Neringoje vairuotojams dalinti švilpukai, saugojantys nuo susidūrimų su gyvūnais

Itin saugomoje Kuršių nerijoje keliai vingiuoja mišku, laukiniai gyvūnai neretai užklysta ir į kurorto gyvenvietes, todėl eismo saugumui pareigūnai čia skiria labai didelį dėmesį. Antradienį Neringos policijos pareigūnai Juodkrantėje vairuotojams dalija ultragarsinius švilpukus, galinčius padėti išvengti susidūrimų su laukiniais gyvūnais.
Kelio ženklas „Laukiniai gyvūnai“
Kelio ženklas „Laukiniai gyvūnai“ / Pauliaus Sviklo/GAZAS.LT nuotr.

Iš viso už kurorto savivaldybės prevencijos programai „Saugi bendruomenė – saugus aš“ skirtas lėšas nupirkta ir vairuotojams bus išdalinta 100 tokių įrenginių.

Ultragarsinis švilpukas – tai nedidelis prie automobilio priekinio bamperio, arba šoninio veidrodėlio lengvai pritvirtinamas įrenginys. Į jį patenkant oro srovei, prietaisas pradeda skleisti ultragarsą, kurio žmogus negirdi, o netoli kelio esančius gyvūnus verčia suklusti ir nesiartinti. Ultragarsą prietaisas pradeda skleisti automobiliui pasiekus 30 – 40 km/h greitį.

Klaipėdos apskrities VPK nuotr./Nedidelis, mini kamerą primenantis švilpukas, tvirtinamas automobilio išorėje.
Klaipėdos apskrities VPK nuotr./Nedidelis, mini kamerą primenantis švilpukas, tvirtinamas automobilio išorėje.

Rizika automobiliams susidurti su gyvūnais ypač išauga rudenį ir pavasarį, kai žvėrys rengiasi „vestuvėms“, ar migruoja iš vienų ganyklų į kitas. Gyvūnai aktyvesni tamsiuoju paros metu, juos pastebėti dažnai dar trukdo ir rūkas ar dargana, be to prognozuoti automobilio šviesų apakintų gyvūnų elgesį – itin sunku. Daugiausiai susidūrimų su gyvūnais įvyksta į kelią iššokus stirnai, lengvajam automobiliui susidūrus su briedžiu pasekmės gali būti itin tragiškos. Registruojama susidūrimų ir su šernais, lapėmis, ar kiškiais. Vien Neringoje šiemet jau užfiksuoti 27 automobilių susidūrimai su gyvūnais, pernai per visus metus – 31, o visoje Klaipėdos apskrityje per vienuolika šių metų mėnesių – 502 tokie eismo įvykiai.

Ultragarso švilpukai gana populiarūs įvairiose Europos šalyse, tačiau policijos pareigūnai primygtinai ragina neatsipalaiduoti juos įsirengus. Svarbu ne tik laikytis leistino, bet ir pasirinkti saugų važiavimo greitį, kad, atsiradus kliūčiai, vairuotojas galėtų suvaldyti, prireikus – ir sustabdyti automobilį, stebėti kelkraščius – ypač apaugusius medžiais ar krūmais. Vietovėse, paženklintose kelio ženklais „Laukiniai gyvūnai“, elgtis labai atidžiai, o, pastebėjus kelkraštyje stovintį gyvūną, važiuoti pro jį itin atsargiai ir lėtai – nemirksėti šviesomis, nenaudoti garsinio signalo, nes apakinto ir išgąsdinto gyvūno elgesys gali būti visiškai nenuspėjamas ir labai pavojingas.

Susidūrus su laukiniu gyvūnu, jei buvo sužeisti arba žuvo žmonės, nukentėjo gyvūnas, buvo apgadintos transporto priemonės, kelio ženklai, atitvarai arba kitas turtas – vairuotojas privalo apie tai pranešti skubios pagalbos telefonu 112.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų