Nelaimei pakanka mažytės iškrovos
„Įsivaizduokite, jums nusirengiant megztinį sugenda šalia buvęs elektros prietaisas. Skamba kaip juokelis, nes patys ryšio tarp šių procesų turbūt neįžvelgtume, tačiau situacija šiaip jau visiškai reali. Velkantis megztinį susidaro mažytė elektros iškrova, kurios gali užtekti tam, kad iš rikiuotės išeitų ar netgi užsidegtų nesaugus, standartų neatitinkantis, nors iki tol ir puikiai tarnavęs prietaisas. Tam, kad tokių ar panašių situacijų būtų išvengta, reikia užtikrinti, jog rinką pasiektų prietaisai, dėl kurių saugumo esame užtikrinti. Tai padeda įvertinti mūsų atliekami bandymai“, – aiškina Audrius Merfeldas, KTU Telekomunikacijų laboratorijų skyriaus vadovas.
Pasak jo, gamintojams bei importuotojams itin aktualu žinoti, jog rinkoje esantis prietaisas saugus ir jokia netikėta smulkmena nesugadins viso įrenginio, iš rinkos nereiks pašalinti ištisų partijų. Vartotojas savo ruožtu turi pasitikrinti, ar prietaisas paženklintas raidelėmis CE. Tai reiškia, jog tokio gaminio elektromagnetinė spinduliuotė neviršija normų ir jis pats nėra jautrus spinduliavimui.
„Problema ypač opi kalbant apie importą iš Kinijos ir kitų Azijos šalių, nes ten reikalavimai gerokai mažesni arba norint sumažinti kainą jų paprasčiausiai nesilaikoma. Importuodami į ES šalis vietiniai gamintojai netgi mėgsta falsifikuoti ženkliuką sustumdami C ir E raides šiek tiek per arti, ko patys vartotojai nepastebi, bet iš tiesų tokiu atveju nesaugus gaminys pateikiamas kaip saugus“, – pasakoja KTU mokslininkas.
Gamybos, inovacijų ir inžinerinių sprendimų parodoje „Balttechnika“ mokslininkas pristatys elektrostatikos tyrimų sistemą (ESD), skirtą pamatuoti prietaiso atsparumą elektrostatiniam išlydžiui. Anot A. Merfeldo, efektyviai patikrinti prietaisų elektromagnetinį suderinamumą laidumą naudinga pačioms įmonėms, nes keli standartų neatitinkantys gaminiai gali sugadinti įmonės įvaizdį bei padaryti realių finansinių nuostolių.
Tarpusavyje nederantys elektros prietaisai – grėsmė saugumui
Kitas iš universiteto parodoje pristatomų įrenginių – nešiojamas Spektro analizatorius. Jo paskirtis yra aplinkos ir įvairių prietaisų elektromagnetinės spinduliuotės matavimai, padedantys užtikrinti, jog prietaisas nebus žalingas nei žmogui, nei kitiems įrenginiams.
A. Merfeldas pasakoja, jog dauguma žmonių nežino ar nesusimąsto, kokių padarinių gali sukelti dviejų nederančių prietaisų veikla.
„Įsivaizduokime, jog susitinkame žmogų su širdies stimuliatoriumi, o mūsų kišenėje užgroja telefonas ir stimuliatorius pradeda varinėti kraują ne ritmiškai, o pagal melodiją. Tai visiškai įmanoma situacija, nes nekokybiški prietaisai labai dažnai sutrinka būtent nuo vienas kito signalų. Tai, ypač aktualu šiais laikais, kai gyvenamojoje ar darbo aplinkoje vienu metu veikia gausybė bevielių įrenginių“, – matavimų reikšmę aiškina mokslininkas.
Spektro analizatorius parodo, kokių dažnių signalus prietaisas spinduliuoja į aplinką. KTU laboratorijoje įrenginiai testuojami specialioje izoliuotoje aplinkoje, kurioje be aplinkos trikdžių galima stebėti viską, ką prietaisas išspinduliuoja. Po šio tyrimo galima tiksliai suprasti kokiais dažniais veikia elektroniniai prietaisai ir įsitikinti, ar jo išskiriami spinduliai negali sukelti netiesioginio pavojaus sveikatai.
Parodoje – patogi galimybė verslui patikrinti savo produkciją
Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančios parodos „Balttechnika“ organizatoriai džiaugiasi, jog šiemet pavyks inžinerinės pramonės profesionalams pristatyti Lietuvoje esančią profesionalių elektromagnetinio suderinamumo laboratorijos prietaisų bazę.
„Dažnai kalbėdami apie technines inovacijas žmonės koncentruojasi tik į įvairius išradimus, kurie jiems primena filmus. Mes norime supažindinti ekspertus ir renginio svečius su realiais, KTU veikiančiais įrenginiais, atitinkančiais aukščiausius pasaulinius standartus. Užtikrinti kiekvieno prietaiso saugumą yra nepaprastai sudėtingas darbas, tad be galo džiugu, jog mūsų mokslininkai pasirūpino naujovių integravimu į Lietuvos rinką“, – sako „Balttechnika“ parodos vadovė Agnė Žekonytė.
Specializuota gamybos, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika“ šiemet gegužės 10-12 d. vyks jau 25-ą kartą. Jame apsilanko per 5000 specialistų, šiemet paroda sutrauks 80 dalyvių iš 12 šalių, pristatysiančių verslui, akademinei bendruomenei ir specialistams didžiausias technologines inovacijas.