Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Patarimai pėstiesiems: kaip kelyje jaustis saugiau?

Atėjus šaltajam sezonui, žymiai anksčiau pradeda temti, didžiąją paros dalį tvyro prieblanda. Dėl suprastėjusio matomumo stipriai išauga nelaimingų atsitikimų gatvėje ir kelyje grėsmė. Saugaus eismo kultūrą skatinantis projektas „Nebūk briedis“ primena, kad rudenį ir žiemą pėstiesiems bei dviratininkams kaip niekad svarbu atšvaito nepalikti glūdžiame namų stalčiuje. Juk vienas vienintelis atšvaitas gali išsaugoti gyvybę. Vairuotojas keliomis sekundėmis anksčiau pastebėjęs pėsčiąjį, gali spėti spustelėti stabdžių pedalą ir išvengti tragiško susidūrimo.
Pėstiesiems dalijami atšvaitai
Pėstiesiems dalijami atšvaitai / Kauno policijos nuotr.

Atšvaitų nešiojimo kultūrą Lietuvoje skatinantis projektas „Nebūk briedis“ eismo dalyviams primena, jog kelyje jausti atsakomybę už save yra tiesiog būtina. Ne paslaptis, jog Lietuvoje įvyksta labai daug eismo įvykių, kurių viena pagrindinių priežasčių yra savisaugos stoka.

Spalio 1 d. įsigaliojo nauji Kelių eismo taisyklių reikalavimai, turintys labiau apsaugoti eismo dalyvius. Vienos taisyklės smarkiai sugriežtintos, tuo tarpu kitos – pašvelnintos.

Tamsiuoju paros metu ar esant blogam matomui, pėstiesiems rekomenduojama imtis papildomų saugumo priemonių. Einantiems į kitą važiuojamosios dalies pusę patariama neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais ar bent jau būti prie drabužių prisisegus atšvaitą. Iš išvardytų šviesą atspindinčių priemonių pats populiariausias ir, ko gero, patogiausias yra atšvaitas.

Kauno policijos nuotr./Pėstiesiems dalijami atšvaitai
Kauno policijos nuotr./Pėstiesiems dalijami atšvaitai

Reikėtų prisiminti, jog pats atšvaitas savaime nešviečia, o tik atspindi atvažiuojančio automobilio šviesas. Kelkraščiu pėstiesiems reikia eiti priešinga automobilių eismo judėjimo kryptimi, todėl norint būti matomu kelyje, atšvaitą reikia segėti dešinėje kūno pusėje. Geriausia atšvaitą pritvirtinti automobilių žibintų aukštyje – ties suaugusio žmogaus keliais, virš rankos riešo ar blauzdos srityje. 

Pėstiesiems įžengti į važiuojamąją dalį leidžiama tik po to, kai jie įvertina artėjančių transporto priemonių atstumą ir greitį. Šiukštu negalima į kelią išbėgti neapsižvalgius. Ši taisyklė itin svarbi vaikams, kurie linkę eiti per gatvę neapsidairę. Tėvai turėtų informuoti vaikus apie atšvaitų naudojimo būtinybę, taip pat vaikams turi būti suprantamai paaiškinamos pagrindinės saugaus elgesio kelyje taisyklės.

Tamsoje, prieblandoje ar esant blogam matomumui, pėstiesiems ir dviratininkams galimybė patekti į eismo įvykį didėja net keletą kartų. Projekto „Nebūk briedis“ organizatoriai pabrėžia, jog imtis prevencinių priemonių žmogus gali pats – tereikia prisisegti atšvaitą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos