Keletas pareigūnų ir tiek pat vežimėliuose sėdinčių neįgaliųjų reidą pradėjo nuo Kauno „Akropolio“ stovėjimo aikštelės. Patikrinimo metu prie prekybos centro teisę stovėti neįgaliųjų vietose turėjo vos keletas automobilių. Visi kiti arba neturėjo tam teisės, arba buvo paženklinti netinkamai. Tokiems vairuotojams grės ne tik administracinė atsakomybė, bet ir lauks staigmena. Prie automobilio grįžę vairuotojai ras paliktą lapelį, kuriame siūloma pasikeisti ne tik stovėjimo vieta, bet ir neįgalumu.
Sausio 13-osios įvykiuose nukentėjęs ir dėl to į neįgaliojo vežimėlį sėsti priverstas Ričardas Dubickas pasakojo pastebėjęs, kad neįgaliųjų vietose paprastai stovi labai geri automobiliai.
„Labai retai kuris turi tvarkingus dokumentus. Visi stovintys automobiliai privalo turėti „Neįgaliųjų asmenų automobilių statymo kortelę“. Ji suteikiama neįgalumą turintiems asmenimis nuo 0 iki 30 proc. imtinai. Visi kiti leidimai yra nelegalūs. Tokia yra oficiali tvarka ir kitaip būti negali“, – sakė R.Dubickas.
Pasak Ričardo Lietuvoje yra daugiau nei 250 tūkstančių neįgaliųjų. Ne visi jie automobilius vairuoja patys. Kai kuriuos jų atveža tėvai, draugai. Taip pat yra daug neįgaliųjų, kurie tiesiog bijo išvažiuoti, nes žino, kad gali susidurti su nepritaikyta aplinka.
Vyras teigė, kad jeigu būtų paliktos tos vietos, kurios yra skirtos neįgaliesiems, jų tikrai užtektų.
„Pasiteisinimų būna įvairių. Yra buvę, kad žmogus sakė, kad po dviejų savaičių jau ir jis taps neįgaliu ir turės kortelę. Žmogus stengiasi tapti neįgaliu, skamba juokingai, bet ir graudu darosi“, – paklaustas apie pasiteisinimus sakė R.Dubickas.
Kauno „Akropolio“ aikštelėje neįgaliųjų vietose paliktų automobilių vairuotojai teisinosi nežinoję galiojančios tvarkos. Jauna pora atvežusi į prekybos centrą močiutę pasistatė prie įėjimo, kad senolei būtų arčiau eiti.
Kauno policija – pažeidimų mažėja
Šiais metais Kaune nustatyti 86 pažeidimai. Pernai, per tą patį laikotarpį už stovėjimą neįgaliesiems skirtose vietose nubausti 108 vairuotojai.
„Darome prielaidas, kad žmonės tampa sąmoningesni. Rengiame daugiau prevencinių priemonių ir žmonės pradeda suprasti, kodėl svarbu šių vietų neužstatyti ir palikti neįgaliesiems, – sakė Kauno kelių policijos pareigūnė Šarūnė Dzimidaitė. – Vienareikšmiškai daugiausiai pažeidimų prie prekybos centrų, prie „Žalgirio“ arenos. Žmonių gyvenimo tempas didėja, galbūt žmonės nemoka planuoti savo laiko, todėl dažnai teisinasi, kad atvyko trumpam ar kažką atvežė.“
Pasak policininkės, žmonės turi suprasti esmę, pavyzdžiui, atėjus šaltam žiemos metui būna nenukastos aikštelės, neįgaliesiems sunku pastatyti automobilį, sunku patekti į prekybos centrus. Todėl pareigūnai ir ateityje vykdys prevencines priemones.
Vairuotojams palikusiems automobilį neįgaliojo vietoje gresia bauda nuo 30 iki 90 eurų.