Informacijos tiek, kad sunku išsirinkti patikimą šaltinį
Tie, kurie svarsto įsigyti saulės elektrinę, žino, kad prieš apsisprendžiant tenka atsakyti į kelis labai svarbius klausimus: ar mano namo stogas tinkamas? Koks turėtų būti galingumas? Kiek visa tai kainuos ir, galiausiai – per kiek laiko atsipirks? Informacijos rinkimas, lyginimas ir skaičiavimai atimdavo nemažai laiko, tačiau visa tai vilniečiai nuo šiol gali padaryti vos keliais kompiuterio pelės ar tiesiog telefono ekrano paspaudimais. Apie vartotojams visai neseniai pristatytą naujovę – Saulės skaičiuoklę – kalbamės su „Ignitis“ inovacijų ekspertu K.Mirinavičiumi.
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad atsinaujinančios energetikos šaltiniams tampant vis labiau prieinamais, ženkliai išaugo gyventojų susidomėjimas saulės elektrinėmis. Pasak jo, informacijos apie žaliąją energetiką įvairiuose šaltiniuose tiek daug, kad neretai tampa sunku suprasti, kuri iš jų tikrai patikima, o kuri – melas ar graži reklama. Kas bent kartą savo kailiu tai patyrė, gerai žino, kad informacijos rinkimas ir domėjimasis yra sunki, daug laiko reikalaujanti užduotis.
„Matydami, kad vis daugiau klientų kreipiasi į „Ignitis“ ekspertus ir domisi jų individualiems poreikiams tinkamomis saulės elektrinėmis, sukūrėme saulės skaičiuoklę – paprastą ir visiems suprantamą įrankį, kurio pagalba vos įvedus savo namo adresą per keletą sekundžių įvertinamas namo stogo tinkamumas ir rekomenduojama optimali, būtent vartotojui pritaikyta „Ignitis“ saulės elektrinė“, – paaiškino K.Mirinavičius.
Iš pirmo žvilgsnio paprasta skaičiuoklė – inovatyvus sprendimas
Pašnekovo teigimu, ši inovatyvi skaičiuoklė skirta gyventojams, svarstantiems įsirengti bei norintiems sužinoti daugiau apie savo namo stogo tinkamumą, ieškantiems atsakymo į svarbų klausimą – kokios optimalios galios saulės elektrinę pasirinkti. Be to, įrankiu gali naudotis visi Lietuvos gyventojai, tačiau detalūs duomenys apie konkretaus namo stogą kol kas prieinami tik vilniečiams. Kaip pastebėjo K.Mirinavičius, nors dauguma stogų dažniausiai yra tinkami, dėl jų įrengimo ant daugiabučių ir kito tipo, kalbant paprastai – ne individualių namų stogų – reikėtų pasikonsultuoti su „Ignitis“ ekspertais.
K.Mirinavičiaus nuomone, vartotojams pristatant technologinius sprendimus svarbiausia, kad naudotis jais būtų paprasta. O kaip pasinaudoti Saulės skaičiuokle? Tai labai lengva – pakanka įvesti individualaus namo adresą bei atsakyti į keletą nesudėtingų klausimų. Remiantis šia informacija per akimirką ne tik parenkama tinkama saulės elektrinė, bet ir nurodoma, kiek elektros energijos ji preliminariai pagamintų bei kiek vartotojas galėtų sutaupyti.
Paklaustas, kaip visa tai veikia, pašnekovas paaiškino, kad saulės skaičiuoklė apjungia gana platų spektrą iš anksto žinomų bei vartotojo pateiktų duomenų. Kalbant paprastai, informacija apie namų stogų specifiką skaičiuoklėje jau yra įvesta, tačiau, kad rezultatas būtų tikslesnis, prašoma atsakyti į kelis klausimus, pavyzdžiui, kiek ir kuriuo paros metu elektros suvartojate daugiausiai. Duomenys apie namų stogus gaunami apjungiant lazerinio teritorijų skenavimo iš oro ir žemėlapių informaciją. Taip nustatoma informacija apie konkretaus stogo plotą, išmatavimus, nuolydį laipsniais, stogo šlaito kryptį.
Skaičiuoklė įvertina ir kitus aplink esančius objektus – medžius, pastatus, reljefą – kurie galėtų daryti įtaką saulės elektrinėje pagaminamos energijos kiekiui.
Be to, kaip paaiškino inovacijų ekspertas, skaičiuoklė įvertina ir kitus aplink esančius objektus – medžius, pastatus, reljefą – kurie galėtų daryti įtaką saulės elektrinėje pagaminamos energijos kiekiui. Įdomu tai, kad skaičiuoklėje nurodoma, kiek tiksliai medžių, namuose naudojant saulės energiją, galima išsaugoti per metus. Paprašytas papasakoti plačiau, pašnekovas atkreipė dėmesį, kad ekologinis aspektas tampa vis svarbesnis.
„Daugybė vartotojų, – paaiškino jis, – įsirengia saulės elektrinę ne tik dėl taupomų kaštų elektros energijai, tačiau tai vertina kaip investiciją į švaresnę aplinką ir būdą sumažinti klimato kaitos padarinius.“
Norinčių pasinaudoti skaičiuokle netrūksta
Pastaraisiais metais ženkliai išaugęs susidomėjimas saulės elektrinėmis jau nieko nestebina, tačiau net ir šiame kontekste ekspertai nesitikėjo, kad susidomėjimas saulės skaičiuokle bus toks didelis. Anot „Ignitis“ inovacijų eksperto K.Mirinavičiaus, vos per dvi savaites duomenų apie savo namo stogą ieškojo daugiau kaip 2 tūkst. vartotojų ir kurių nemaža dalis kreipėsi dėl konkretaus pasiūlymo. Paklaustas, kur slypi sėkmės paslaptis, pašnekovas svarstė, kad veikiausiai žmones sudomino paprastas naudojimas ir greitas rezultatas.
„Vartotojai paprastai ir greitai gali įvertinti individualaus namo stogo tinkamumą saulės elektrinei ir vos per kelias sekundes sužinoti, kokia rekomenduojama optimali saulės elektrinė yra tinkama būtent jiems. Pagaliau nereikia valandų valandas praleisti ieškant informacijos apie saulės elektrines, jų specifiką, dvejoti ar vartotojo individualaus namo stogas tinkamas saulės elektrinei ir kiek elektros potencialiai elektrinė galėtų pagaminti – visa tai „Ignitis“ padaro už vartotoją automatiškai pagal adresą“, – sakė K.Mirinavičius.