Kaip susikurti areną namuose

Kas bent kartą stebėjo svarbias varžybas stadione ar klausėsi mėgstamos grupės koncerto arenoje, visada šiek tiek liūdi tą patį žiūrėdamas per televizorių. Jei pasiilgstate su minia draugėje patiriamo jaudulio ir išgyvenimų, susikurkite areną savo svetainėje.
Arena namuose
Arena namuose / Projekto partnerio nuotr.

Puikus vaizdas ir garsas – du esminiai kriterijai, būtini namuose kuriant tikros arenos ar kino teatro atmosferą. Reikės dviejų paprastų dalykų – gero televizoriaus ir erdvinio garso sistemos. Tiesa, tai nereiškia, kad geriausią efektą pasieksite investavę į naujausio modelio aparatūrą. Patalpos dydis, forma, baldų išdėstymas taip pat turi įtakos tam, kaip jums pavyks išgyventi varžybų azartą ar mėgautis koncertu svetainėje prie televizoriaus.

5.1 ar 7.1?

Rinkdamiesi erdvinio garso sistemą susidursite su klausimu, kuri iš jų – šešiakanalė ar aštuonkanalė – tinkamesnė jūsų namų arenai. 5.1 garso sistema (dar vadinama „Dolby Digital“, „Dolby Pro Logic II“, DTS ir SDDS) naudoja 6 kanalus erdviniam garsui sukurti ir 6 garso kolonėles (centrinę, žemųjų dažnių ir po dvi dešiniąsias ir kairiąsias priekyje ir nugaroje). 5.1. sistema išrasta dar 1976 metais, bet pirmąkart kino teatruose panaudota tik 1992-aisiais filme „Betmenas sugrįžta“. Šiandien tai – industrijos standartas ir labiausiai paplitusi erdvinio garso sistema, naudojama namų kinui, per ją galite paleisti (žiūrėti, girdėti) bet kokį DVD, „Blu-ray“ diską, žaidimą ar HD kanalą.

Naujesnė ir brangesnė 7.1 garso sistema naudoja du papildomus kanalus, taigi ir dvi papildomas šonines kolonėles, kurios sukuria įstabesnį erdvinio garso efektą. Pirmasis filmas, sukurtas 7.1 garso sistemos formatu, kino teatruose pasirodė palyginti neseniai – 2010 metais, tai buvo „Žaislų istorija 3“. Tiesa, technologiškai pažangesnė 7.1 garso sistema – nebūtinai geresnis sprendimas: ekspertai pabrėžia, kad jos sukuriamo garso kokybė geriausiai juntama didesnėse patalpose. Jei jūsų namų kinas ir arena yra vidutinio dydžio svetainėje, 5.1 garso sistema bus tinkamesnis sprendimas. Beje, jau egzistuoja ir 9.1 garso sistema, papildyta garsiakalbiais viršuje. Jei filme rodo skrendantį sraigtasparnį, jo garsą girdėsite būtent iš viršutinių garso kolonėlių. Dar viena alternatyva, ypač tinkama standartinio dydžio svetainėms, – soundbar’ai, dėl pailgos formos žinovų meiliai vadinami „dešromis“: juose visos keturios garso kolonėlės montuojamos į vieną korpusą. Tai labai geras sprendimas, kai patalpose tinkamai išdėstyti 5.1 ar 7.1 garso sistemos kolonėlių nepavyks.

123rf.com/Namų garso sistema
123rf.com/Namų garso sistema

Ieškokite aukso vidurio

Taigi, kur turi būti garso kolonėlės? Atsakymas – ne per aukštai, ne per žemai, ne per arti, ne per toli. Tinkama garso kolonėlių pozicija viena kitos ir žiūrovo atžvilgiu – esminis veiksnys siekiant mėgautis įspūdingu erdvinio garso efektu, atkurti realistiškiausią garsą ir sukurti autentiškumo pojūtį. Bendras principas – kolonėlės turėtų būti išdėstytos tolygiai, menamu ratu ir vienodu atstumu nuo žiūrovo. Viena dažniausiai kartojamų klaidų – priekinės garso kolonėlės ne statomos tiesiai, o pasukamos į žiūrovą.Jei jūsų jautrios ausys ir jei esate kantrus, ekspertai siūlo kolonėlių vietą ir kryptį nustatyti vis keičiant padėtį. Paleiskite gerai pažįstamos muzikos įrašą arba filmą ir keiskite garsiakalbių padėtį, kol išgirsite priimtiniausią garsą.

Jei garsiakalbiai kabinami, jie turi būti ties žiūrovo ausimis, tad atsižvelkite į sėdimųjų baldų aukštį. Jei kambario planas ir baldų išdėstymas neleidžia garso sistemos garsiakalbių laidų išvedžioti taip, kad nesimatytų, problemą padės išspręsti „Bluetooth“ technologija.

Garsui – kelią!

Netrukdykite garsui sklisti. Taigi – jokių DVD stirtų, Budos statulėlių ar įkurtuvių fikuso priešais kolonėlę. Kai kurie ekspertai pataria statyti kolonėles ant garsą sugeriančio pagrindo, kad iš jos sklindantis garsas neaidėtų, skambėtų neiškreiptas.

Nedėkite garsiakalbių į baldus, gilias lentynas, komodas, negrūskite toli į kampą – nukentės garso kokybė. Mažiausiai jautri pozicijai – žemųjų dažnių kolonėlė, bet ir jai reikia „kvėpuoti“. Geriausiai garsas skamba, kai ji atitraukta nuo sienos bent per gerą sprindį. Tai taikoma ir „dešroms“ – garsas būna geriausias, kai jos būna šiek tiek atokiau nuo sienos.

Įstrižainė – pagal kambarį, ne pagal ego

Vaikams nuolat kartojame, o ir patys iš tėvų esame girdėję: „Nesėdėk per arti televizoriaus – sugadinsi akis!“ Dabartiniai televizoriai nėra pagrindiniai mūsų regos kenkėjai. Tačiau netinkamas atstumas nuo ekrano išties menkina malonaus žiūrėjimo įspūdį. Per arti – mirga vaizdas, per toli – nesimato detalių, ypač jei žiūrite aukštos raiškos televiziją. Jei planuojate pirkti naują televizorių, Atsiminkite, kad optimalų vaizdą lemia kambario dydis, baldų išdėstymas ir televizoriaus įstrižainė. Teko matyti, kad didžiausios rinkoje įstrižainės televizorius stovi tarp dviejų langų, pusę jų užstodamas, o žiūrėti jį tenka vos per poros metrų atstumą. Šeimininko ego buvo didesnis nei televizoriui tinkamo kambario dydis.mYpač kruopštiems planuotojams sukurtos net interneto skaičiuoklės, padedančios apskaičiuoti optimalų atstumą nuo televizoriaus. Man naudingiausia būtų ši, įvertinanti įstrižainę, skiriamąją gebą ir kitus rodiklius.

Kad ir kokie būtų išmanūs televizoriai, apšvietimas daro milžinišką įtaką žiūrėjimo kokybei. Lempą galima išjungti, salės – ne. Neapgyvendinkite televizoriaus priešais didelį langą arba ten, kur krinta tiesioginiai saulės spinduliai. Jeigu tokios vietos namuose nėra, pasirūpinkite visiškai užtemdančiomis žaliuzėmis arba užuolaidomis. Idealiausia įrengti reguliuojamą apšvietimą, kad aplinką būtų galima visiškai užtemdyti ar prireikus įjungti šviesą pulteliu (išsamiau apie tai – straipsnyje apie išmaniuosius namus). Modernios technologijos dabar leidžia beveik visus kambaryje esančius įrenginius valdyti vienu pulteliu arba, nusipirkus specialų priedėlį, – per išmaniąją „iPhone“ ar „iPod“ programėlę.

123rf.com/Televizija
123rf.com/Televizija

Televizorius – ne švieslentė

Prie sienos tvirtinamo televizoriaus nekabinkite per aukštai – aukštai kabinamos tik švieslentės oro uostuose. Geras pusvalandis sėdint vos pakėlus galvą sukels pečių ir nugaros skausmą. Ergonomikos žinovai rekomenduoja televizorių įkurdinti taip, kad laikant galvą tiesiai žvilgsnis kristų į viršutinį ekrano ar monitoriaus ketvirtį. Priklausomai nuo įstrižainės, ekrano vidurys bus maždaug 1–1,5 metro nuo žemės. Kita dažnai pasitaikanti klaida – televizorių pastatyti taip, kad į balkoną ar virtuvę būtų vaikštoma būtent pro jį ir užstojamas vaizdas žiūrintiems. Gal vertėtų sofą pastumti arčiau, kad liktų vietos praeiti už jos? Tačiau svarbiausia – prieš renkantis nutarti, kurie techniniai rodikliai ir kiti kriterijai jums reikšmingiausi. Tada, tikėtina, namuose susikursite tokią areną, kurioje patirsite įspūdžių kaip tikrame stadione.

Daugiau žurnalo „Elektrolife“ straipsnių skaitykite www.elektrolife.lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis