Rinkoje du dalyviai, sąlygos monopolinės
Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) direktorius Linas Ivanauskas teigia, jog šiuo metu EPA vienija 72 proc. Lietuvoje veikiančių elektronikos gamintojų ir importuotojų. „Dėl masto ekonomijos, turime galimybę pasiūlyti patrauklią elektronikos atliekų tvarkymo kainą. Visgi tuo gali džiaugtis tik esami asociacijos nariai, nes naujų priimti negalime, kol teismas neišspręs klausimo, ar Aplinkos apsaugos agentūra teisėtai skyrė EPA įspėjimus ir baudas. Kol laukiama šių klausimų nagrinėjimo, teismas agentūrai neleidžia naikinti EPA licencijų, tačiau taiko reikalavimų užtikrinimo priemonę – draudimą priimti naujų narių“, – pasakoja L.Ivanauskas. Jis teigia, kad šis draudimas realiai rinkoje reiškia tai, jog EGIO gali iš verslininkų prašyti ženkliai didesnės atliekų tvarkymo kainos, nes alternatyvaus varianto kaip tik mokėti daugiau pasirinkusieji kolektyvinės atsakomybės modelį – neturi.
Galbūt verslininkams ir nebūtų problema mokėti daugiau, kol į viešumą nepradėjo kilti įtarimai dėl „Atliekų tvarkymo centro“ nusikalstamos veiklos. Viešumoje pasirodė informacija, kad Vilniaus apygardos prokuratūra vadovauja net keliems kriminalinės policijos atliekamiems ikiteisminiams tyrimams dėl bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“, įtariant pažymų klastojimu. Vienas tyrimas teismui bus perduotas jau gegužę.
Gresia „Metrail“ precedentas
Elektronikos gamintojams ir importuotojams, besikreipiantiems dėl galimybės tapti EPA nariais, didžiausią nerimą kelia tai, jog įrodžius pažymų klastojimo faktą, jos bus naikinamos, o „atpirkimo ožiu“ taps tie patys gamintojai ir importuotojai. Toks precedentas jau yra buvęs. Galime prisiminti, kai 2015 m. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) pareigūnai nustatė pažeidimus įmonėje „Metrail“ ir nusprendė panaikinti šio atliekų tvarkytojo išduotas pažymas 3 licencijuotoms organizacijoms, kurios atstovavo gamintojus ir importuotojus. Vilniaus RAAD duomenimis, anuomet buvo nesutvarkyta beveik 6 tūkst. tonų metalinės pakuotės už daugiau kaip 6,4 mln. eurų, taip pat daugiau kaip 500 tonų PET plastikinės pakuotės atliekų už 0,5 mln. eurų. Gamintojai ir importuotojai už pažymas sumokėjo, UAB „Metrail“ turėjo sutvarkyti pažymose nurodytus kiekius, tačiau to nepadarė. Pažymas panaikinus, asociacijos turėjo pažymose nurodytus kiekius sutvarkyti iš naujo. Įtarimams pasitvirtinus, EGIO atveju pažymos gali būti panaikintos net nuo 2013 metų. Žinoma, tapimas kitos asociacijos nariu atsakomybės už šį laikotarpį nepanaikins.
„Lapkričio mėn. Vilniaus apygardos administracinis teismas panaikino Aplinkos apsaugos agentūros sprendimą stabdyti EPA licencijų galiojimą. Tačiau, kol nebus išspręstas pagrindinis EPA ir agentūros ginčas, teismas pritaikė ribojimą – EPA laikinai negali priimti naujų narių. Anuomet to nematėme kaip problemos, tačiau dabar, reaguodami į susidariusią situaciją rinkoje bei į aklavietę patekusių verslininkų prašymus, ketiname svarstyti teismo prašyti atšaukti šio apribojimo taikymą“, – teigia L.Ivanauskas.