Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl startuoliams reikia valdybos?

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad valdyba kaip kolegialaus bendrovės valdymo organas, būdingas tik didelėms ir brandžioms kompanijoms, tačiau taip anaiptol nėra. Greitai augančiam inovatyviam verslui neretai būtent to ir trūksta stabilumui bei tvarumui užtikrinti.
Andris K.Berzins
Andris K.Berzins / Projekto partnerio nuotr.

Andris K.Berzins, Latvijos rizikos kapitalo fondo „Change ventures“ partneris, startuolių renginio „Startup Fair. Change 2019“ pranešėjas, interviu atskleidžia, kodėl startuoliui yra svarbu turėti valdybą, kaip ją formuoti ir kaip užtikrinti produktyvius valdybos susirinkimus.

– Dažnai startuoliai, ypač ankstyvojoje stadijoje, koncentruojasi tik į produkto gamybą, nustumdami į šalį komercializavimo, įmonės struktūrinius klausimus. Tačiau jūs kaip tik rekomenduojate jau ankstyvojoje stadijoje kurti tokias valdymo struktūras, kaip pavyzdžiui, įsteigti startuolio valdybą. Kokios to priežastys?

– Net ankstyvojoje startuolio stadijoje, kuomet visas dėmesys yra skirtas produkto vystymui, būtina turėti to produkto ar paslaugos komercializavimo strategiją, žinoti, kurie įmonėje dirbantys asmenys neša pagrindinę atsakomybę už priimamus įmonės vystymosi sprendimus.

Jeigu ankstyvos stadijos startuolis planuoja ateityje vystyti verslą pasitelkiant išorės investuotojus, labai rekomenduoju iš anksto išsigryninti vidinių procesų struktūras, pavyzdžiui, įsisteigti valdybą ir atsirinkti į ją svarbiausius įmonės sprendimų priėmėjus, kuriems labiausiai rūpi įmonės veikla ir rezultatai.

Prieš steigdami bet kokį vidinį įmonės kontrolės modelį, būtinai turite apgalvoti ir tokius variantus: jeigu būsimas jūsų startuolio investuotojas turės tik labai mažą dalį įmonės akcijų, galbūt jam verta pasiūlyti valdybos nario poziciją, be galimybės balsuoti, tik patarti? Galimybių yra įvairių, tačiau turint aiškią komandos, kuri priima sprendimus, struktūrą, galima išugdyti discipliną kompanijos valdyme.

Žinoma, jeigu ankstyvos stadijoje startuolis nusprendžia ateityje neieškoti papildomos išorės investicijos, o naudoti tik savo turimą kapitalą – tuomet įmonės struktūros klausimai, mano nuomone, nėra ankstyvosios stadijos startuolio prioritetas.

Galimybių yra įvairių, tačiau turint aiškią komandos, kuri priima sprendimus, struktūrą, galima išugdyti discipliną kompanijos valdyme.

– Viena yra turėti oficialius valdybos narius. Tačiau visai kas kita yra turėti tokią valdybą, kuri dirba daug ir sąžiningai startuolio naudai. Kaip jūs manote, kaip startuolio kūrėjas turėtų atsirinkti, kas gali tai valdybai priklausyti?

– Mano nuomone, valdybą turi sudaryti trijų kategorijų nariai: startuolių įkūrėjai, investuotojai ir nepriklausomi vadovai. Renkantis investuotoją, svarbu atsižvelgti į jo turimą patirtį su startuoliais – ar kituose startuoliuose tas asmuo yra buvę valdybos narių sudėtyse, kokią matomą naudą pavyko sukurti. Šiems atsakymams patvirtinti, rekomenduoju susisiekti su tais startuoliais, kuriuose būsimas jūsų investuotojas užėmė valdybos nario poziciją ir paprašyti suteikti grįžtamąjį ryšį: kokios yra investuotojo asmeninės savybės, ar jis geba būti konstruktyvus ir naudingas priimant sprendimus.

Nepriklausomi valdybos nariai yra reikalingi jau daugiau pažengusiam startuoliui, kuomet yra ieškoma didesnių investicijų į įmonės veiklą. Tuomet nepriklausomi valdybos nariai gali labai pasitarnauti priimant sprendimus, kuomet iškyla nesutarimai tarp startuolio kūrėjo ir investuotojo. Renkantis šiuos asmenis į valdybos narių pozicijas, labai rekomenduoju atkreipti dėmesį į jų patirtį būtent toje srityje, kurioje veikia pats startuolis. Nepriklausomas valdybos narys turi puikiai išmanyti jūsų veiklos industriją ir turėti patirties sprendžiant įvairius joje kylančius iššūkius.

– Jūsų teigimu, produktyvūs valdybos susirinkimai yra raktas į įmonės sėkmę. Įvardinkite, kaip reikia pasiruošti geram valdybos susirinkimui, kad jų nauda būtų ženkliai pastebima startuolio vystymosi metu?

– Svarbiausias produktyvaus susirinkimo veiksnys – itin atsakingas visų valdybos narių pasiruošimas spręsti iškeltus klausimus. Iš savo 20-ties metų patirties dalyvaujant valdybos narių susitikimuose, galiu rekomenduoti keletą svarbių dalykų.

Trys dienos prieš susitikimą, blogiausiu atveju prieš 24 valandas, svarbu informuoti visus valdybos narius apie būsimo susirinkimo temą, perduoti visą reikalingą informaciją susipažinimui. Laikantis šios taisyklės jūs daug efektyviau galėsite diskutuoti su sprendimų priėmėjais susitikimo metu ir turėsite daugiau laiko strategijos formavimui.

Svarbiausias produktyvaus susirinkimo veiksnys – itin atsakingas visų valdybos narių pasiruošimas spręsti iškeltus klausimus.

– Ko startuolio įkūrėjas gali tikėtis ir reikalauti iš valdybos narių?

– Geri valdybos nariai privalo duoti naudingus strateginio lygmens patarimus startuolio įkūrėjui, sprendžiant ypač svarbius verslo vystymo klausimus. Tačiau jie taip turi būti nuoširdūs ir konstruktyviai, neįžeidžiant pasakyti, kad ankstesni sprendimai, procesai neveikia tinkamai, ypač kai valdybos narys pastebi stambių strateginių spragų, kurių nemato pats startuolio kūrėjas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai