„Po Joninių, Mindauginių visada padaugėja pacientų, kurie kreipiasi ne tik dėl įvairių virškinamojo trakto problemų, bet ir traumų, patirtų eismo įvykiuose.
Bene dažniausia tokių sužalojimų priežastis – vairavimas išgėrus“, – sako Vidmantas Dovydėnas, medicinos ir chirurgijos centre „Affidea“ dirbantis Vilniaus regiono vyr. šeimos gydytojas.
Alkoholio pasišalinimo greitis iš organizmo priklauso nuo kiekvieno žmogaus kūno savybių bei kitų faktorių: metabolizmo greičio, lyties, amžiaus ar net rasės.
„Įtakos metabolizmui turi riebalinio audinio bei vandens kiekis organizme.
Etanolis yra vandenyje tirpi medžiaga, todėl kuo didesnis vandens kiekis organizme ir kuo mažiau riebalinio audinio – tuo labiau etanolis pasiskirsto organizme ir mažesnė jo koncentracija būna kraujotakoje.
Pavyzdžiui, moterų organizme santykinis riebalinio audinio kiekis yra didesnis nei vyrų organizme, todėl ir etanolio koncentracija kraujotakoje, suvartojus tą patį alkoholio kiekį, bus didesnė.
Tačiau dėl mažesnio pasiskirstymo audiniuose, alkoholis metabolizuojamas ir pašalinamas iš organizmo šiek tiek greičiau. Įtakos turi ir rasė. Štai azijiečiai turi mažesnį kiekį arba visai neturi tam tikrų fermentų, kurie yra reikalingi spartesniam alkoholio metabolizmui.
Šiaurės ir rytų europiečiai – šių fermentų turi daugiau, todėl ir alkoholis iš jų organizmo pašalinamas greičiau“, – teigia V. Dovydėnas.
Anot mediko, esant tuščiam skrandžiui, didžiausia alkoholio koncentracija kraujotakoje pasiekiama per pusvalandį ir iki 2 val.
Vidutiniškai per valandą pašalinama apie 15 mg alkoholio. Štai įprasto sudėjimo, 70 kg sveriančio asmens organizmas vidutiniškai gali suskaidyti iki 250 mg grynojo etanolio.
„Tačiau, priklausomai nuo suvartoto alkoholio kiekio, jo žmogaus organizme galima aptikti ir praėjus 24-36 val. po paskutinio suvartoto alkoholinio gėrimo“, – aiškina gydytojas.
Vieno bokalo alaus žąla
Net vienas bokalas alaus ar taurė vyno gali sutrikdyti žmogaus miegą, o kitą rytą – ir psichologinę žmogaus būseną.
„Daugelis mėgsta sakyti – „juk tai tik vienas nekaltas bokalas“, „net nepajausi jo“. Tačiau iš tiesų, net toks nedidelis alkoholio kiekis turi įtakos miegui.
Jo kokybė ženkliai suprastėja. Mat sumažėja svarbiausias gilaus miego laikas. Todėl kitą dieną nubudęs žmogus dažnai jaučia nuovargį, mieguistumą ar silpnumą.
Be to, net ir nedidelis kiekis alkoholio išbalansuoja žmogaus kūno elektrolitų pusiausvyrą, organizmas dehidratuoja. O visa tai turi įtakos žmogaus reakcijai, sprendimų priėmimo greičiui.
Todėl viena taurė vyno ar bokalas alaus net kitą dieną gali kelti pavojų vairuojant“, – teigia medikas.
Pasak eksperto, yra tik vienas būdas, padėsiantis žinoti, ar kitą rytą po alkoholio vartojimo yra saugu sėsti už automobilio vairo: „Tai pasitikrinimas alkotesteriu.
Tik jis gali parodyti, ar organizmas pilnai „išsivalė“ nuo alkoholio. Kito būdo nėra. O geriausia po vakarėlio išvis nevairuoti“.
Anot ekspertų, tikrai nebūtina investuoti į brangius daugkartinius alkotesterius, rūpintis jų kalibravimu, norint įsitinki savo blaivumu ir išvengti nelaimių kelyje dėl organizme užsilikusio alkoholio kiekio.
„Rinka dabar siūlo ir vienkartinius nebrangius, tačiau efektyvius alkotesterius. Tokių testų tikslumas siekia 99 proc. O vadovaudamiesi paprasta instrukcija, savo blaivumą žmonės gali pasitikrinti vos per 2 min.”, – sako savikontrolės testus siūlančios produktų linijos „Testera“ atstovė ir vaistinių tinklų pardavimų vadovė Gintarė Žukauskienė.