Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sveika gyvensena: misija įmanoma

Nors šiuo metu vis daugiau specialistų kalba apie sveikos gyvensenos svarbą mūsų gyvenime bei liūdnas ateities prognozes dėl fizinio aktyvumo trūkumo ir subalansuotos mitybos taisyklių nesilaikymo, dauguma žmonių vis dar gerai nežino, kaip visa tai pritaikyti savo gyvenime, kaip pakeisti savo įpročius? Nuo ko pradėti norint pasukti teisingu mitybos ir fizinio aktyvumo keliu?
Rakto skylutės ženklu pažymėti produktai
Rakto skylutės ženklu pažymėti produktai / „ChangeMakers‘ON“ nuotr.

Svarbu suprasti, kad visa tai prasideda kiekvieno žmogaus galvoje. Kiekvienam reikia atrasti tinkamą balansą tarp kūno, proto ir sielos, nes gera savijauta priklauso nuo visų šių dalykų tobulinimo ir derinimo.

Norintiems maitintis sveikiau – žalia rakto skylute paženklinti maisto produktai

„Būtina domėtis tuo, ką dedame į savo kūną. Juk žmonės domisi įvairiausiais dalykais: politika, kompiuteriais, įvairiais komunikaciniais procesais. Tad kodėl nepradėjus domėtis tuo, kaip mūsų kūną veikia vienoks ar kitoks maistas?” – svarsto „TeenShapers“ įkūrėjas, socialinis verslininkas ir socialinių inovacijų bei verslo vystymo programos „ChangeMakers‘ON“ ekspertas Artiomas Šabajevas.

Asmeninio archyvo nuotr./Artiomas Šabajevas
Asmeninio archyvo nuotr./Artiomas Šabajevas

Maisto prekių įvairovė, skirtingų gamintojų siūlomi tos pačios grupės produktai, reklamos bei spalvotos etiketės traukia kiekvieno pirkėjo dėmesį. Nenuostabu, kad dažnam iš jų tenka gerokai pasukti galvą renkantis paprasčiausią avižinę košę, kuri gali skirtis priklausomai nuo gaminimo būdo, priedų bei alergenų. Žmonės nori gyventi sveikiau, tačiau neretai pritrūksta laiko judėjimui, aktyviam laisvalaikiui ar tiesiog atėjus į parduotuvę atidžiau paskaityti etiketes.

Mūsų šalyje „Rakto skylutės“ simbolis dar nėra tiek populiarus, kiek norėtųsi, todėl manau, jog reikėtų taisyti padėtį.

Prieš 28-erius metus Švedijos nacionalinė maisto agentūra sukūrė žalios rakto skylutės simbolį. Jo tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti maisto produktus tarp kitų tos pačios grupės maisto produktų. Būtent patogus ir lengvai atpažįstamas ženklinimas daugeliui žmonių gali padėti rinktis sveikesnes maisto alternatyvas. „Rakto skylutės“ ženklas Lietuvoje gyvuoja nuo 2014 metų, tačiau neretai dar ir šiandien paklausus, ką simbolis reiškia, ne daugelis galėtų tai pasakyti. Produktuose su „Rakto skylutės“ ženklu mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose – daugiau maistinių skaidulų.

Asmeninio archyvo nuotr./Artūras Sujeta
Asmeninio archyvo nuotr./Artūras Sujeta

„Skandinavijos šalyse apie šį ženklinimą kalbama daug, tad vartotojai drąsiai renkasi taip paženklintus produktus. Mūsų šalyje „Rakto skylutės“ simbolis dar nėra tiek populiarus, kiek norėtųsi, todėl manau, jog reikėtų taisyti padėtį. Tarp produktų, pažymėtų “rakto skylutės” ženklu, mūsų šalyje galima rasti ir vištienos, vaisių, daržovių, uogų, kefyro, greitai paruošiamų avižinių košių ir net pilno grūdo miltų. Toks simbolis padeda daug lengviau išsirinkti sveikatai palankesnius produktus parduotuvių lentynose“, – įsitikinęs sveikos mitybos specialistas Artūras Sujeta.

Aktyvi veikla paįvairina dienotvarkę bei didina darbingumą

Ne paslaptis, kad didelė dalis žmonių, dirbantys sėdimą darbą, būtent sėdomis praleidžia didžiąją dalį savo dienos. Tai labai veikia fizinę būklę, o tuo pačiu ir psichologinę savijautą. Ar kada pagalvojote, kaip padaryti savo dieną aktyvesnę?

Kai kalbame apie sveiką gyvenseną, tai yra sveikas pastovus fizinis aktyvumas, kuris teikia malonumą.

„Svarbu prisiminti, kad šiuo metu dažniausiai sportuoti einama ne dėl proceso, o siekiant greičiau pasiekti rezultatą. Taip dažnai persistengiama ir persitempiama. Kai kalbame apie sveiką gyvenseną, tai yra sveikas pastovus fizinis aktyvumas, kuris teikia malonumą. Toks požiūris iš tiesų gali ženkliai skirtis nuo tam tikros verslumo praktikos, kuri aiškiai pabrėžia rezultato svarbą. Tačiau šiuo atveju svarbiausia yra ne greitas rezultatas, o jo siekimo procesas“, – sako „TeenShapers“ įkūrėjas, socialinis verslininkas ir socialinių inovacijų bei verslo vystymo programos „ChangeMakers‘ON“ ekspertas Artiomas Šabajevas.

A.Šabajevas rekomenduoja dalį savo darbų perkelti į lauką ir dalinasi Booking.com pavyzdžiu. Įmonės generalinis direktorius veda puikią praktiką - daugelį susirinkimų paversdamas pasivaikščiojimais su savo darbuotojais. Judant visai kitaip veikia ir pats mąstymas, suaktyvinama smegenų veikla, auga darbingumas.

Tokių pavyzdžių galima atrasti ir visai šalia, Lietuvoje. Tai puikiai demonstruoja socialinių inovacijų ir verslo vystymo stovyklos „ChangeMakers‘ON“ komanda: sudarydami stovyklos programą į darbų sūkurį sėkmingai įtraukia ir aktyvią sportinę veiklą, ir subalansuotos mitybos principus, kurie bus pritaikyti visiems stovyklos dalyviams. Taip bus ne tik pagerinama bendra savijauta, bet ir skatinamas komandinis darbas ir artimesnis tarpusavio ryšys. Svarbiausia viso to idėja – bendrystė, gera nuotaika ir sveikas kūnas. Kiekvienas gali būti tokia iniciatyva savo aplinkoje.

Nors sportas ir sveika mityba atrodo tarsi sunkiai įgyvendinama užduotis, reikalaujantis didelio žinių bagažo ir geležinės valios – pradėti iš tiesų yra lengviau nei atrodo, jei tik pradedama nuo nedidelių žingsnelių ir pamažu žengiama link didelio tikslo.

Tiems, kuriems sunku patiems prisiversti aktyviau gyventi, Ada Jonušė, platformos „Lympo“, norintiems rasti profesionalių sporto draugų, įkūrėja tiki, kad sėkmingai atrasti naująjį save – sveiką, geros nuotaikos, atsipalaidavusį – gali padėti specialistas, kuris mus motyvuotų, su kuriuo smagu matytis ir su kuriuo jaustumėmės, kad mumis rūpinasi. Dažnai manoma, kad asmeninis treneris yra prabanga. Tačiau nepagalvoja apie galimybę treniruotis mažose 3-4 žmonių grupėse: taip galima ir daugiau laiko praleisti su šeima ar draugais, ir pasportuoti. Taip pat nebūtina iškart pirkti brangios narystės sporto klube: sportuoti galime namie, lauke ar net darbovietėje. Platforma „Lympo“ siūlo tiesiog susitarti su sporto specialistu, atrasti visiems patogią vietą, susitikti ir mėgautis sveiku gyvenimu.

Asmeninio archyvo nuotr./Ada Jonušė
Asmeninio archyvo nuotr./Ada Jonušė

„Svarbiausia apsistoti ties viena sistema ir klausyti savo kūno, nes jis yra unikalus instrumentas, kuris gali mums pasakyti, ko jam reikia. Kiekvienam linkiu išmokti klausyti savęs“, - mintimis dalinasi Artiomas Šabajevas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų