Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Paspirtukų avarijų statistika verčia stvertis už galvos ir pasikartoti KET

2021 metais sužeisti 403 dviračių vairuotojai ir 10 keleivių, 2022 metais – 400 dviračių vairuotojų ir 12 keleivių. Jei iš eismo įvykių išskirtume įvykusius su elektriniais paspirtukais, tai 2021 metais vien su elektriniais paspirtukais įvyko 202 eismo įvykiai, juose sužeisti 209 žmonės, 2022 metais įvyko 208 eismo įvykiai, juose sužeisti 223 žmonės.
Paspirtukas
Paspirtukas / 123rf.com nuotr.

Tai rodo, kad paspirtukų vairuotojai ir dviratininkai, kurie atšilus orams pasileidžia į gatves, kartais gali būti labai rimta su eismo dalyvių saugumu susijusi problema.

Dažniausi pažeidimai

Dažniausiai elektrinių paspirtukų ir dviračių vairuotojai, remiantis 2022 metų statistiniais duomenimis:

• nedėvi ryškiaspalvių šviesą atspindinčių liemenių;
• nepilnamečiai nedėvi apsauginių šalmų;
• elektrinius paspirtukus vairuoja būdami neblaivūs.

Kelių eismo taisyklių nesilaikymas gali ne tik paploninti jūsų arba Jūsų tėvelių piniginę, tačiau nesilaikydami taisyklių galite sužaloti kitus ir patys patirti stiprių sveikatos sužalojimų.

Primename pagrindines važiavimo elektriniais paspirtukais taisykles.

Kelių eismo taisyklės, kurių turi laikytis paspirtukų vairuotojai

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymu, transporto priemonė, kuri turi ne mažiau kaip du ratus ir vidaus degimo variklį ar elektros variklį, kurių didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 1 kW, ir kurios didžiausiasis projektinis greitis ne didesnis kaip 25 km/val., priskiriama motoriniam dviračiui.

Tokios transporto priemonės vairuotojas turi laikytis Kelių eismo taisyklių VIII skyriuje nurodytų reikalavimų (Reikalavimai dviračių vairuotojams).

Dviračiu, motoriniu dviračiu ar šiai kategorijai priskirtinu elektriniu paspirtuku, elektriniu riedžiu ir kt. galima važiuoti dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu. Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku ar šaligatviu, elektrinio paspirtuko vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti, kelti pavojaus. Atkreipiame dėmesį, kad šių transporto priemonių vairuotojams draudžiama kirsti važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėjomis.

Kai kelyje nėra dviračių tako, pėsčiųjų ir dviračių tako arba dešinėje kelio pusėje nėra dviračių juostos, kelkraščio, taip pat tais atvejais, kai jais važiuoti negalima (duobėti ir panašiai), leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau jos dešiniojo krašto, išskyrus Kelių eismo taisyklių 106 punkte nurodytus atvejus, taip pat kai reikia apvažiuoti kliūtį, važiuoti tiesiai, kai iš pirmosios eismo juostos leidžiama sukti tik į dešinę.

Važiuodamas važiuojamąja dalimi, vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o gale – raudonos šviesos žibintas. Tokia transporto priemone važiuojantiems nepilnamečiams (iki 18 metų) privalomas saugos šalmas.

Važiuoti važiuojamąja kelio dalimi dviračiu (elektriniu paspirtuku – greitis iki 25 km/val., galia ne didesnė kaip 1 kW) leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims, o išklausiusiems Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą, – ne jaunesniems kaip 12 metų asmenims. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti važiuojamąja dalimi dviračiu leidžiama ne jaunesniems kaip 8 metų asmenims.

Gyvenamojoje zonoje dviračių vairuotojų amžius neribojamas. Suaugusieji turi rodyti gerą pavyzdį ir užtikrinti, kad nepilnamečiai tinkamai elgtųsi kelyje.

Primename, kad asmenys, važiuojantys elektriniais paspirtukais, kaip ir visi viešajame eisme dalyvaujantieji, privalo vykdyti Kelių eismo taisyklių nuostatas, būti atidūs, saugoti save, gerbti kitus eismo dalyvius. Būtina sąmoningai suprasti, kad kelyje esi ne vienas ir kad abipusė pagarba ir atsargumas yra saugaus dalyvavimo eisme pagrindas.

Primename, kad Kelių eismo taisyklių 5 punkte nurodyta, kad eismo dalyviai privalo išmanyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą, mokėti Kelių eismo taisykles ir jų laikytis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?