užfiksavus norimą temperatūrą“, – pasakojo pašnekovas.

Prie valdymo sistemos galima prijungti ir kamerą bei visus anksčiau minėtus saugumo daviklius, taip galite valdyti ir duoti užduotis bet kuriam elektos prietaisui. Pavyzdžiui: kai grįždamas iš darbo įsukate į kiemą, sistema gali automatiškai įjungti muziką ir šviesas name, nakčiai – išjungti visus prietaisus, išskyrus būtinus, o ryte, nustatytą valandą, įjungti kavos aparatą.

Svarbu atkreipti dėmesį, ar valdymo sistema naudoja „Z-wave“ protokolą, kuris prie sistemos leidžia prijungti įvairius skirtingų gamintojų įrenginius.

Išmanių namų technologija vos už 200 eurų

„ACC Distribution“ Produktų ir marketingo departamento vadovo Marijaus Miceikos teigimu, dauguma žmonių įsivaizduoja, kad išmanių namų technologija labai brangiai kainuoja, o norint ją įsirengti namuose – reikia griauti sienas. „Dabar tikrai galima įsigyti įvairių daviklių, skirtų namų stebėjimui, kurie naudojant išmaniąsias programėles, siunčia pranešimus į mobilųjį telefoną. Tokie prietaisai gali kainuoti nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų. Pavyzdžiui kambario temperatūrą, drėgmę ir kitus parametrus rodantį prietaisą, galima pasistatyti namuose kaip interjero aksesuarą. Jis kuo puikiausiai rodys visus norimus parametrus jūsų telefone, neužims daug vietos ir stilingai atrodys”, – sakė specialistas. Jis taip pat pridūrė, kad norint įsirengti išmanių namų valdymo sistemas, kurios ne tik siunčia daviklių parametrus, bet valdo įvairius elektros prietaisus, gali reikėti kiek pasikrapštyti. Tokių valdymo sistemų kainos priklauso jau nuo žmonių fantazijos, ką būtent jie pageidauja valdyti.

Taigi, išmanius namus šiandien gali turėti kiekvienas ir tai jau seniai nebėra tik turtingųjų privilegija. Naujosios technologijos suteikia galimybę palengvinti savo buitį taip, kad ne žmogus tarnautų namams, o namai jam.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų