Renkamės laikrodį: pagal žmogų, kainą, mechanizmą ir...

Kai prekių įvairovė tokia didelė, dažnam kyla klausimas, kaip išsirinkti tinkamiausią daiktą, atitinkantį mūsų galimybes ir poreikius? Ne išimtis ir laikrodžiai. Vieniems – tai tik stiliaus detalė, kitiems – nepamainomas gyvenimo pagalbininkas. Tačiau laikrodžiai, kurį laiką buvę išstumti išmaniųjų įrenginių, vėl tampa itin dominančia preke. Koks laikrodis geriausias? Ką išsirinkti? Su mumis savo mintimis ir patarimais dalinasi seniausios Lietuvos internetinės laikrodžių parduotuvės www.laikrodziai.lt kolektyvas.
Renkamės laikrodį: pagal žmogų, kainą, mechanizmą ir...
Renkamės laikrodį: pagal žmogų, kainą, mechanizmą ir...

– Kokį laikrodį padovanoti artimam žmogui ar darbo kolegai?

– Jau nuo seno geras laikrodis – puiki ir vertinga dovana. Renkant laikrodį svarbiausia žinoti tris dalykus: skiriamą pinigų sumą, asmens, kuriam skiriama dovana, socialinį statusą visuomenėje bei aprangos stilių. Vidutinio amžiaus žmonėms, užimantiems atsakingas pareigas, nešiojantiems kostiumą ir kaklaraištį, labiausiai tiktų klasikiniai laikrodžiai (pvz., „Pierre Petit“, „Citizen“, „Atlantic“ modeliai). Jauniems ir jaunatviškiems žmonėms, vertinantiems sportinį ar laisvalaikio stilių, labiausiai tiktų laikrodžiai tvirtais, vandeniui atspariais korpusais, tiksliais kvarciniais mechanizmais bei plačiomis apyrankėmis (pvz., „Casio G-Shock“ serijos laikrodžiai). Veikliai, atsakingą darbą dirbančiai moteriai prie dalykinio kostiumėlio labiausiai tinka klasikiniai, solidaus dizaino laikrodžiai odiniais dirželiais. Vyresni ar konservatyvesnių pažiūrų žmonės labiausiai įvertins mechaninį ar automechaninį laikrodį. Žinoma, renkant laikrodį reikia atsižvelgti ir į skiriamą biudžetą. Šiais laikais galima įsigyti kokybiškų laikrodžių už 60–100 Eur, o jei pinigų suma leidžia, galima dovanoti ir garsaus gamintojo šveicarišką laikrodį.

– Kaip išsirinkti laikrodį, kai skiriama tam tikra pinigų suma?

– Renkantis laikrodį už fiksuotą sumą patariame pagalvoti, kokie aspektai svarbiausi. Tarkim, jei nutarėte pirkiniui skirti 50 Eur, už tokią sumą vargu ar rasite mechaninį, paauksuotą ir didelį vandens atsparumą turintį laikrodį. Todėl už tokią sumą geriau išsirinkti paprastą, žinomos firmos laikrodį (pvz., „Casio“). Patikimą šveicarišką ar japonišką kvarcinį laikrodį su 10 atmosferų atsparumu vandeniui galima įsigyti už 300–400 Eur. Automechaniniai laikrodžiai brangesni. Jei pinigų suma nėra esminis klausimas, galima rinktis prestižinį šveicarišką laikrodį.

Kokybiškas laikrodis nebūtinai turi būti itin brangus. Pavyzdžiui, el. parduotuvėje www.laikrodziai.lt rasite „Pierre Petit“ laikrodžių. Kai kuriuose šio gamintojo linijos „Swiss made“ laikrodžiuose tiksi legendinis šveicariškas mechanizmas „ETA Valjoux 7750“, kurį laikrodžių ekspertai vertina dėl jo tikslumo ir patikimumo. Šiuos laikrodžius el. parduotuvėje www.laikrodziai.lt galima įsigyti gerokai pigiau nei kitų gamintojų šveicariškus analogus.

 

– Koks laikrodis geriau: kvarcinis ar mechaninis?

– Statistika byloja, kad maždaug 97 proc. pasaulyje parduodamų laikrodžių yra kvarciniai, 2 proc. – mechaniniai, o 1 proc. – skaitmeniniai. Pagal tai galima spręsti, kad pirkėjai dažniausiai renkasi kvarcinius laikrodžius, o parduodami mechaniniai laikrodžiai – brangūs elitiniai modeliai.

Kvarciniai laikrodžiai su mechaniniu rodytuvu išpopuliarėjo dėl savo patogumo – jų nereikia užvesti, labai tiksliai rodo laiką, retai genda, o baterijos tarnauja nuo 2 iki 10 metų. Šiuo metu itin populiarėja „Citizen“ laikrodžiai „Eco-Drive“, kurie vietoj baterijos turi ličio jonų akumuliatorių. Jį įkrauna laikrodžio ciferblate sumontuota saulės baterija, bet kokio šviesos šaltinio skleidžiamą šviesą paverčianti elektros energija, kuri priverčia mechanizmą veikti. Tokie laikrodžiai dar praktiškesni nei įprasti kvarciniai laikrodžiai. Itin tiksliais laikomi japoniški „Citizen“ laikrodžiai naudoja tokias technologijas, kaip „Radio Controlled“ (laikrodžio laikas nustatomas pagal gaunamus radio bangų signalus iš atominių laikrodžių) ir „Satellite wave“ (laikas automatiškai patikslinamas pagal GPS palydovų skleidžiamus signalus).

 

Mechaninius laikrodžius dažniausiai renkasi klientai, mėgstantys mechaniką, kolekcionuojantys laikrodžius, ar daug metų nešioję tokį laikrodį ir neturėję su jais problemų. Tačiau mechaniniai laikrodžiai nėra pigūs. Jie turi ir savų minusų – laikrodžius reikia kasdien prisukti, jų tikslumas žymiai mažesnis nei kvarcinių.

Automechaninių laikrodžių kaina ir veikimo principas yra panašūs į mechaninių. Tokie laikrodžiai automatiškai užsiveda nuo rankos judesių, jų nereikia prisukti.

Kvarciniai laikrodžiai su skaitmeniniu rodytuvu – tikslūs, patikimi, atliekantys daug funkcijų, deja, dažniausiai tinkami tik sportui ar sportiško aprangos stiliaus klientams, todėl neatitinka laikrodžio, kaip papuošalo, paskirties.

 

– Kokią laikrodžio apyrankę rinktis?

– Tai skonio reikalas. Maždaug pusė pirkėjų renkasi laikrodį su odiniu ar plastikiniu-silikoniniu dirželiu, kita pusė – su metalinėmis apyrankėmis. Verta paminėti, kad metalinė apyrankė tarnaus ilgiau, tačiau jai sulūžus gali būti sudėtingiau rasti tokią pat naują. Prastos odos ploni dirželiai dažniausiai tarnauja apie metus, geros odos dirželiai – 2 ar 3 metus. Tačiau didelį poveikį odinėms apyrankėms turi ir laikrodžio nešiotojo įpročiai. Odinius dirželius lengva keisti ir pritaikyti prie aprangos stiliaus.

Dalis pirkėjų be reikalo vengia plastikinių-silikoninų dirželių – jie dėvimi ilgiau nei pagaminti iš odos. Tačiau pastebima tendencija, kad jaunesni pirkėjai mielai renkasi laikrodžius su plastikiniais ar silikoniniais dirželiais.

– Ką dar reikia žinoti apie laikrodžius?

– Jei norite maudytis nenusisegę laikrodžio, tuomet verta rinktis laikrodį, kurio atsparumas vandeniui būtų ne mažesnis kaip 10 atmosferų (žymisi „Water Resistant 10 BAR“, „WR 10 ATM“ ir pan.). Dažnai klientai apsigauna ant laikrodžio pamatę užrašą „Water Resistant“ – toks užrašas reiškia, kad laikrodis atsparus tik atmosferos drėgmei, su juo jokiu būdu negalima maudytis.

Nuo nedidelių sutrenkimų apsaugoti beveik visi laikrodžiai, o ypatingą apsaugą turintys laikrodžiai turi užrašą „Shock resistant“ ar „G-Shock“.

Laikrodžių stikliukai skirstomi į mineralinius, grūdintus, safyrinius, hesalito stikliukus ir kitus. Populiariausi laikrodžių stikliukai yra mineraliniai ir safyriniai. Safyriniai stikliukai atsparūs braižymuisi, mineraliniai – labiau atsparūs smūgiams ir ne taip lengvai dūžta. Hesalito stiklus iliuminatoriams gaminti naudoja NASA – JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija. Jie vertinami kaip ypač atsparūs, o įbrėžimai lengvai šalinami poliruojant.

Šveicarijos laikrodžių gamintojai yra nustatę laikrodžių tikslumo paklaidas: kvarciniams laikrodžiams +/– 20 sekundžių per mėnesį, mechaniniams – iki +40/–20 sekundžių per dieną. Tačiau įprastai kvarcinių laikrodžių paklaida nesiekia keleto sekundžių per mėnesį, o mechaninių priklauso ir nuo paties laikrodžio, ir nuo jo eksploatavimo sąlygų.  Itin tikslūs yra laikrodžiai, kuriems suteiktas COSC tikslumo sertifikatas (nustatytas tikslumas: kvarciniams laikrodžiams iki +/– 0,07 sekundės per dieną, mechaniniams – iki +6/–4 sekundžių per dieną). Toks sertifikatas yra suteiktas tik apie 3 proc. šveicariškų laikrodžių.

Mechaniniai ir kvarciniai laikrodžiai dažnai turi daug pagalbinių funkcijų, pvz., tamsoje švytinčias rodykles ir padalas, datos rodymą, chronografą, mėnulio fazių indikatorių ir kt.

Laikrodžio gamintojas gali būti nustatomas pagal užrašus ant dangtelio – užrašai „Swiss made“ arba „Made in Japan“ reiškia, kad laikrodžiai pagaminti Šveicarijoje arba Japonijoje. Šveicarijoje pagamintas laikrodis privalo turėti šveicarišką mechanizmą ir surinktas šioje šalyje, laikrodžio testavimas taip pat turi būti atlikti Šveicarijoje. Užrašai „Swiss movement“, „Japan Mov‘t“ reiškia, kad laikrodžių mechanizmai šveicariški arba japoniški, tačiau laikrodžiai gali būti pagaminti ir kitose šalyse.

 

Šiame straipsnyje išdėstėme pagrindinius aspektus, pagal kuriuos galima sėkmingai išsirinkti laikrodį. Visgi, tobulėjimui ribų nėra, todėl šis straipsnis yra tik įvadas į itin sudėtingą laikrodžių pasaulį. Jei kils klausimų ar norite gauti profesionalią konsultaciją, kreipkitės į internetinės parduotuvės www.laikrodziai.lt specialistus.

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų