Susiję: Lietuvoje ginklą gali įsigyti ir psichinis ligonis
Visgi verta pažymėti, kad nors bendra informacija apie psichikos ligonius šalyje nekaupiama ir vertindami potencialaus vairuotojo sveikatai galinčias turėti įtakos praeities traumas specialistai turi pasikliauti garbės deklaracijomis, sprendimą leisti ar ne asmeniui vairuoti vienos ar kitos kategorijos transporto priemonę jie priima vertindami jo būklę realiu laiku.
Psichiatras sprendžia individualiai
Šį faktą mums priminė ir susisiekimo ministerijos saugaus eismo skyriaus vyriausiasis specialistas Andrius Karnilavičius. Anot jo, vairuotojų sveikatos tikrinimo metu, nepaisant užpildytos deklaracijos, tikrinama, ar asmens sveikatos būklė atitinka minimalias fizinio ir psichikos tinkamumo normas.
„Pacientų, kurių sveikata tikrinama SPĮ, kurioje jie prisiregistravę, psichikos sveikatą tikrina šią sveikatos priežiūros įstaigą aptarnaujančio psichikos sveikatos centro gydytojas psichiatras“, – aiškino ministerijos atstovas.
Žmogiškas faktorius atsiranda todėl, kad kiekvienu atveju gydytojas psichiatras sprendžia individualiai.
Šiuo metu išduodant sveikatos pažymėjimą psichiatrai vadovaujasi vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos aprašu. Iš esmės, tai yra rinkinys nuostatų, kuriomis aprašomos minimalios fizinio ir psichikos tinkamumo normos, taikomos asmenims, vairuojantiems variklio varomą transporto priemonę. Žmogiškas faktorius atsiranda todėl, kad kiekvienu atveju gydytojas psichiatras sprendžia individualiai.
Komisija įsikiša konfliktiniais atvejais
Kaip pažymėjo „Romuvos“ klinikos gydytojas psichiatras Mindaugas Jasulaitis, asmuo, atsakingas už vairuotojų sveikatos tikrinimus arba gydytojų konsultacinė komisija, gali priimti individualų sprendimą, leidžiantį asmeniui vairuoti atitinkamos kategorijos transporto priemonę, atsižvelgdami į susirgimą, esamą sveikatos stovį, ligos proceso grįžtamumą ar jo progresavimą, tiriamojo psichikos ir charakterio ypatumus, vadovaudamiesi ir specializuotų gydymo įstaigų, specialistų išvadomis ir rekomendacijomis.
„Kiekvienu konkrečiu atveju dėl psichikos problemų turinčio asmens sveikatos būklės tinkamumo vairuoti transporto priemonę sprendžia gydytojas psichiatras“, – apie mus dominančią situaciją kalbėjo M.Jasulaitis.
Jis taip pat pridūrė, kad sudėtingais ir konfliktiniais (kai išvadai reikia priimti individualius sprendimus) atvejais apie tinkamumą vairuoti sprendžia vairuotojų sveikatos tikrinimo komisija arba sveikatos priežiūros įstaigos gydytojų konsultacinė komisija.
Reikalinga griežtesnė kontrolė
Saugaus eismo specialistų nuomone, duomenys apie tai ar vairuotojas yra nustatytu periodiškumu pasitikrinęs sveikatą ir ar turi tai patvirtinančią pažymą turėtų būti pasiekiami eismo priežiūrą vykdantiems policijos pareigūnams. Anot A.Karnilavičiaus, taip pat ir turėtų būti vykdoma griežtesnė šių pažymų kontrolė.
„Tikimasi, kad greitu metu duomenys apie vairuotojų sveikatos patikrinimą iš sveikatos sistemos galės būti el. būdu pateikti į „Regitros“ vairuotojų duomenų bazę ir tokiu būdu bus galima užtikrinti šių duomenų tikrinimą eisme“, – kalbėjo eismo saugumo specialistas.