Mulan fondo misija iš tiesų ypatinga. Specialiai parengti šunys asistentai padeda žmonėms su judėjimo negalia, veda neregius, teikia emocinę paramą žmonėms, turintiems autizmo spektro sutrikimą, ir kitais būdais gerina žmonių su negalia gyvenimą. Ne mažiau ypatinga ir pačios Ajanos istorija: nors gimė turėdama cerebrinio paralyžiaus diagnozę, tai nesutrukdė tapti net pasaulio rekordininke – Ajana įtraukta į Guinnesso rekordų knygą kaip ilgiausią atstumą su ramentais per mažiau nei 10 valandų įveikęs žmogus planetoje.
Mulan fondo įkūrėja pasakoja, kad parengti ir prižiūrėti šunis asistentus kainuoja didžiulius pinigus. Laimei, vis atsiranda geradarių, ištiesiančių fondui pagalbos ranką.
Štai veterinarijos klinikų tinklo DR. VET gydytojai nuo šiol nemokamai rūpinsis profilaktine šunų asistentų sveikatos priežiūra. Kiekvienas fondo parengtas šuo asistentas gaus jam skirtą sveikatos planą bei dideles nuolaidas gydymo paslaugoms. Kaip tvirtina Ajana Lolat-Pažarauskienė, tai – didžiulė pagalba tiek žmonėms su negalia, tiek fondui.
„Norėjome, kad žmonėms su negalia šuo asistentas reikštų kuo didesnę pagalbą ir kuo mažesnę naštą. Esame labai dėkingi DR. VET, kad sutiko bendradarbiauti. Dabar žinome, kad galėsime bet kada kreiptis pagalbos ir mūsų žmonėms dėl to nereikės bankrutuoti. Tikrai karališkos sąlygos tiek žmonėms, tiek fondui“, – dėkoja fondo įkūrėja.
DR. VET Lazdynų gyvūnų ligoninės vadovas Kipras Mockaitis neabejoja, kad šunys asistentai atlieka kilnią misiją, todėl pasirūpinti jų sveikata – itin svarbu ir prasminga.
„Gera žinoti, kad savo darbu galime prisidėti prie gerovės kūrimo kitiems žmonėms ir šunims asistentams. Šunys asistentai yra prižiūrimi itin atidžiai, nes dėl ligos prarasti galima labai daug – ne tik ilgai dresuotą šunį asistentą, bet ir nepakeičiamą draugą bei pagalbininką žmogui su negalia. Užtikriname, kad kiekvienas keturkojis gaus aukščiausios kokybės sveikatos priežiūrą ir bus pačiose geriausiose rankose.“
Kiekvienas fondo šuo asistentas galės atvykti į profilaktinę veterinarijos gydytojo apžiūrą net dešimt kartų per metus. Kartą per metus bus atliktas bendrasis ir biocheminis kraujo tyrimai, šlapimo tyrimas. „Nemokamai atliksime kasmetines šunų sveikatos patikras, paskiepysime juos nuo infekcinių ligų bei pasiutligės, pasirūpinsime apsauga nuo erkių, o esant poreikiui suteiksime dideles nuolaidas gydymui. Kruopšti apžiūra padės kaupti šunų asistentų tyrimų duomenų bazę, sekti tyrimų dinamiką ir itin anksti pastebėti pirmus ligų simptomus“, – sako veterinarijos gydytojas K.Mockaitis.

Šunys asistentai yra specialiai apmokomi pagal savo šeimininkų poreikius. Jie gali atpažinti alergines reakcijas, įspėti apie artėjantį priepuolį, aplinkoje esančias grėsmes ir pan. Šie pagalbininkai taip pat mokomi teikti emocinę pagalbą, nuraminti streso ar baimės apimtą šeimininką, padėti jam socializuotis. Nupirkti ir parengti vieną tokį šuniuką Mulan fondui kainuoja apie 30 tūkstančių eurų. Šiuo metu septyni apmokyti šunys asistentai jau gyvena su savo šeimininkais, dar trys yra mokomi.
Ajana Lolat-Pažarauskienė pasakoja, kad kiekvieno šuns asistento sveikata ir gerove fondas įsipareigoja rūpintis iki pat jo gyvenimo pabaigos. Tai numato ir neseniai fondo įgytas tarptautinės „Assistance Dogs International“ akreditacijos kandidato statusas.
„Šunys yra visapusiškai prižiūrėti ir keliauja tik į geras šeimas. Vykdoma kruopšti atranka, kas gali gauti tokį asistentą. Mūsų žmonėms šuo asistentas yra visiškai nemokamas, o mes mokame sąskaitas iš suteiktos paramos. Svarbu tai, kad tik 30 proc. darbingo amžiaus žmonių su negalia pavyksta rasti darbą. Turėti negalią Lietuvoje automatiškai reiškia būti arti skurdo ribos. Mūsų visų rūpestis yra padėti toms šeimoms jaustis geriau. Esame dėkingi už paramą Lietuvos žmonėms ir savo partneriams. Be jūsų pagalbos fondo nebūtų“, – sako Mulan fondo įkūrėja.
Įkurti tokį fondą Ajaną įkvėpė jos šunytė asistentė Mulan. Ji ne tik pagelbėjo buityje, bet ir suteikė emocinės stiprybės padėti kitiems žmonėms su negalia. Kad paskleistų žinią apie fondą, Ajana Lolat-Pažarauskienė kasmet rengia žygio akciją. Pernai cerebriniu paralyžiumi serganti moteris su ramentais per Lietuvą nužingsniavo 333 kilometrus.
Norintieji paremti šunų asistentų rengimą ir suteikti galimybę turėti tokį keturkojį draugą dar daugiau žmonių su negalia kviečiami aukoti Mulan fondui. Fondo banko sąskaita LT02 3500 0100 1167 2977.