Visos jos prasideda taip pat – skaičiuojama, kiek metų praėjo rūkant, kaip buvo išbandytos elektroninės cigaretės ir kaip jos padėjo sumažinti priklausomybę nuo cigaretėse esančio tabako. Rūkymą į „garinimą“ (taip vadinamas procesas, kai naudojama el. cigaretė) iškeitę rūkoriai dalinasi patarimais, skaičiuoja sutaupytus pinigus ir sumažėjusį nikotino poreikį. Tačiau ar tikrai egzistuoja skirtumas tarp įprastos ir el. cigaretės?
„Bene pirmas dalykas, kurį pastebi visi išbandę el. cigaretes – jie pradeda geriau jausti kvapus ir skonį, o jų drabužiai nebebūna persismelkę tabako dūmų kvapu. Pagerėjimas būna ir psichologinis – žmogus supranta, kad žengė žingsnį sveikesnio gyvenimo link“, – komentuoja UAB „Ecodumas“ vadybininkas Vytenis Lukminas.
Rūko dėl nikotino, miršta nuo dūmų
„Garintojų“ bendruomenėje populiarus posakis: žmonės cigaretes traukia dėl jose esančio nikotino, o miršta nuo jose esančių dūmų. Jame yra dalis tiesos: didžioji dalis cigarečių sukeltų ligų kyla dėl didelio įkvėpiamo toksinių dujų (acetono, amoniako, cianido) ir smalkių (anglies monoksido) kiekio, atsirandančių tabakui degant. El. cigarečių garuose taip pat yra nikotino, tačiau jose nevyksta degimo procesas, tad nėra ir šalutinių degimo produktų. Svarbu ir tai, kad perėjus prie elektroninių cigarečių, sumažėja psichologinis rūkymo poreikis.
Rūkymo įpročių pokyčiams, perėjus prie el. cigaretės, nustatyti buvo atlikta apklausa, kurioje dalyvavo daugiau kaip 3,6 tūkst. el. cigarečių naudotojų. Apklausos metu paaiškėjo, kad el. cigaretė vartojama maždaug tuo pačiu dažnumu kaip ir įprasta, tačiau:
- po pabudimo pirmą kartą jie parūko per 45 minutes (įprastas cigaretėmis – per 27 min.);
- 7 proc. pabunda, kad galėtų parūkyti naktį (anksčiau – 40 proc.);
- 25 proc. jaučiasi nervingi, kai negali parūkyti (rūkantys įprastas cigaretes – 90 proc.).
Išrado kinų farmacininkas
Pirmas el. cigaretes sukonstravo Pekine (Kinija) gyvenantis farmacininkas Hun Lik. Vos po kelerių metų el. cigaretės paplito JAV ir Europoje. Tačiau įsikišus didžiosioms tabako kompanijoms el. cigarečių platinimas daug kur buvo apribotas.
El. cigarečių veikimo principas primena inhaliatorių. Jos viduje esantis kaitintuvas kaitina talpoje esantį specialų skystį. Taip išgaunami garai. El. cigaretės ne tik aprūpina organizmą nikotinu, bet ir vizualiai atrodo kaip tikra rūkoma cigaretė – tai patenkina ir fizinius, ir psichologinius rūkorių poreikius.
Šių aparatų galima įsigyti ir surinktų, ir dalimis. Galimybės juos konstruoti patiems lėmė, kad daliai žmonių tai tapo hobiu – jiems svarbesnis ne rūkymo procesas, bet pačių surinktos el. cigaretės išgaunamas dūmas, kvapas ir skonis.
Reikalingos ir fizikos žinios
Elektroninių cigarečių parduotuvės „Ecodumas” vadybininkas V. Lukminas išskiria tris el. cigarečių „garintojų“ kategorijas: pradedančiųjų, pažengusių ir ekspertų.
Pradedantieji dažniausiai renkasi jau paruoštus firmų „Joyetech“, „Kanger“, „Innokin“ rinkinius. Šios kategorijos gaminiai neverčia domėtis jų ypatybėmis – įsigijus rinkinį galima iškart išbandyti „garinimą“. Pažengusiųjų kategorijai gaminiai yra parduodami dalimis: atskirai galima įsigyti bateriją, kaitintuvą, skystį. Dalys yra komplektuojamos pagal konkrečius vartotojo poreikius: dizainą, perduodamą skonį, galimybę reguliuoti kaitintuvo įtampą.
O ekspertai naudoja perrenkamus kaitintuvus, modifikuoja baterijas. Tokioms dalims naudoti jau reikia turėti pagrindines fizikos, chemijos žinias, būti gerai susipažinus su el. cigarečių veikimu. Ekspertai viską susirenka patys, tad tik nuo jų priklauso, koks bus būsimos el. cigaretės garų kiekis ir perduodamo skonio ypatybė.
„Kai žmonės pirmą kartą sužino apie el. cigaretes ir garinimą, jie pradeda domėtis išsamiau ir atranda tokio gyvenimo būdo privalumus. Daliai jų garinimas tampa nauju hobiu, o paprasta cigaretė – tik prisiminimu“, – sako V. Lukminas.