Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

LVPA agentūrai 2016-ieji buvo iššūkių ir tobulėjimo metai

Diena prieš Naujuosius – tinkamiausias laikas įvertinti praėjusius metus ir pradėti planuoti naujus darbus. Lietuvos verslo paramos agentūrai (LVPA) 2016-ieji tiek iššūkių, tiek veiklos prasme buvo ypač intensyvūs, tačiau jos vadovas Nikita Ananjevas įsitikinęs, kad tai tik leido agentūrai dar labiau sustiprėti.
Verslo partneriai
Verslo partneriai / 123rf.com nuotr.

Rekordinis skaičius priemonių

Šiuos metus LVPA pradėjo išties intensyviai – paskelbta daug priemonių, kurios skatina inovacijų kūrimą, produktyvumą ir verslumą – iš viso 13 konkursinių kvietimų teikti paraiškas. Kaip sako N. Ananjevas, į verslą buvo investuojama bendrąja prasme.

„LVPA 2016 m. teko didelis krūvis – naujame laikotarpyje agentūra gavo 2111 paraiškų. Ūkio ministerija paskelbė daugiausiai priemonių, kurias administruoja mūsų agentūra. Tuo buvo norima, kad Europos Sąjungos investicijos kuo greičiau pasiektų šalies įmones“, – teigia jis.

Šiemet priemonėmis „Intelektas“, Smartinvest LT+, „Inoklaster LT“ skirtas finansavimas moksliniams tyrimams, eksperimentinei plėtrai ir inovacijoms. Taip pat paskelbtos 7 priemonės verslui – „Eko-inovacijos LT“, „Eko-inovacijos LT+“, skirtos diegti aplinkosauginius sprendimus, priemonės „Verslo klasteris LT“ ir „Naujos galimybės LT“ – eksportui skatinti, bei „DPT pramonei LT+“, „Dizainas LT“, Regio Invest LT+“. Paskelbtos ir dvi konkursinės priemonės iš energetikos srities: „Šilumos tiekimo trasų modernizavimas ir plėtra“ ir „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei“.

Vertino ypač atsakingai

Daug laiko ir dėmesio agentūra skyrė paraiškų tinkamumui įvertinti. „Pavyzdžiui, šiuo finansavimo laikotarpiu įvestas reikalavimas, kad tam tikrose kryptyse negali būti finansuojamos didelės įmonės. Ir šis statusas turi būti nustatytas ne tik pagal vienos įmonės dydį, bet ir pagal su ja susijusias įmones. Pasitaikė ir tokių atvejų, kai įmonė pati neįvertino savo dydžio tinkamai, neįvertino, kiek jų akcininkai valdo kitų įmonių akcijų. Visa tai lemia įmonės statusą. Taigi agentūrai tenka pareiga tai patikrinti“, – pasakoja jos vadovas.

Skirtingai nuo kai kurių Europos Sąjungos institucijų, kurios vertina projektų paraiškas, LVPA suteikia galimybę įmonėms patikslinti ir papildomai argumentuoti paraiškų informaciją kelis kartus, kad kuo daugiau įmonių galėtų pasinaudoti priemonėmis. Tam reikia daug laiko ir žmogiškųjų išteklių, o paraiškų apimtys didelės, tačiau tokiu būdu geriau užtikrinamos pareiškėjų teisės į investicijas ir užtikrinamas priimamų sprendimų skaidrumas.

Verslas buvo aktyvus

Didelis aktyvumas buvo mokslinių eksperimentinių tyrimų plėtros srityje – iš viso gauta 335 paraiškų. „Žinoma, paraiškų kokybė buvo įvairi, dalį projektų dėl vienokių ar kitokių priežasčių teko atmesti, tačiau toks aktyvumas rodo, kad įmonės yra pasiruošusios investuoti, siekia kurti naujus produktus. Ir tai labai gerai“, – sako N. Ananjevas.

Šiemet taip pat dalyvavo daug santykinai nedidelių įmonių, turinčių idėjų mokslinių tyrimų ar eksperimentinės plėtros kontekste. Vis dėlto europinėmis lėšomis gali būti finansuojama tik dalis projekto, likusią turi padengti pačios įmonės, ir tai kai kurioms jų buvo per sudėtinga įgyvendinti.

Mažai įmonių pateikė paraiškas pagal priemonės „DPT pramonei LT+“ kvietimą. Priemonė skirta didelio poveikio technologijoms – buvo numatyta, kad įmonės, norinčios pasinaudoti europinėmis investicijomis, turėtų siekti jų pagalba teikti naujus, rinkos mastu inovatyvius produktus. „Matyt kartelė buvo iškelta ganėtinai aukštai, nes išties nedaug jų pateikė paraiškas pagal šią priemonę. Trūko pasiruošimo“, – sako direktorius.

Populiaria išlieka priemonė „Naujos galimybės LT“ – per šiuos metus agentūra gavo 447 paraiškas, finansavimas skirtas 246 projektams. Ši priemonė skirta įmonėms dalyvauti tarptautinėse parodose, kur jos gali užmegzti naujų verslo kontaktų bei pristatyti savo produkciją ir paslaugas.

Išgrynino prioritetus

„Pirmiausia, reikia įvertinti atskirų priemonių efektyvumą, atsižvelgiant į tai, kiek jos atliepė įmonių lūkesčius, kiek leido verslui tobulėti ir siekti rezultatų“, – sako LVPA vadovas, paklaustas, kokie svarbiausi darbai laukia kitąmet. „Ir tai reikia padaryti per valstybės tikslų prizmę – į ką norima investuoti, ir kokio efekto siekiama valstybės numatytomis programomis: trumpalaikio, vidutinės trukmės, ar tokio, kuris išliktų ir po 2020 metų, kai galimai sumažės Lietuvai skirtų Europos Sąjungos investicijų suma“, – priduria jis.

Anot jo, šiandien, egzistuojant tam neapibrėžtumui, Lietuva turėtų padaryti savotišką atsparumo testą ir įvertinus, kiek galimai mažės investicijos iš Europos ir kokioms kryptims, išgryninti tuos sektorius ir regionus, kuriuose disponuojamos lėšos panaudojamos efektyviausiai. „Mes turime siekti maksimaliai ilgalaikio efekto, o tai galima padaryti tik stipriai modernizuojant įmones. Tai padėtų pasiruošti ketvirtosios naujomis technologijomis grįstos pramonės revoliucijos iššūkiams, kurie paveiks atvirą Lietuvos ekonomiką“, – įsitikinęs agentūros vadovas.

Nauji tikslai

Paklaustas, ko tikisi iš kitų metų, agentūros direktorius sako trumpai: „Darbo bus daug, iššūkių – taip pat.“ Ir to visai nesibijo.

„Šiemet turėjome įgyti dar daugiau naujų žinių, kompetencijų, atitinkamai sureguliuoti vidaus procesus. Ir manau, kad kaip agentūra sugebėjome perprasti tuos naujus reikalavimus ir užtikrinti pakankamai sklandų ir kokybišką paraiškų vertinimo procesą. Įrodėme, kad gebame susitvarkyti su pakankamai dideliais iššūkiais“, – teigia jis ir priduria, kad už šiuos metus yra labai dėkingas visai savo komandai.

„Visi dirbo tikrai intensyviai ir su užsidegimu, entuziastingai bandė perprasti naujas priemones – daug jų neturėjo analogų 2007-2013 metų finansavimo laikotarpyje, siekiant labiau atliepti valstybės viziją, kuri apima tiek sumanios specializacijos įgyvendinimą, tiek inovacijų atsiradimą“, – tikina jis.

Šiais metais LVPA siekdama daugiau viešinti savo darbą ir padidinti informacijos prieinamumą, organizuojamus mokymus pradėjo transliuoti tiesiogiai – klientai gali prisijungti ir stebėti mokymus, užduoti klausimus. „Matome, kad tai aktualu, todėl ir 2017 m. šią tradiciją ketiname išlaikyti“, – apie veiklų tęstinumą sako LVPA vadovas.

Kaip ir anksčiau, agentūra ketina išlikti stipriu ir patikimu verslo partneriu – ieškoti būdų, kaip sumažinti administracinę naštą, išgryninti kriterijus tuos, kurie yra mažiausiai formalūs ir labiausiai orientuoti į projektų ir viešųjų lėšų panaudojimo turinį.

Artimiausių priemonių kvietimus bei visą reikalingą informaciją galite rasti LVPA interneto svetainėje. Kvietimų planą taip pat rasite svetainėje www.lvpa.lt

LVPA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?