Sunkiausias darbas tik stipriems: kasdien susidurti su netektimi

Artimojo mirtis yra didžiausia krizė, su kuria mums tenka susidurti savo gyvenime, tikina psichologai. Pasak jų, intuityvi reakcija į mirtį visada yra baimė, nes žmogus natūraliai bijo to, ko nesupranta ir negali kontroliuoti. Laimė, daugelis mūsų tai išgyvena retai. Tačiau yra profesija, kai su netektimi susiduriama kiekvieną dieną – nacionalinės laidojimo ceremonijų organizavimo sistemos REKVIEM partneriai sako, kad visiškai priprasti prie mirties neįmanoma, nors ir dirbi dešimtmečius.
REKVIEM direktorė Irma Lukoševičienė
REKVIEM direktorė Irma Lukoševičienė / Partnerio nuotr.

Tai – daugiau nei darbas

Formalaus išsilavinimo teikti šią paslaugą Lietuvoje nėra ir, panašu, kad niekada nebuvo. Nemažai čia dirbančiųjų yra praktikai iš pašaukimo, atėję į šią sritį susiklosčius aplinkybėms. Laidojimo ceremonijų organizavimas yra sunkus ne tiek fiziškai, kiek emociškai, tad tikrai ne kiekvienas gali jį dirbti. Kasdien susidurdamas su mirtimi privalai būti empatiškas, psichologiškai tvirtas ir, būtinai, profesionalus. Juk pagrindinis paslaugos tikslas – padėti sunkioje situacijoje esančiam žmogui. Todėl REKVIEM partneriai savo darbą laiko tam tikros formos tarnyste, pareiga visuomenei. „Po juridinio mirties fakto nustatymo didžiąją tolesnio proceso dalį žmonės galėtų padaryti ir patys, bet niekas nedaro. Kodėl? Nes tai beprotiškai sunku –reikia daug žinių, profesionalumo ir dvasios stiprybės“, – sako REKVIEM direktorė Irma Lukoševičienė. Anot jos, nemažai žmonių darbą šioje rinkoje išbando atsitiktinai, tačiau, kas lieka – lieka dešimtmečiams. Ko gero, tai sritis, kurioje nėra atsitiktinių žmonių, nepaisant to, dėl kokių aplinkybių jie čia pradėjo dirbti.

Dirba ne akmeniniai žmonės

Gali pasirodyti, kad šį darbą dirbantys žmonės neturi emocijų. Tai – netiesa. Darbuotojai tiesiog susikoncentruoja į savo pareigų atlikimą ir nerodo akivaizdžių išgyvenimų. „Jei mąstai apie situaciją kaip apie savo pareigą ir dėmesį kreipi į profesionalų reiklumą sau, gali šiek tiek paprasčiau žiūrėti į skaudžius dalykus, kuriuos matai“, – teigia I. Lukoševičienė. Profesionaliai atliktas darbas ir procesas yra geriausias psichologinis pagalbininkas tvarkantis su stresu bei įtampa.

Profesionaliai atliktas darbas ir procesas yra geriausias psichologinis pagalbininkas tvarkantis su stresu bei įtampa.

Ir nors taip su emocijomis susitvarkyti lengviau, darbuotojams vis tiek reikia nuolatinių psichologinių mokymų ar pagalbos. „Kad ir kokie tvirti būtų, bet ilgainiui tą emocinį foną žmonės sukaupia savyje, tad natūralu, jog kai kurie vaikšto ir pas psichologus, ir pas kunigus, kad išlaikytų normalų jausminį balansą“, – sako p. Irma.

Partnerio nuotr./Vienas telefonas visai Lietuvai
Partnerio nuotr./Vienas telefonas visai Lietuvai

Kaip atrenkami darbuotojai

Pasak REKVIEM partnerių, jau per kelias pirmąsias pokalbio su galimu darbuotoju minutes paaiškėja, ar jis ras save tokioje veikloje, ar ne. „Atrankose naudojamas gyvenimiškos patirties kriterijus, kurio racionaliai apibrėžti neįmanoma. Tiesiog pajaučiama, ar žmogus gali dirbti tokį darbą, ar nepervertina realių savo galimybių“, – pasakoja I. Lukoševičienė. Taip pat labai svarbios ir asmenybės savybės – žmoniškumas bei sąžiningumas. Juk šį darbą reikia ne tik padaryti, bet reikia padaryti jį iš širdies. Pastebima, kad į rinką ateinanti jaunoji karta atneša ir naujovišką požiūrį. Tai – labai skatinama, nes vienoje įmonėje dirbantys patyrę darbuotojai gali daug duoti jaunimui, o jaunimas skatina senbuvius subalansuoti tradicijas ir naujoves.

Sunkiau, nei kunigams

REKVIEM nariai pasakoja, kad kartais net kunigai pastebi, jog laidojimo paslaugas teikiančių žmonių darbas sunkesnis nei jų. „Kunigas po laidotuvių gali turėti ir krikštynų, ir vestuvių, o pas mus – visada tik netektys. Be to, laidojimo ceremonijų organizavimo įmonės dirba ir artimiesiems, ir mirusiems, vykdydami jų valią. Kartais tenka suderinti ir vienų, ir kitų norus“, – pasakoja partneriai.

Yra ir džiugių akimirkų

Aplinkiniai dažnai keistai žiūri į dirbančius laidojimo paslaugų rinkoje ir klausia, kaip jie gali susidurti su netektimis beveik kiekvieną dieną. REKVIEM nariai įsitikinę, jog toks mąstymas atspindi vis dar vyraujančius šios profesijos stereotipus. Romantikos šiame darbe nedaug, tačiau yra labai daug tarnystės ir pareigos, moralės ir etikos, bei ypač daug žmoniškumo – tokį darbą dirbti galima tik iš širdies. „Nors emocinė įtampa kasdienis dalykas, tačiau yra ir džiugių momentų: kai po laidotuvių sulauki nusiraminusių artimųjų padėkų, jautiesi padaręs kilnų darbą. Kartais žmonės sako, kad čia „amžinas verslas“, kad jis labai pelningas. Į tokias kalbas atsakome, jog mielai leistume padirbėti savo darbą taip manantiems. Ir esame tikri, jog nuomonė greitai pasikeistų“, – reziumuoja REKVIEM partneriai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Atmintis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Atmintis

Nesąžiningos įmonės meta dėmę visiems

Laidojimo ceremonijų organizavimo darbuotojams nemalonu girdėti apie šiame versle pasitaikančius manipuliavimo žmonėmis atvejus. Į laidojimo paslaugas teikiančiuosius juk kreipiamasi susidūrus su netektimi, kai žmonės būna pasimetę, emociškai pažeidžiami. „Tokioje situacijoje suaugusieji pamiršta elementariausius dalykus ir kartais priima sprendimus lyg penkiamečiai. Net ir mes, atrodo, tiek metų dirbantys šį darbą, kai netektis ištinka mus pačius ar artimuosius, būna, kad stovim ir nežinom, ką daryti, – pasakoja ilgamečiai laidojimo ceremonijų organizavimo rinkos darbuotojai. –Tai – natūralu, todėl būtina, kad žmonės žinotų, jog kreipiasi į sąžiningas laidojimo paslaugas teikiančias įmones.“

Šios sistemos partneriai atkreipia dėmesį, jog sąžiningai konkuruojančios kompanijos niekada pirmos neskambina artimajam, įvykus mirties faktui. Žmogus turi nurimti ir pats priimti jam geriausiai tinkantį sprendimą dėl laidojimo ceremonijos. REKVIEM nariai teigia esantys visada pasiruošę padėti ir laukia besikreipiančiųjų skambučio, tačiau patys niekada aktyviai neatakuoja žmogaus: „Jei jums skambina, tai jau ženklas, kad kažkas yra negerai su tos įmonės veiklos skaidrumu.“

Laidojimo paslaugas teikiančių įmonių darbuotojus taip pat liūdina ir nuostatos, jog šioje rinkoje uždirbama iš mirties. „Mes uždirbame iš savo nuoširdaus ir profesionalaus darbo, skirto palengvinti žmonėms bene sunkiausią gyvenime akimirką“, – pabrėžia REKVIEM direktorė, atkreipdama dėmesį, kad REKVIEM nariai nori, jog jų rinka taptų skaidri, būtų konkuruojama tik kokybe ir paslaugų apimtimi, o pasirinkimus darytų patys besikreipiantieji. Būtent šie argumentai buvo svarbiausi, partneriams jungiantis prie nacionalinės laidojimo ceremonijų organizavimo sistemos REKVIEM.

Apie REKVIEM:

REKVIEM – tai visoje Lietuvoje veikianti laidojimo ceremonijų organizavimo sistema, jungianti tik kokybiškai ir etiškai dirbančias įmones, kurios visą šalį aptarnauja per vieną klientų aptarnavimo centrą ir vieną bendrą telefono numerį 19 2 11. Po skambučio iš bet kurios šalies vietos paslaugas suteikia labiausiai jūsų poreikius atitinkantis REKVIEM partneris pasirinktame mieste. Tokiu būdu aukščiausio standarto laidojimo paslaugos už sąžiningą, aiškią ir skaidrią kainą tampa labiau prieinamos visos Lietuvos gyventojams, o sudėtingas laidojimo ceremonijų organizavimo procesas yra profesionalesnis ir paprastesnis žmogui. REKVIEM tikslas, kad kiekvienam žmogui lengvesnė taptų sunki akimirka. Daugiau informacijos: www.rekviem.lt arba trumpuoju telefonu 19 2 11.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai