Apie tai kalbamės su šios srities ekspertu, automobilių stogo bagažinėmis ir laikikliais prekiaujančios įmonės vadovu Dariumi Kalesu.
Anot pašnekovo, kiekvienas vairuotojas turi įvertinti, kaip automobilio salone esančius daiktus veikia inercijos jėga. Kodėl tai taip svarbu? D.Kalesas priminė Vokietijos automobilių klubo „ADAC“ atliktą įdomų tyrimą, kurio metu imituota avarija atskleidžia, kokį pavojų gali kelti iš pažiūros nepavojingi, tačiau nepritvirtinti daiktai.
„Į automobilio bagažinę buvo įdėtas slidininko batas, o galinė sėdynė atlenkta. Kai 50 km/val. greičiu važiuojantis automobilis trenkėsi į kliūtį – batas į vairuotojo sėdynės nugarėlę trenkėsi 75 kg jėga. Baisu pagalvoti, kas nutiktų, jeigu krovinys būtų sunkesnis, o greitis – didesnis“, – svarstė jis.
„Įsivaizduokime, – svarstė jis, – kad netinkamai pritvirtinate slides ar jų lazdas. Staigiai stabdant, lazda į priekį lėktų kaip strėlė ir priekyje esantį žmogų tiesiog persmeigtų. Tai labai pavojinga, todėl būtina suprasti, kad – tai didesnės rizikos krovinys.“
Kaip saugiai vežti slidinėjimo įrangą?
Nors vaizdas už lango labiau primena ankstyvą pavasarį, o ne viduržiemį, besiruošiantiems kelionei į kitas šalis verta prisiminti, kaip tinkamai gabenti slides. 15min pašnekovas paaiškino, kad slidės vežamos dviem būdais: naudojant laikiklius, dažniausiai tvirtinamus ant stogo, arba specialias dėžes.
„Ne visi vairuotojai žino, ir tai dažniausiai pasitaikanti klaida, kad absoliučiai visi slidžių laikikliai skirti tik nedideliems, iki 10 km atstumams – pavyzdžiui, slides iš viešbučio nusivežti iki slidinėjimo kurorto. Kodėl taip yra? Automobilį veikia aplinka: purvas, sniegas, lietus ir t.t. Važiuojant visa tai patenka ir į slidžių apkaustus. Slidininkui griūvant apkaustai turi atsisegti, bet jeigu juose yra purvo – užstringa, todėl prasideda lūžiai“, – paaiškino D.Kalesas.
Slidžių laikikliai skirti tik nedideliems atstumams.
Pasak pašnekovo, ilgesniems atstumams reikėtų įsigyti specialias slidžių dėžes, kurios tvirtinamos ant automobilio stogo.
Stogo bagažinės: kaip išsirinkti?
Kalbėdamas apie automobilių stogo bagažines pašnekovas pabrėžė, kad prieš perkant reikėtų įvertinti, ką joje gabensite. „Tai svarbiausias klausimas, – kalbėjo jis ir pridūrė: vieni jose laiko vaikiškus vežimėlius, kiti – atsarginius ratus ar kelionines palapines. Nuo to priklauso bagažinės dydis. Taip pat svarbūs ir techniniai parametrai: iš kokio plastiko pagaminta, funkcionalumas, tvirtinimo būdas.“
15min pašnekovas atviravo, kad nekokybišką stogo bagažinę atpažįsta lengvai, o tokią išvydęs kelyje – stengiasi aplenkti.
Beje, anot pašnekovo, brangesnė prekė – ne visada yra kokybiškesnė: „Ne paslaptis, kad kai kurie daiktus perka tam, kad susikurtų tam tikrą įvaizdį, pasirodytų, todėl kartais klientų paklausiu: norite turėti gerą daiktą ar pasimaivyti prieš kaimynus?“
Ar lietuviai krovinių – turizmo ar sporto įrangos – saugiam pervežimui skiria pakankamai dėmesio? Pasak pašnekovo, lūžis, kai daugelis suprato, kad svarbiausia – saugumas, įvyko maždaug prieš 5 metus.
Vis dėlto, kaip paaiškino D.Kalesas, vairuotojų, kurie nepritvirtintus daiktus krauna į automobilių saloną dar pasitaiko, tačiau situacija gerėja.
Kelių eismo taisyklių reikalavimui krovinio vežimui
15min primena, kad Lietuvos Kelių eismo taisyklės nurodo:
208. Krovinys transporto priemonėje turi būti padėtas, o prireikus – pritvirtintas ir uždengtas taip, kad:
- 208.1. neblogintų vairuotojui matomumo;
- 208.2. nepažeistų transporto priemonės stabilumo ir netrukdytų jos vairuoti;
- 208.3. neuždengtų išorinių šviesos prietaisų, šviesos atšvaitų, valstybinio numerio ženklų, skiriamųjų ženklų ir duodamų signalų;
- 208.4. nekristų, nesivilktų, nekeltų triukšmo, neterštų kelio ir aplinkos;
- 208.5. nekeltų pavojaus žmonėms ar materialinėms vertybėms, negadintų kelio įrenginių ir techninių eismo reguliavimo priemonių.
- 209. Jeigu krovinio padėtis ir būklė transporto priemonėje neatitinka Taisyklių 208 punkto reikalavimų, vairuotojas nedelsdamas privalo pašalinti trūkumus, o jeigu to padaryti negalima, – toliau nebevažiuoti.
Brankink gyvybę. Krovinius vežk saugiai
Skiltis Saugukelyje.lt rengiama kartu su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos