Pastebi skirtingas vairavimo tendencijas
Po Lietuvą bei užsienio šalis dažnai važinėjantis Merūnas save vadina dinamišku vairuotoju – jis stengiasi ieškoti išeičių ir nesivelti į konfliktus.
„Visada parodau posūkį, praleidžiu. Stengiuosi būti džentelmenas. Bet kiekvienam reikia save auklėti. Pastebiu, kai žmona sako, kad perspaudžiu, tada stengiuosi su savimi dirbti, nes kartais važiuoju ne vienas, bet ir su šeima – su žmona ir vaikais, juk vežu brangiausią savo turtą“, – įsitikinęs jis.
Važiuojant per didžiuosius Lietuvos miestus, anot operos solisto, galima nesunkiai pamatyti skirtingas vairavimo tendencijas. Štai Kaune eismas greitesnis, tad agresyviau vairuojama, o Vilniuje bandoma praleisi, bet garso signalo, deja, kartais neišvengsi.
Dar kitokia situacija vasaros metu, mat Palangą ir Šventąją užplūsta poilsiautojai – automobilį galima pamatyti ant kiekvieno kampo.
Neišvengia agresyvių vairuotojų
Eismo kultūrą Lietuvoje Merūnas palygina ir su užsienio šalimis, mat čia jis praktiškai ekspertas – pats vairavo tiek Vokietijoje, tiek Austrijoje. Visgi vyras nepastebėjo, kad šiose šalyse būtų nuolat signalizuojama ar kitaip agresyviai elgiamasi.
„Užsienyje žmogus kantriai laukia, į kitą juostą rikiuojasi arba elementariai lėčiau važiuoja. Nežinau, kaip kitiems, ar čia tik man, bet dažnai pastebiu agresyvų elgesį“, – atkreipia dėmesį M.Vitulskis.
Vyras ragina agresyviai besielgiančius kelyje pažiūrėti pamokančią reklamą, kurioje – eismo kultūros kasdienybė.
„Joje susitinka du žmonės, kurie neseniai pasirašė verslo sutartį, ir nuvažiavo savo keliais. Tuomet įvažiavus į gatvę pradėjo vienas kitam signalizuoti. Rėkia iš nugaros, o priėjus prie automobilio pamato, kad tai tas pats partneris, su kuriuo ką tik pasirašė sutartį. Užsidarius geležinėje dėžutėje labai patogu elgtis nemandagiai, tačiau turime prisiminti, kad iš to automobilio teks išlipti. Taigi ir dėl savęs, ir dėl kitų vertėtų elgtis mandagiau“, – pastebi operos solistas.
Operos solistas neslepia apmaudo, kad toks elgesys sugadina visą dieną ir namo grįžti ne tik pavargęs, bet ir emociškai išsekęs.
„Matot, automobilyje patogu pasislėpti, nes galit tiesiog nereaguoti ir ramiai nuvažiuoti, tačiau tas blogas jausmas, įspūdis išlieka mintyse ir grįžus namo“, – svarsto Merūnas.
Tikisi didesnio bendruomeniškumo
Operos solistas tikisi, kad ateityje žmonės bus dar labiau bendruomeniškesni. „Su kitais reikia elgtis taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi. Pavyzdžiui, aš, stovėdamas spūstyje stengiuosi įleisti kitus automobilius. Vairuotojai nusišypso, padėkoja. Tuomet jautiesi padaręs gerą darbą. Gal kitą kartą ir tave taip pat lengvai užleis“, – tikina jis.
O ar yra vienas ir tikslus atsakymas, kaip pakeisti eismo kultūrą keliuose? M.Vitulskio nuomone, kad būtų matomi akivaizdūs pokyčiai, reikėtų pradėti nuo savęs.
„Jei visi norime turėti gerą ekosistemą, pirmiausia keiskime savo elgesį. Nors matome piktus veidus, ne visada mandagų elgesį, bet reikia tik nusišypsoti, pakelti ranką ir palinkėti sėkmės. Daugiau kito pasirinkimo nėra. Todėl galvoju, kad kiekvienas iš pradžių turime atsisukti į save“, – apie eismo kultūrą ir kaip ją pakeisti kalba M.Vitulskis.
Saugaus eismo skiltis rengiama kartu su VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija.