Polinkis skolintis neatsakingai: požymiai, kurie tai išduoda

Pinigus skolintis labai paprasta. Juk skolinamės svetimus ir greitai. Bėda tik ta, kad grąžinti reikia savus ir kartais per ilgą laikotarpį. Jeigu esate linkę skolintis dažnai ir ramia sąžine - save pasmerkiate rūpesčiams. Tiesa, savo silpnybes atpažinti ir pripažinti ne visada paprasta. Psichologė Jurgita Rimkevičienė išskiria ženklus, kurie padės suprasti ar nesielgiate žalingai.
Paskola
Paskola / 123rf.com

1. Tai tik „neapsižiūrėjimas“

Anot psichologės, pirmuosius neatsakingo skolinimosi požymius žmonės labai dažnai „nurašo“ kaip paprasčiausią neapsižiūrėjimą. Visgi, jeigu šis neapsižiūrėjimas, jums ima kainuoti dideles pinigų sumas, tai jau rimtesnės problemos pradžia.

„Kurį laiką viskas gali atrodyti kaip paprastas neapdairumas. Iš pradžių, pirkdami didelius pirkinius lizingu iš anksto neapskaičiuojate, kad išleisite gerokai daugiau nei planavote. Po to pradedate skolintis dalykams, kurie tarnaus gerokai trumpiau nei skola bus atidavinėjama, pvz., atostogoms, Kalėdų dovanoms, smulkiai elektronikai. Galiausiai pasiskolinate net neskaičiuodami palūkanų, o po to nustembate supratę, kiek reikės gražinti“, – dėsto J.Rimkevičienė.

2. Sunerimę artimieji

Labai dažnai neatsakingo skolinimosi sukeltų problemų turintys žmonės iki paskutinės akimirkos neigia savo problemos egzistavimą. Ją jiems norisi slėpti net nuo pačių savęs. Tačiau dėl pinigų kylantys pykčiai su artimaisiais – rimtas signalas, raginantis susimąstyti.

„Viena akivaizdžiausiai pastebimų neatsakingo skolinimosi pasekmių yra kivirčai su artimaisiais dėl pinigų, skolinimosi ir per didelių išlaidų. Tokiems žmonėms būdingas noras pagrąžinti tiesą, meluoti, slėpti savo skolas bei išlaidas. Jei jūsų artimieji dėl jūsų sunerimę, tai jau yra pakankamai rimta priežastis pasitikrinti, ar jūsų skolinimasis netapo neatsakingu ir žalingu jums patiems“, – teigia specialistė.

3. Skolos gimdo skolas

Problemos laiku nesprendžiant, ją išduodantys ženklai tampa vis akivaizdesni. Galiausiai tenka skolintis tam, kad pavyktų laiku atiduoti kitas besivejančias skolas.

„Skolų našta vis auga. Susidarote griežtą atidavimo grafiką, prisiekiate sau jo laikytis, bet vėl sulaužote įsipareigojimą. Dalinate nerealistiškus pažadus savo skolininkams, pradedate meluoti apie savo tikrąją finansinę situaciją tam, kad gautumėte naują paskolą“, – kontrolę prarandančio žmogaus situaciją apibūdina psichologė.

4. Gyvenimas nuolatiniame strese ir iliuzijose

Jeigu iš pradžių galima apsimesti, jog neatsakingo skolinimosi problema neegzistuoja, labai greitai ji tampa akivaizdžia ir ima kelti stiprų stresą. Jus kankina mintys apie įsiskolinimus, atitraukiančios nuo kasdienių darbų, įkyriai besisukančios galvoje naktį. Atsiranda noras nuo jų atitikrūkti bet kokiais įmanomais būdais, pavyzdžiui, vartojant alkoholį.

„Jei vėl pasiskolinus ar suradus galimybę pasiskolinti, išgyvenate palengvėjimą – tai yra dar vienas ženklas, kad situacija tampa kritinė. Jumyse vyksta nuolatinis konfliktas. Pradedate save nuvertinti ir gėdinti dėl įsiskolinimų. Tuo pat metu apgaudinėjate save, kad, jei tik aplinkybės būtų kitokios, jei tik pasisektų taip, kaip kitiems, iškart išsivaduotumėte iš savo skolų“, – analizuoja J.Rimkevičienė.

Susidūrusiems su neatsakingo skolinimosi situacija vartojimo kreditų bendrovė „Vivus.lt“ sukūrė ir jau metus Lietuvoje vysto atsakingą skolinimąsi skatinančią iniciatyvą „Nelikskolingas.lt“. Lankytojai apsilankę šioje svetainėje gali susipažinti su protingo skolinimosi principais, rasti naudingų patarimų, kaip efektyviai tvarkyti savo finansus, gauti asmenines konsultacijas bei sužinoti, kaip būtų galima pagelbėti su savo įsipareigojimais nesusitvarkantiems artimiesiems.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų