„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kodėl važiuojant reikia ne tik prisisegti patiems, bet ir prisegti daiktus: žurnalisto ir keliautojo R.Kažimėko patarimai

Kiekvienoje kelionėje, ar ji trumpa, ar ilga, būtina tinkamai pasirūpinti ne tik savo saugumu, prisisegant saugos diržus, bet ir gabenamu bagažu. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti tam, kad jis nejudėtų, būtų patikimai pritvirtintas, kad apkrova automobilyje pasiskirstytų gana tolygiai. Keliautojas ir žurnalistas Rolandas Kažimėkas dalinasi savo patirtimi, kaip automobilyje turėtų būti vežami daiktai.
Rolandas Kažimėkas
Rolandas Kažimėkas / Asmeninio arch. nuotr.

R.Kažimėkas prisipažįsta esąs aistringas keliautojas. Daugiausia keliaujantis savo automobiliu po įvairias Europos šalis, dažnai vyksta į Alpes. Lietuvoje daug laiko praleidžia gamtoje, su draugais ar šeimos nariais nuolat važiuoja žvejoti, tad kelionių metu jo automobilyje būna daug daiktų.

Jei kelionė tolimesnė, automobilyje keliauja nedidelis kiekvieno šeimos nario lagaminas, šaltkrepšis, didelis lagaminas su kalnams skirta įranga, avalyne, įvairiausias sporto inventorius ir pan. Važiuojant žvejoti, nestandartinių, gana didelių gabaritų kietų daiktų irgi netrūksta: meškerykočių dėklai, kėdės, dėžės su svareliais, šėryklomis, kibirai su jaukais ir masalais, meškerių stovai, maistas, kartais palapinė, maistui ruošti skirti indai, dujinė viryklė ir t.t.

Asmeninio arch. nuotr./Rolandas Kažimėkas
Asmeninio arch. nuotr./Rolandas Kažimėkas

Pasak pašnekovo, tolimoms kelionėms patogiausias automobilis – vienatūris: didelė vidaus erdvė, aukštesnė sėdėsena. „Kai nemažai laiko praleidi kelionėse – talpi automobilio salono ir bagažinės erdvė turi didelę reikšmę. Sulanksčius trečią vienatūrio sėdynių eilę, atsiveria didelė bagažinės erdvė, tačiau ji nėra atskirta nuo salono. Tad būtina pasirūpinti, kad daiktai būtų gerai pritvirtinti. Nesaugu, kai bagažas užima visą galinę automobilio erdvę, iki pat lubų: ne tik daiktams lengviau patekti į saloną, bet ir galinio vaizdo salono veidrodėlis tampa nefunkcionalus“, – perspėja R.Kažimėkas.

123RF.com nuotr./Netvarkingai sudėti daiktai automobilyje kelia pavojų
123RF.com nuotr./Netvarkingai sudėti daiktai automobilyje kelia pavojų

Pagrindinės daiktų pakavimo automobilyje taisyklės

Į ką turėtumėte atkreipti dėmesį kraudami į bagažinę įvairiausius daiktus, kad kelionėje būtume saugesni? Padėti gali kelios paprastos, bet svarbios automobilio bagažinės pakavimo taisyklės, be to, yra daugybė naudingų priedų padėsiančių mums saugiai pritvirtinti bagažą ar atskirti salono ir bagažinės erdves.

Prieš kelionę apsvarstykime, ką iš tikrųjų turime pasiimti su savimi. Ar tikrai viskas, ką atrinkome yra reikalinga. Ar visas bagažas tilps į bagažinę? Ar kai kurie daiktai bus vežami automobilio salone? Ar reikės stogo bagažinės?

Nesaugu, kai bagažas užima visą galinę automobilio erdvę, iki pat lubų.

Pirmoji ir pagrindinė taisyklė, kurios reikia laikytis dedant daiktus į automobilio bagažinę, – sunkiausi daiktai turi būti apačioje, t. y. ant bagažinės grindų. Lengvesnius daiktus dėkite tik ant sunkesnių daiktų. Taip sudėtas bagažas geriau laikosi staigiai stabdant ar greitėjant.

Pavojingiausia, kai ant bagažo piramidės viršaus užmetamas sunkus lagaminas – susidūrimo atveju keliolika ar virš 20 kg sveriantis lagaminas, atsiradęs keleivių salone, gali pridaryti labai daug žalos.

Papildomas tokios bagažo krovimo tvarkos privalumas yra tas, kad automobilio svorio centras išlieka toje pačioje vietoje, todėl jis važiuoja stabiliau, taigi ir saugiau, nei tuo atveju, jei dėl bagažo svorio centras būtų pasislinkęs aukštyn. Iš pradžių sudėjus didelius ir sunkius krepšius ar lagaminus, o tik paskui mažesnius, optimaliau išnaudojama visa bagažinės erdvė.

Antra svarbi taisyklė: blaiviai įvertinkite stogo bagažinės būtinybę. Atmeskite tokius kriterijus kaip: kiek kainuos nuoma, kiek padidės kuro sąnaudos? Pagrindinis kriterijus turi būti automobilio pagrindinės bagažinės užpildymas. Jei ji „prikimšta“ iki stogo, net nedvejokite – stogo bagažinė yra itin saugus daiktų gabenimo būdas.

Trečia, įsigykite įvairių bagažo saugumą didinančių priemonių. Padarykite tai jau dabar, o ne tada, kai laikas važiuoti į kelionę.

123RF.com nuotr./Daiktai automobilyje
123RF.com nuotr./Daiktai automobilyje

Bagažo saugumą didinančios priemonės

Šiandien gamintojai siūlo įvairiausių priemonių, padedančių įvesti tvarką bagažinės erdvėje.

Daugelio vienatūrių ar didesnių visureigių bagažinėje rasite laikiklius, prie kurių galima pritvirtinti specialius bagažą prilaikančius tinklelius. Bagažą prilaikantys tinkleliai neleidžia jam judėti, jų yra įvairių dydžių ir formų, net yra skirtų tvirtinti prie šono.

Tinklelis – paprastas, bet labai veiksmingas sprendimas, neleidžiantis į saloną įskristi bagažinėje esantiems daiktams. Geriausia rinktis iš tvirtesnės medžiagos pagamintus tinklelius, kurie daug kartų atlaiko maksimalų ištempimą, nebijo aštresnių kampuotų dėžių briaunų. Net jei itin stipraus susidūrimo metu tinklelis neatlaikys, jis jau bus amortizavęs didesnę krovinio inercijos jėgos dalį.

Gaminamos ir specialios pertvaros bagažinės erdvei atskirti nuo salono. Paprastai universalai ar kai kurie visureigiai turi tokias pertvaras, tačiau vienatūriai ar visureigiai, su trimis sėdynių eilėmis, pertvarų neturi. Vienos pertvaros skirtos konkrečiam automobilio modeliui, bet nemažai yra universalių, reguliuojamų, tinkančių įvairiems modeliams. Įsigykite tokią pervarą – kiekviena kliūtis, neleidžianti bagažinėje esantiems daiktams patekti į saloną, tik didina jūsų ir keleivių saugumą.

123RF.com nuotr./Daiktai automobilyje
123RF.com nuotr./Daiktai automobilyje

Krepšius ar panašų bagažą su rankenomis galima pakabinti ant laikiklių specialiais automobiliams skirtais kabliais – nors ne pats patikimiausias sprendimas, bet tinka kasdieniam pirkinių krepšių tvirtinimui. Jei parduotuvėje pirkinius sudėjote į popierinį ar plastikinį maišelį, jį reiktų įdėti į specialią sulankstomą bagažinės dėžę su standžiomis sienelėmis ir tvirtomis rankenomis.

Dažnai nedidelių gabaritų daiktai bagažinėje sukaišiojami bet kur, įvairiose tuščiose ertmėse, bet jei norite juos vežti saugiai, reikia naudoti automobilinius krepšius. Jie būna įvairiausių dydžių, su pertvaromis viduje, tinklinėmis ar užsegamomis kišenėlėmis išorėje, juos saugiai galima pritvirtinti prie automobilio bagažinės laikiklių.

Didesnių gabaritų krovinių tvirtinimui verta įsigyti transportavimo diržus. Pagrindinis tokių diržų privalumas – didelis tvirtumas ir santykinai paprastas naudojimas.

„Bagažinėje ant šono galima suguldyti 4 -5 lagaminus, užkabinti diržo kablius už bagažinės dugne esančių laikiklių, perjuosti diržą per visų lagaminų šonines rankenas, suveržti ir visi lagaminai keliaus saugiai. Žinoma, jei reikia ištraukti vieną lagaminą, tenka viską atlaisvinti, bet tos kelios papildomo darbo minutės – labai maža kaina už žymiai saugesnį lagaminų gabenimą vienatūryje“, – teigia keliautojas ir žurnalistas Rolandas Kažimėkas.

Žurnalistas keliaudamas vadovaujasi dviem taisyklėmis, kurias rekomenduoja visiems:

* kai susidėjote viską, ko prireiks kelionėje, sukaupkite valią ir 30 proc. daiktų palikite namie – tiek dažniausiai neprireikia;

* viską, kas yra bagažinėje (išskyrus lengvus ir minkštus daiktus, pvz. rūbus), gerai pritvirtinkite – pasirūpinkite, kad eismo įvykio metu jei neatkeliautų į saloną – jei bagažo neįmanoma saugiai vežti, geriau jo apskritai nevežti. Jei dėl abejojate, užduokite sau retorinį klausimą: kas svarbiau – jūsų sveikata ar papildomos sulčių atsargos kelionei?“

Saugaus eismo skiltis „Prisisek“ rengiama kartu su VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs