Bene ryškiausias Kalėdų „tiuningo“ pavyzdys – vilniečio Justino Umbraso „VW Passat“. Jis ne tik džiugina praeivius užburiančiu reginiu, tačiau atlieka ir Kalėdų senelio misiją. Justinas 15min prasitarė, kad mažiems vaikams nudžiuginti automobilyje vežiojasi šokoladinių kiaušinių.
Ką sako Kelių eismo taisyklės
Iš tikrųjų, norint papuošti automobilį ir Kalėdas pasitikti išskirtinai, nebūtina išleisti daug pinigų. Juk elementarių „elnio Rudolfo ragų“ galima rasti ir didžiuosiuose prekybos centruose, kai kuriose degalinėse. Galų gale, ir girliandų pasirinkimas – milžiniškas.
Vieni, panašiai kaip Justinas, puošia automobilių išorę, netgi miniatiūrinę Kalėdų eglutę tvirtina prie stogo bagažinės laikiklių, kiti, kuklesni, Kalėdų akcentus slepia salone.
O ką apie tai sako KET? Kur yra sveiko proto riba, kai Kalėdų papuošalai netrukdo nei vairuotojui, nei kitiems eismo dalyviams? Turint omeny, kad kai kurių šviesoforų signalų ir geromis sąlygomis neįmanoma pamatyti, ar girliandų mirksėjimas automobilio salone gali tapti trikdžiu?
Pasak Jorūnės Liutkienės, LKPT Komunikacijos skyriaus vyriausios specialistės, vežant eglutes, elnių ragus ar kitą kalėdinę atributiką ant transporto priemonės bagažinės, turėtų būti taikomi tie patys reikalavimai kaip ir gabenant kitus krovinius.
Kelių eismo taisyklių 208 punkte nustatyta, kad krovinys visų kategorijų transporto priemonėse turi būti padėtas, o prireikus – pritvirtintas ir uždengtas taip, kad:
208.1. neblogintų vairuotojui matomumo;
208.2. nepažeistų transporto priemonės stabilumo ir netrukdytų jos vairuoti;
208.3. neuždengtų išorinių šviesos prietaisų, šviesos atšvaitų,
valstybinio numerio ženklų, skiriamųjų ženklų ir duodamų signalų;
208.4. nekristų, nesivilktų, nekeltų triukšmo, neterštų kelio ir aplinkos;
208.5. nekeltų pavojaus žmonėms ar materialinėms vertybėms, negadintų kelio įrenginių ir techninių eismo reguliavimo priemonių.
„Atsižvelgiant į šį teisinį reguliavimą, visgi siūlytume vairuotojams atsisakyti minties vežti papuoštas eglutes ar kitą atributiką ant transporto priemonės viršuje įrengtos bagažinės, kadangi tai iš esmės yra nesaugu ir tai gali kelti pavojų eismo dalyviams. Pvz., prieš keletą metų per moksleivių šimtadienį buvo vežama atributika ant transporto priemonės, kuriai atitrūkus (iškritus) įvyko skaudus eismo įvykis.
Be to, tokios atributikos vežimas blaško kitų eismo dalyvių dėmesį, todėl tai taip pat gali kelti papildomą pavojų eismo dalyviams“, – pastebi Jorūnė Liutkienė.
Matomumas automobilio salone
Vyr. specialistė primena, kad Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų sąrašo (patvirtinto Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus 2022 m. spalio 20 d. įsakymu Nr. 2BE-260 „Dėl Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų patvirtinimo“) 3.1.1 papunktyje nustatyta, kad transporto priemonių, pritaikytų eismui dešiniąja kelio puse ir kurių vairavimo įranga yra kairėje pusėje, priekiniame 180° vairuotojo matymo lauke negali būti jokių kliūčių, išskyrus dėl priekinių statramsčių ir (arba) pakreipiamojo vėdinimo langelio skiriamųjų juostų, išorinių radijo antenų, galinio vaizdo veidrodžių ir priekinio stiklo valytuvų atsirandančias nematomas zonas.
„Todėl manome, kad įvairių lempučių ar kitos atributikos įrengimas priekiniame 180° vairuotojo matymo lauke negali būti. Taip pat manome, kad įvairių šviečiančių lempučių įrengimas blaško vairuotojo dėmesį, mažina matomumą, todėl tokios įrangos įrengimui automobilio salone nepritariame“, – komentavo LKPT vyr. specialistė Jorūnė Liutkienė.