Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Susipažinkite su blokų grandine – technologija, kurios pritaikymui nėra ribų

Blokų grandinė (angl. blockchain) šiandien yra itin svarbi ir plačiai pritaikoma technologija, kuri reikšmingai keičia įvairias verslo ir mūsų gyvenimo sritis – nuo finansinių paslaugų ar valstybės valdymo iki sveikatos apsaugos. Daugelis šį terminą visų pirma sieja su kriptovaliutomis, pavyzdžiui bitkoinu ar eteriu, tačiau blokų grandinės pritaikymo galimybės yra kur kas platesnės.
1489415049
Susipažinkite su blokų grandine – technologija, kurios pritaikymui nėra ribų / Istock nuotr.

„Daugelis yra girdėję, kad blokų grandinė naudojama kriptovaliutų pasaulyje. Tačiau blokų grandinės veikimo principas tinka ir įvairioms kitoms sritims, kur reikia saugoti patikimus ir nekeičiamos informacijos įrašus. Decentralizacija blokų grandinėje reiškia, kad tinklo kontrolė ir sprendimų priėmimo galia paskirstoma tarp jo naudotojų, o ne kontroliuojama vienos institucijos ar kompanijos“, – pasakoja Jonas Juengeris, Lietuvoje veikiančio „Binance“ kriptokeityklos padalinio „Bifinity“ vadovas.

Kaip veikia blokų grandinė?

Paprastai kalbant, blokų grandinė yra virtuali duomenų saugykla, tačiau ji turi tam tikrų išskirtinių savybių: pirmiausia, į blokų grandinę duomenys tik pridedami – juos pakeisti ar ištrinti nėra galimybės.

Antra ypatybė – kiekvienas įrašas, vadinamas bloku, yra susietas su ankstesniu įrašu naudojant kriptografiją. Kiekviename naujame įraše turi būti tam tikras skaitmeninis antspaudas, susijęs su ankstesniu įrašu.

J.Juengeris pateikia paprastą pavyzdį: įsivaizduokite, kad su draugais organizuojate kelionę. Kiekvienas draugas kelionės išlaidoms padengti gali skirti skirtingą pinigų sumą, tad jums reikia būdo stebėti, kiek kiekvienas pinigų skyrė ir kaip šie pinigai bus naudojami. Kiekvieną kartą, kai kas nors prisideda pinigais, jūs tai užrašote ant didelio popieriaus lapo (bloko) ir pasirašote, kad patvirtintumėte, jog tai buvo padaryta. Tuomet šį lapą parodote visiems draugams, kad jie matytų, kiek pinigų yra surinkta.

Jei lapas užsipildo, sukuriate naują lapą, kuriame atkartojate viską, kas buvo užrašyta ankstesniame, ir vėl pasirašote. Kiekviename naujame lape atsispindi visi ankstesni įnašai ir kaip jie buvo panaudoti, todėl visi gali sekti visą kelionės finansinę istoriją.

Taip jūs palaipsniui kuriate visą kelionės biudžeto istoriją (blokų grandinę).

Kur blokų grandinė naudojama?

Blokų grandinės panaudojimas šiandien yra labai universalus, ją pritaikyti galima daugelyje pramonės šakų ir iš esmės visur, kur reikia ypatingo saugumo, efektyvumo ir skaidrumo.

Kai duomenys įrašomi į blokų grandinę, juos sunku pakeisti, todėl sukuriama nekintama apskaitos knyga. Dėl to blokų grandinė puikiai tinka toms sritims, kuriose labai svarbu užtikrinti atsparumą klastojimui ir skaidrumą.

Visų pirma ji yra nepamainoma finansinių paslaugų, bankininkystės, kriptovaliutų sektoriuose. Grandinė leidžia greičiau, pigiau ir saugiau vykdyti sandorius be tarpininkų. Ji palengvina saugų įrašų tvarkymą ir skaidrumą, kurie yra labai svarbūs finansų srityje.

Blokų grandinės technologija labai plačiai pradedama naudoti ir sveikatos apsaugos srityje. Grandinė saugiai tvarko jautrius pacientų duomenis, suteikdama bendrą prieigą įgaliotoms šalims ir išlaikydama privatumą bei duomenų vientisumą.

„Pavyzdžiui, pacientų duomenys tradiciškai saugomi atskirose centralizuotose įvairių sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų sistemose, todėl informacija yra fragmentiška, neužtikrinamas pakankamas duomenų saugumas. Tuo tarpu naudojant blokų grandinę pacientų medicininiai įrašai saugomi decentralizuotai kompiuterių tinkle, užtikrinant, kad kiekvienas pacientas turėtų unikalią skaitmeninę tapatybę, susietą su jo medicinine istorija“, – dėsto J. Juengeris.

Technologija itin naudinga skaitmeninės tapatybės bei autentiškumo nustatymo srityse, nes mažina tapatybės vagysčių bei duomenų saugumo pažeidimų riziką.

Blokų grandinės sprendimai šiandien taip pat plačiai taikomi ir viešajame sektoriuje, nekilnojamo turto, draudimo, net pramogų rinkose.

Kas blokų grandinę sieja su kriptovaliutomis?

Blokų grandinė su kriptovaliutomis siejama ne veltui – ji yra pagrindinė technologija, kuri leidžia kurti, valdyti ir užtikrinti kriptovaliutų saugumą. Iš esmės, blokų grandinė yra infrastruktūra, kuri suteikia galimybę kriptovaliutų rinkai egzistuoti, palaiko jų decentralizuotas, saugias ir skaidrias operacijas.

Bitkoinas, eteris ar tūkstančiai kitų kriptovaliutų yra sukurtos remiantis blokų grandinės technologija, kuri tarnauja kaip decentralizuota, skaidri apskaitos knyga, kurioje registruojami visi sandoriai, ji padeda išvengti skaitmeninės valiutos kopijavimo ar sunaikinimo.

Tiek blokų grandinė, tiek kriptovaliutos sukurtos taip, kad naudotojams būtų suteikta nuosavybės teisė į jų turtą ir duomenis, nesiremiant tradicinėmis finansų sistemomis ar tarpininkais.

Kriptovaliutų rinkai decentralizacija labai svarbi, mat leidžia veikti nesant centrinės institucijos, kuri kontroliuotų kriptovaliutas ar tinklą, tad skatinamas pasitikėjimas ir skaidrumas.

Ar blokų grandinė saugi?

Blokų grandinė dėl savo decentralizuoto, skaidraus ir nekintamo pobūdžio yra pripažįstama saugia technologija.

Kaip jau minėta, blokų grandinės kriptografinė struktūra užkerta kelią klastojimui, todėl ji idealiai tinka saugioms finansinėms operacijoms ir suteikia naudotojams pasitikėjimo kriptovaliutų sandorių teisėtumu.

Decentralizuota blokų grandinės struktūra mažina priklausomybę nuo vieno kontrolės organo, todėl ji mažiau pažeidžiama atakų, kurios gali pakenkti tradicinėms centralizuotoms sistemoms, pavyzdžiui, tokioms, kurias valdo bankai.

Be to, visi sandoriai blokų grandinėje yra registruojami viešai ir juos gali patikrinti bet kuris tinklo dalyvis. Šis skaidrumas labai svarbus kriptovaliutų veikimui, kai naudotojai gali stebėti ir tikrinti sandorius be tarpininkų. Nė vienas subjektas negali keisti blokų grandinės be daugumos sutarimo, todėl sunku klastoti duomenis.

Asociacijos „Crypto Economy Organisation“ (CEO) inicijuota programa yra skirta didinti visuomenės finansinį raštingumą, edukuoti juos apie naujas skaitmenines technologijas jų pritaikymą, pavojus skaitmeninėje erdvėj ir būdus nuo jų apsisaugoti.

Projekte dalyvauja Lietuvoje veikiančios kriptovaliutų rinkos bendrovės „Fideum“, „Binance“, „Coinpayments“, „Lemma-X“, „Wickie“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai