Sutartį pasirašė Lietuvos karinės jūrų pajėgos, VšĮ „Versli Lietuva“, Klaipėdos universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Kauno technologijos universitetas, VšĮ „Baltijos pažangių technologijų institutas“, VšĮ „Baltijos technologijų parkas“ ir VšĮ „Skaitmeninių inovacijų institutas“.
„Tai pirmas toks kariuomenės, mokslo ir verslo bendradarbiavimo vardan inovatyvių gynybos technologijų proveržio pavyzdys ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Iki šiol šios sritys –bent jau Lietuvoje – nepakankamai bendradarbiavo. Neabejoju, kad suinteresuotų šalių partnerystė paskatins verslą kurti didesnės vertės produktus, skirtus gynybos struktūroms, o Lietuvos gynybos ir saugumo pramonė taps konkurencingesnė“, – pasirašydama sutartį kalbėjo VšĮ „Versli Lietuva“ vadovė Daina Kleponė.
„Versli Lietuva“ vadovės teigimu, Lietuvos gynybos sektorius šiuo metu yra vienas iš didžiausią augimo potencialą turinčių sektorių, tačiau tolesnei jo plėtrai reikalinga kryptinga parama ir efektyvesnis gynybos struktūrų, valstybės, mokslo ir verslo bendradarbiavimas.
Projekto partnerius bendradarbiauti paskatino ir Europos Komisijos iniciatyvos. Europos gynybos veiksmų plane EK yra numačiusi veiklos kryptis, skatinančias Europos Sąjungos gynybos stiprinimą ir efektyvesnį gynybos išlaidų panaudojimą. Viena jų – bendras Europos gynybos fondas. Įkūrus šį fondą, jo lėšomis pradėti finansuoti gynybos tyrimų projektai. Nuo 2021 m. numatyta speciali ES gynybos mokslinių tyrimų programa, kuriai kasmet planuojama skirti 500 milijonų eurų.
Vienos iš KITC partnerių, VšĮ „Baltijos technologijų parko“ vadovo Šarūno Butkaus teigimu, Klaipėda dėl turimos uosto infrastruktūros, dėl čia dislokuotų karinių jūrų pajėgų, dėl savo geografinės vietos Baltijos jūros regione yra labai palanki vieta tokio inovacijų centro veiklai, kurio projektai bus susiję su karinių jūrų moksliniais tyrimais. Uostamiesčiui KITC atsiradimas atneš daugiau darbo vietų, taigi, daugiau galimybių įsidarbinti talentingam jaunimui. Be to, miestui suteiks daugiau svarbos Baltijos regione.
Karinių jūrinių inovatyvių technologijų centras įsikurs „Baltijos technologijų parke“, buvusio medienos kombinato teritorijoje, Liepų gatvėje. Naujų pastatų komplekso atidarymas numatytas kitų metų sausį.
„Pasirašydami bendradarbiavimo sutartį įsipareigojome Karinių jūrinių inovatyvių technologijų centrui suteikti visą reikiamą infrastruktūrą: įrengti specialias laboratorijas, atitinkančias saugumo reikalavimo standartus, suteikti patalpas startuoliams, aukštųjų technologijų įmonėms. Pastarosios čia galės atlikti specifinių reikalavimų reikalaujančius karinius tyrimus, prototipų gamybą ir jų išbandymą“, – teigė VšĮ „Baltijos technologijų parko“ vadovas.
Š. Butkaus įsitikinimu, surinkta stipri projekto dalyvių komanda leis identifikuoti ir spręsti karinių jūrų pajėgų poreikius naujoms technologijoms ir inovacijoms, prisidės prie Karinių jūrų mokslinių tyrimų ir gynybos technologijų plėtros Baltijos regione.
KITC partneriai šių metų gruodžio 14 d. Klaipėdoje rinksis į apvalaus stalo diskusiją, kurioje kartu su valstybinių institucijų pareigūnais aptars veiksmų planus.
Apie VŠĮ „Baltijos technologijų parkas“
„Baltijos technologijų parkas“ (BTP) veiklą pradėjo 2017 metais. Vienas svarbiausių BTP uždavinių – į inovacijas orientuotų verslumo ekosistemų, jungiančių talentus, žinias ir resursus Baltijos jūros regione kūrimas ir palaikymas.
Bendradarbiaudamas su Lietuvos, Europos Sąjungos ir kitų užsienio šalių universitetais, mokslinėmis institucijomis ir mokslininkais, BTP dalyvauja projektuose ir mokslinių tyrimų programose, užsako, vykdo ar koordinuoja taikomųjų tyrimų vykdymą informacinių technologijų, išmanios logistikos, išmanios energetikos, išmaniųjų miestų, finansinių inovacijų, žinių ekonomikos ir inovatyvios vadybos procesų valdymo srityse.