Dėl ko skauda pėdas?
Kojas dažnai paskausta tiems, kurie per dieną ilgai stovi, sėdi, arba atvirkščiai – labai daug juda. Pėdoms tenka didelės apkrovos, dėl to ilgainiui gali vystytis tam tikros raumenų, raiščių, sąnarių, kaulų ligos. Skausmai anksčiau ar vėliau aplanko ir dažną moterį, mėgstančią avėti aukštakulnius. Ilgai nešiojami tokie batai sukelia įvairių deformacijų. Pėdas, kulnus skaudėti gali priaugus svorio, laukiantis, dėvint nekokybišką avalynę, dėl įvairių sąnarių ir stuburo ligų pakitus laikysenai ar eisenai. Žinoma, skausmas gali atsirasti ir traumavus pėdą, netaisyklingai sportuojant. Susirūpinimą keliantys simptomai yra ne tik skausmas, bet ir dilgčiojimo, deginimo, karščio pėdose pojūtis.
Keli paprasti patariamai
1. Jeigu pėdoje jaučiamas tempimas, primynus jaučiamas bendras arba tam tikrų pėdos vietų diskomfortas, atrodo, tarsi kažką primynėte, nors basa koja stovite ant švarių grindų, tai ženklas, kad pėdoje gali būti atsiradę pakitimų.
2. Jeigu, pavyzdžiui, visai nesportuojantis žmogus išsiruošė į ilgą žygį pėsčiomis, didesnis ar mažesnis pėdų, kitų kojų raumenų skausmas yra lengvai nuspėjamas. Tačiau kitais atvejais, jeigu skausmo priežasties nežinote, o pėdos, kulno skausmas ar dilgčiojimas tęsiasi ilgiau nei savaitę, reikia kreiptis į ortopedą – tikriausiai problema turi priežastį, kuri savaime nepraeis. Kuo ilgiau delsiama spręsti ortopedines problemas, tuo daugiau laiko ir pastangų prireikia gydymui.
3. Atkreipkite dėmesį, kaip nudėvėtos jūsų batų pakulnės. Jeigu jos nudėvėtos skirtingai, kažkuriuose šonuose nutrynimai labai ryškūs, batas atrodo išsikraipęs, gali būti, kad dėl kažkokių priežasčių jūsų eisena netaisyklinga.
4. Galite atlikti paprastą pėdos testą ir nustatyti, ar neišsivystė plokščiapadystė: ištepę pėdą odai nekenkiančiais dažais atsistokite ant popieriaus lapų. Taisyklingas atspaudas turėtų būti su išlenkta linija. Geriausiai matysis kulnai ir pėdos priekis, bus matoma ir kelties jungtis. Jeigu keltis plokščia, ant lapo atsispaus visas pėdos paviršius. Jeigu keltis per aukšta, jos linija išvis neatsispaus – kulnas ir pirštai su pėdos priekiu atrodys atitrūkę.
Stovėsenos, eisenos ir bėgimo tyrimas
Jeigu jaučiate skausmą arba pasinaudoję duotais patarimais abejojate, ar viskas gerai, geriausia atlikti eisenos tyrimą. Individualių ortopedinių sprendimų specialistai „Pes Planus“ Vilniuje dabar juos siūlo atlikti ne tik įprastoje vietoje T. Ševčenkos gatvėje, bet ir naujose patalpose patogioje vietoje miesto centre – J. Jasinskio gatvėje.
Stovėsenos, eisenos ir bėgimo tyrimo metu nereikia daryti nieko sudėtingo – tik žingsniuoti ar bėgti, o plantografas – modernus slėgio stiprumą skirtingose pėdos vietose fiksuojantis įrenginys – nustato, kokios apkrovos tenka pėdoms ėjimo arba bėgimo metu per visą eisenos ciklą. Kompiuteriui perduodama informacija sisteminama ir analizuojama. Ši analizė padeda labai tiksliai nustatyti pėdų būklę, parinkti reikalingas korekcijas, gydymą, sudaryti kompleksą siūlymų, kaip konkrečiam žmogui ateityje išvengti skausmų, ligų ar traumų.
Atlikę tyrimą, specialistai rekomenduoja tolesnius sprendimus: gydymą, pratimus, masažus, treniruoklius. Kai kurių problemų sprendimui reikalingi įtvarai, ortopediniai įdėklai, specialūs vidpadžiai. Nuvargstančių kojų bėdas efektyviai padeda spręsti kompresinės kojinės. Geriausia, kai kiekvienu atveju individualų sprendimų kompleksą sudaro profesionalas.