Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 04 17 /2022 09 05

Paaiškino, į ką reikėtų atsižvelgti renkantis automobilinę kėdutę

Pagal Lietuvoje galiojančias kelių eismo taisykles (KET) vaikai turi būti vežami automobilinėse kėdutėse iki 12 metų. Žinovai pabrėžia, kad nedaug reikia, jog dėl netinkamos vaikų apsaugos nutiktų nelaimė. Dėl šitos priežasties labai svarbu atsakingai ir protingai rinktis automobilinę kėdutę.
Policija Vilniuje tikrino, ar vaikai vežami tinkamose kėdutėse
Automobilinė kedutė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Automobilinės kėdutės – viena labiausiai diskutuojamų tėvų temų. Pasak Varle.lt automobilinių kėdučių specialistės Inetos Maksimavičienės, galima pastebėti, kad diskutuojant šia tema ryškėja trys tėvų grupės: vieni mano, kad tai yra daiktas, į kurį verta investuoti didelius pinigus, nes juk galų gale kalba eina apie jų vaikų saugumą, kiti – automobilines kėdutes perka tik todėl, kad reikia ir dažnai ne itin sureikšmina šio proceso, treti – viduriukas, kuris linkęs įvertinti, ką gauna už tam tikrą sumą ir nepasikliauja – „brangiausias vadinasi geriausias“ pirkimo principu, bet analizuoja daugiau faktorių.

Kaip žinoti, ar automobilinė kėdutė tiks vaikui?

I.Maksimavičienės teigimu, vienas svarbiausių aspektų, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį, yra įvairaus pobūdžio automobilinių kėdučių testai, kuriuos organizuoja patyrusios ir nepriklausomos institucijos. Vieni patikimiausių tokių testų yra „ADAC“. Šiuose testuose figūruoja dauguma Europos rinkoje prieinamų automobilinių kėdučių.

Automobilinių kėdučių testai yra atliekami laboratorinėmis sąlygomis. Renkantis automobilinę kėdutę reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į testus, bet taip pat į tokius atspektus kaip: ar automobilinė kėdutė yra tinkama vaiko amžiui, svoriui ir ūgiui, t.t. automobilinės kėdutės kategoriją. Taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar konkretus automobilinės kėdutės modelis tinka jūsų automobiliui. Šiuo aspektu aktualiausias yra „Isofix“ suderinamumas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Automobilinė kėdutė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Automobilinė kėdutė

Kaip atliekami automobilinių kėdučių saugumo testai?

Kaip į automobilines kėdutes žiūri „ADAC“? Viskas labai paprasta. Yra kelios kategorijos ir keli esminiai faktoriai, pagal kuriuos vertinamos automobilinės kėdutės. Pirmasis ir svarbiausias faktorius yra saugumas. Šiuo atveju atliekami klasikiniai testai, kurių metu vertinama automobilinės kėdutės elgsena taip vadinamuose „crash“ testuose ar kitų pavojingų situacijų metu, taigi atsižvelgiama į automobilinės kėdutės konstrukcijos patvarumą, tvirtumą ir lankstumą.

Kitas labai svarbus faktorius – naudojimosi patogumas ir lengvumas. Čia omenyje turima automobilinės kėdutės montavimą, tvirtinimą, vaiko apsaugą saugos diržais ir pan. Trečias faktorius – vaiko automobilinėje kėdutėje patogumas. Ketvirtas faktorius yra susijęs su valymo paprastumu. Visi faktoriai yra vertinami penkiabalėje sistemoje, kur 5 yra aukščiausias įvertinimas, o 1 – žemiausiais. Iš šių visų faktorių įvertinimų vedamas bendras automobilinės kėdutės įvertinimas.

2012 m. saugumo testus atliekantis tyrimų institutas pakeitė automobilinių kėdučių vertinimo kriterijus. Automobilinės kėdutės jau nėra vertinamos už patogumą. Šį faktorių pakeitė įvertinimas už kenksmingas medžiagas. Insitutas sumažina galutinį įvertinimą, jei konkretus automobilinės kėdutės modelis pasižymi kenksmingomis medžiagomis. Kitas pakeitimas yra susijęs su naujo faktoriaus – ergonomikos – įvedimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų